کد خبر: ۵۱۷۴۹
تاریخ انتشار: ۱۰ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۳
قطر برای تامین گاز قرارداد جدید خود با کشور آلمان و افزایش نفوذ در اقتصاد اروپا؛ نیازمند افزایش تولید گاز از منابع مشترک گازی با ایران در پارس جنوبی جم است.

به گزارش تجارت امروز؛ قطر به دلیل موقعیت جغرافیایی، منابع طبیعی و همچنین حساسیت‌های ملی‌گرایانه‌اش، اغلب خود را در موقعیت حساس ژئوپلیتیکی احساس می‌کند.
مجموعه‌ای از عوامل منجر به تصمیمگیری قطر برای معرفی خود به‌عنوان تأمین‌کننده اصلی گاز طبیعی برای آلمان شد، زیرا برلین قصد دارد وابستگی خود به گاز روسیه را کاهش دهد.
درحالی‌که قطر به‌اندازه کافی گاز طبیعی تولید می‌کند که بتواند جایگزین گاز روسیه شود که به آلمان می‌رود، نیاز به زیرساخت‌ها و وضعیت بازار این کار را دشوار می‌کند.
در طول چند سال گذشته قطر همواره تلاش کرده بود راه خود را طی کند، نه به‌طور کامل با بلوک قدرت تحت رهبری ایالات‌متحده همراهی می‌کند و نه با چین همسو شد؛ آن‌ها به سمت روسیه نیز نرفتند.
این موضوع تا حدی بازتابی از حقایق سختی است که این کشور در مخزن عظیم گاز طبیعی گنبد شمالی/پارس جنوبی ایران، مشترک است و ازنظر جغرافیایی در منطقه‌ای است که تحت‌فشار عربستان و ایران قرار دارد. منطقه، عربستان سعودی در غرب آن و ایران در شرق آن. این نیز تابعی از حساسیت‌های ملی‌گرایانه خوداتکایی است و همه این عوامل در تصمیم قطر برای معرفی خود به‌عنوان گزینه طلایی آلمان شود تا این کشور درنهایت قادر به اعمال ممنوعیت واردات نفت و گاز از روسیه شود.


کشور‌های عضو اتحادیه اروپا به گاز قطر علاقه دارند!

کمی بیشتر از یک هفته پیش، قطر بیانیه‌ای مبنی بر قصد همکاری درزمینهٔ انرژی با آلمان باهدف تبدیل‌شدن به بزرگ‌ترین صادرکننده گاز به اتحادیه اروپا امضا کرد.


افزایش نفوذ قطر در اقتصاد جهانی

 این ذخایر جدید LNG از قطر از طریق مسیر‌های وارداتی موجود به آلمان خواهد رسید که توسط زیرساخت‌های جدید تصویب‌شده توسط بوندستاگ آلمان در ۱۹ می‌شتاب بیشتری می‌گیرد. به گفته منابعی در سازمان امنیت انرژی اتحادیه اروپا که هفته گذشته به این اقدامات شامل استقرار چهار تأسیسات شناور واردات LNG در سواحل شمالی آلمان و دو مسیر انتقال از طریق خشکی است که هم‌اکنون نیز درحال‌توسعه هستند.
 به گفته یکی از منابع، این طرح‌ها به‌زودی به پایان می‌رسند و شرکت قطرانرژی ۷۰ درصد سرمایه‌گذاری و اختیارات شرکت‌های توسعه‌دهنده زیرساخت را دارد و اکسون موبیل مابقی سهام را در اختیار دارد. ظرفیت ارسال تخمینی ترمینال Golden Pass حدود ۱۸ میلیون تن در سال LNG خواهد بود و انتظار می‌رود این تأسیسات در سال ۲۰۲۴ به بهره‌برداری برسد.

این در حالی است که سال گذشته، آلمان ۱۴۲ میلیارد مترمکعب گاز وارد کرد که ۶.۴ درصد نسبت به سال ۲۰۲۰ کاهش داشت، به‌طور متوسط حدود ۱۲ میلیارد مترمکعب در ماه. طبق داده‌های سرویس‌های اطلاعاتی مستقل کالا (ICIS)، برای ماه دسامبر ۲۰۲۱، گاز طبیعی واردشده از طریق خطوط لوله از روسیه بالغ‌بر ۳۲ درصد از کل واردات آلمان در آن ماه و پس‌ازآن واردات از نروژ (۲۰ درصد از کل) و هلند (۱۲ درصد از کل) قرار دارند. استفاده از این درصد در ماه دسامبر، رقمی را برای کل سال نشان می‌دهد که فقط بیش از ۴۵ میلیارد مترمکعب گاز طبیعی توسط آلمان از روسیه واردشده است که کمتر از ۳۳ میلیون متر تن گاز مایع است. ۳۳ میلیون تن متریک ال‌ان‌جی در سال برای آلمان از روسیه در مقایسه با کل گلدن پاس در سال که ۱۸ میلیون تن در سال LNG بوده است.
بنابراین، واضح است که صادرات گاز قطر به آلمان واردات گاز آلمان از روسیه را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. چه رسد به اینکه به آلمان اجازه دهد گاز قطر جایگزین واردات نفت روسیه شود (در سال ۲۰۲۱ آلمان به‌طور متوسط ۵۵۵۰۰۰ بشکه در روز یا ۳۴ درصد از واردات خود را وارد کرد. درمجموع، بیشترین نفت خام از روسیه در میان کشور‌های اتحادیه اروپا) که ازاین‌پس باید توسط کشور قطر تأمین شود. سنگ بنای این تلاش‌ها از سوی قطر در برنامه‌های این کشور برای توسعه چشمگیر ظرفیت میدان گاز طبیعی گنبد شمالی است، اما بعید است تا قبل از رسیدن به نقطه هدف ۲۰۲۷ به‌طور کامل محقق شود. میدان گاز طبیعی عظیم گنبد شمالی یا همان پارس جنوبی جم با وسعت ۳۷۰۰ کیلومترمربعی، بزرگ‌ترین میدان گاز طبیعی غیر مرتبط در جهان را تشکیل می‌دهند. بر اساس برآورد‌های محافظه‌کارانه، کل سایت ۹۷۰۰ کیلومترمربعی دارای حداقل ۱۸۰۰ تریلیون فوت مکعب گاز طبیعی غیر مرتبط و حداقل ۵۰ میلیارد بشکه میعانت گازی طبیعی است. این منبع فراوان، برای سال‌های متمادی به قطر این امکان را می‌داد که صادرکننده LNG شماره یک در جهان باشد، هرچند که برای مدتی این جایگاه را به استرالیا داد.
قطر می‌تواند بیش از ۷۷ میلیون تن در سال (حدود ۱۰۶ میلیارد مترمکعب در سال) ظرفیت رسمی LNG گنبد شمالی تولید کند - سال گذشته حدود ۱۱۰ میلیارد مترمکعب تولید کرد - و برنامه‌ریزی کرده است که ظرفیت خود را به میزان ۱۱۰ میلیون تن در هر ساعت افزایش دهد.
قطر برای جایگزین شدن به‌جای روسیه به‌عنوان تأمین‌کننده گاز آلمان باید بیش از ۵۸ درصد کل گاز مایع خود را به این کشور ارسال کند؛ این در حالی است که این کشور قرارداد‌هایی با کشور‌های دیگر برای تأمین گاز دارد. تا پایان سال گذشته، قطر ضمن تأمین نیاز مصارف داخلی قرارداد‌های مختلفی با کشور‌های آسیایی دارد. (آسیا در سال گذشته با ۷۸.۵ میلیارد مترمکعب صادرات گاز مایع بزرگ‌ترین بازار قطر بود)، در کنار این موضوع کشور‌های دیگر اروپایی نیز حدود ۵ درصد از کل مصرف اروپا را تشکیل می‌دهند. بر اساس داده‌های صنعت، مشتریان برجسته اروپایی در سال گذشته ایتالیا (۶.۶ میلیارد مترمکعب) و بریتانیا (۶.۲ میلیارد مترمکعب)، بلژیک (۳ میلیارد مترمکعب)، اسپانیا (۲.۷ میلیارد مترمکعب) و لهستان (۲.۴ میلیارد مترمکعب) بودند.
البته همه این‌ها با فرض این موضوع است که کشور آلمان به‌طورقطع بخواهد به ممنوعیت اتحادیه اروپا برای خرید گاز و نفت روسیه بپیوندد.

انتهای مطلب/

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری