کد خبر: ۵۱۷۵۵
تاریخ انتشار: ۱۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۱
بحران جهانی گندم که به دلیل جنگ روسیه و اوکراین اتفاق افتاده است؛ با داده‌های جدید امریکا و کاهش تولید و برداشت گندم در این کشور شدیدتر خواهد شد

به گزارش تجارت امروز؛ علیرغم اینکه قیمت جهانی گندم در بالاترین حد خود معامله می‌شود، اگر پیش‌بینی‌های جدید دولت ایالات‌متحده درست باشد، ممکن است فعالان بازار نسبت به چشم‌انداز عرضه برای سال آینده بسیار خوش‌بین بوده باشند.

وزارت کشاورزی ایالات‌متحده روز پنجشنبه ذخایر نهایی گندم جهانی برای سال بازاریابی ۲۰۲۲-۲۳ را ۲۶۷ میلیون تن اعلام کرد که پایین‌ترین رقم در شش سال اخیر است و بسیار کمتر از تخمین‌های ۲۷۲ میلیونی تحلیلگران است.

با توجه به بحران‌های جهانی و جنگ اوکراین؛ عرضه گندم برای چرخه آتی به‌طور خطرناکی نزدیک به پایین‌ترین سطح تاریخ و به‌ویژه کمتر از سطوح کاهش‌یافته امسال دیده می‌شود.

بدون احتساب چین، ذخایر گندم مصرفی جهان برای سال‌های ۲۰۲۲-۲۳ از ۱۶.۴ درصدی به ۱۴.۹ درصد کاهش می‌یابد و به لحاظ آماری به چهارمین رتبه خود ازنظر پایین بودن در تاریخ خواهد رسید. رکورد ۱۴.۳% در سال ۰۸-۲۰۰۷ ثبت شد و میانگین ذخایر گندم از اواسط دهه گذشته ۱۹% بود.

این امر می‌تواند قیمت گندم را تا سال ۲۰۲۳ افزایش دهد و بر قیمت مواد غذایی برای مصرف‌کنندگان در سطح جهانی تأثیر بگذارد و هزینه‌های بالایی را به کشور‌های واردکننده تحمیل کند.

معاملات آتی گندم شیکاگو در روز پنجشنبه به بالاترین رقم در دو ماه گذشته یعنی ۱۱.۸۳ دلار در هر بوشل رسید. معاملات آتی در اواسط ماه مه در سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۱۱ در بازه ۸ دلار پایین‌تر از این رقم معامله می‌شد که بالاترین سطح قبل از سال ۲۰۲۲ بود.

گندم Euronext معامله‌شده در پاریس روز پنجشنبه به بالاترین حد قرارداد رسید و در سپتامبر به ۴۱۶.۲۵ یورو در هر تن رسید.

برآورد‌های روز پنجشنبه USDA اولین برآورد آن برای چرخه ۲۰۲۲-۲۳ بود.


امید‌ها به گندم امریکا از بین رفت

یکی از شگفت‌انگیزترین پیش‌بینی‌ها در روز پنج‌شنبه، تولید گندم قرمز زمستانه در ایالات‌متحده بود که از سوی سرویس آمار وزارت کشاورزی ایالات‌متحده با ۵۹۰ میلیون بوشل اعلام شد. تحلیلگران انتظار ۶۸۵ میلیون را داشتند که از ۷۴۹ میلیون سال گذشته فاصله زیادی داشت. این کمترین برداشت HRW در ایالات‌متحده از سال ۱۹۶۳ خواهد بود.

رتبه‌بندی وضعیت در ایالت‌های سازمان دیده‌بان حقوق بشر ایالات‌متحده فاجعه‌بار است، اگرچه تاریخ نشان می‌دهد که پیش‌بینی USDA می‌تواند معقول باشد. در دهه گذشته، پیش‌بینی ماه می‌HRW USDA به‌طور متوسط در سال‌های کم بازده به‌طور متوسط به فینال نزدیک‌تر از سال‌های قوی‌تر بود.

اما محصول گندم بهاره ایالات‌متحده نگرانی بیشتری در جهان ایجاد می‌کند و می‌تواند تولید این کشور را وارد چالش جدی کند. برداشت امسال کمترین میزان از سال ۲۰۱۱ بود و تولیدکننده برتر داکوتای شمالی تنها ۸ درصد از محصول را در مقابل میانگین ۳۷ درصد برداشت کرده است. بارش‌های موسمی این روند را کندتر نیز می‌کند.

وضعیت اوکراین همچنین باعث ایجاد ابهام در بازار گندم می‌شود، زیرا ارتش روسیه هنوز بخش‌هایی از این کشور را در اختیار دارد که جزو پنج صادرکننده برتر دنیا است. وزارت کشاورزی آمریکا میزان برداشت گندم اوکراین در سال‌های ۲۰۲۲-۲۰۲۳ را که در پاییز گذشته کشت شد، ۲۱.۵ میلیون تن تعیین کرد که کمترین میزان در ۱۰ سال اخیر و حداقل با ۳۵ درصد کاهش نسبت به سال گذشته است.
صادرات گندم اوکراین تاکنون تنها ۱۰ میلیون تن بود که ۴۷ درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشته و پایین‌ترین سطح در ۹ سال گذشته است.
پیش‌بینی می‌شود که تولید گندم روسیه بیش از ۶ درصد در سال افزایش یابد، اما USDA پیش‌بینی می‌کند محصولات کوچک‌تر در سال‌های ۲۰۲۲-۲۰۲۳ در تأمین‌کنندگان اصلی آرژانتین، استرالیا، هند و اتحادیه اروپا به میزان ۴ درصد افزایش یابد. آب‌وهوای نامساعد در فرانسه و هند می‌تواند حجم آن را تحت تأثیر قرار دهد.

برداشت گندم کانادا نسبت به فاجعه خشک‌سالی سال گذشته ۵۰ درصد بهبودیافته است، اگرچه سرعت کاشت و شرایط خشک توسط تحلیلگران موردتوجه قرارگرفته. USDA نشان می‌دهد که کل محصول ایالات‌متحده ۵ ٪ در سال افزایش‌یافته است، اما این کاملاً ناشی از فرضیات آزمایشی گندم بهاره است.

چین که اغلب به دلیل عادت ذخیره‌سازی خود از تجزیه‌وتحلیل جهانی غلات کنار گذاشته می‌شود، قرار است تا اواسط سال ۲۰۲۳ رکورد ۵۳ درصد از گندم جهان را ذخیره کند.
با این وضعیت باید دید برنامه‌های کشورمان برای ذخیره‌سازی گندم و عبور از بحران فعلی که جهان را درگیر خودکرده چیست!

انتهای مطلب

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری