کد خبر: ۵۱۷۶۰
تاریخ انتشار: ۱۷ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۶
دهک بندی بر اساس جمعیت و درآمد است؛ یعنی اگر جمعیت کشور ۸۵ میلیون نفر باشد در هر دهک حدود ۸٫۵ میلیون نفر قرار دارد و دهک دهم که مجموع درآمد و دارایی خانوار آن‌ها بیش از ۹ دهک دیگر جامعه باشد جزو دهک دهم و یا پردرآمد به شمار می‌رود.

به گزارش تجارت امروز؛ همیشه برای هم‌وطنان جای سؤال بوده است که محاسبات یارانه به شکل است و چگونه افراد در دهک بندی شرکت داده می‌شوند. این مورد را با پیگیری نحوه رسیدگی به درخواست متقاضیان معترض کمی روشن کردیم که در ادامه می‌خوانید.
تاکنون دو فهرست از متقاضیان معترض به دهک بندی به سازمان هدفمندی یارانه‌ها ارسال‌شده است، دهک بندی‌ها هرسال یکی دو بار رسیدگی می‌شود.
از زمان ثبت اعتراضات مردم تاکنون در قالب دو فهرست سه‌میلیون‌نفری و یک‌میلیون‌نفری که درمجموع بیش از چهار میلیون نفر می‌شوند، به سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها برای بررسی وضعیت خانوار معرفی‌شده‌اند.
کلیه کسانی که متقاضی رسیدگی به وضعیت دهک بندی خانوار خود بوده‌اند با دستور رئیس‌جمهور یارانه معیشتی اردیبهشت‌ماه را دریافت کرده‌اند، اما هنوز قابل‌برداشت نیست تا وضعیت بعد خانوار و دهک بندی آن‌ها مشخص شود.
کسانی که از خانواده ازدواج‌کرده‌اند، اما سیستم خانواده خود را جدا نکرده‌اند، می‌توانند با تشکیل خانوار جدید یارانه‌ای بعد خانواده خود را تغییر دهند، اما کسانی که مجرد هستند برای جدا کردن خانوار خود باید منتظر تصمیم دولت باشند؛ طرحی به دولت ارائه‌شده که افرادی از خانوار که از سن مشخصی که دولت تعیین خواهد کرد بیشتر باشند و دارای درآمد مستقل باشند بتوانند ساختار خانواده خود را جدا کنند. البته این امر نیاز به مصوبه هیئت دولت دارد.
کسانی که به سازمان هدفمندی یارانه‌ها معرفی‌شده‌اند، می‌توانند از طریق دفاتر پلیس +۱۰ ساختار خانواده خود را تفکیک کنند و بعدازآن اطلاعات جدید خانوار از طریق سازمان هدفمندی به وزارت رفاه اعلام می‌شود که در آن صورت دهک بندی جدید را مشخص می‌شود؛ اگر خانوار‌های جدید و همچنین خانوار‌هایی که تاکنون یارانه دریافت نکرده‌اند و متقاضی دریافت یارانه از طریق سازمان هدفمندی یارانه‌ها شده‌اند، چنانچه در ۹ دهک پایین درآمدی قرار گیرند، مشمول یارانه معیشتی می‌شوند و اگر جزو دهک پردرآمد دهم باشند مشمول نخواهند شد.
سازمان هدفمندی یارانه‌ها هنوز در این مرحله اطلاعات خانوار‌های جدید را ارسال نکرده است.
بر اساس اطلاعات به‌دست‌آمده ۷٫۵ میلیون نفر در کشور از قبل یارانه دریافت نمی‌کردند که یا این افراد از اول مشمول یارانه نبوده‌اند یا به دلایلی از سال ۸۹ عده‌ای انصراف داده‌اند، اما اکنون‌که مبلغ یارانه معیشتی بالا رفته متقاضی دریافت آن شده‌اند. درنتیجه اطلاعات خود را در سامانه سازمان هدفمندی به ثبت رسانده‌اند، اما هنوز این سازمان اطلاعاتی اعلام نکرده است که دهک بندی آن‌ها را شروع شود.
هنوز سامانه حمایتی وزارت کار باز است و ثبت اعتراض مردم برای یارانه معیشتی و دهک بندی انجام می‌شود؛ این رسیدگی به دهک بندی دائمی خواهد بود و هرچند یک‌بار احتمالاً سالی یک یا دو بار انجام خواهد شد، بنابراین عده‌ای از این دهک بندی بالا و یا پایین خواهند رفت و ساختار درآمدی خانوار تغییر پیدا خواهد کرد.
تعداد زیادی از اعتراض‌ها مربوط به بازنشستگان بوده است. برخی از فرزندان آن‌ها متأهل بودند و از خانوار پدری جدا نشدند، درعین‌حال فرزندان درآمد بالایی داشتند، درنتیجه مجموع درآمد خانوار بالا ثبت‌شده است که باید ساختار خانوار آن‌ها جدا شود. همچنین عده‌ای دارای فرزند مجرد با حقوق هستند که برای آن‌ها پیشنهادشده از یک سن مشخصی بالاتر باید دولت بررسی کند و قانون‌گذار مشخص کند که فرد مجرد می‌تواند از چه سنی بالاتر ساختار خانوار خود را از پدر و مادر جدا کند که هنوز این پیشنهاد به تصویب نرسیده است.
هنوز ملک و املاک به دلیل اینکه بانک اطلاعات املاک ناقص است، مبنای محاسبه قرار نگرفته است، اما عمدتاً کسانی که چند مغازه و چند ملک‌دارند بالاخره درآمد اجاره و یا خریدوفروش جزو درآمد خانوار محسوب می‌شود و جز دهک‌های پردرآمد شناسایی خواهند شد.

 

حساب شخصی را در اختیار شرکت‌ها قرار ندهید

عده‌ای از افراد هستند که حساب شرکت یا تجارت‌خانه‌ها در حساب بقیه افراد مانند کارمندان گردش می‌کند که این مسئله قابل‌تفکیک و قابل‌احصا نیست، بنابراین مردم باید توجه کنند که حساب شخصی خود را برای گردش مالی حساب‌های شرکت و یا تجاری در اختیار دیگران قرار ندهند، چون امکان شناسایی آن وجود ندارد؛ یعنی حساب شخصی برای کار شخصی و حساب تجاری واداری برای کار‌های تجارت استفاده شود.
دهک بندی بر اساس جمعیت و درآمد است؛ یعنی اگر جمعیت کشور ۸۵ میلیون نفر باشد در هر دهک حدود ۸٫۵ میلیون نفر قرار دارد و دهک دهم که مجموع درآمد و دارایی خانوار آن‌ها بیش از ۹ دهک دیگر جامعه باشد جزو دهک دهم و یا پردرآمد به شمار می‌رود. با این حساب ۸٫۵ میلیون نفر در کشور خواهند بود که میانگین درآمد و دارایی خانوار آن‌ها از میانگین ۹ دهک دیگر جامعه بیشتر است که همان افراد دهک دهم به شمار می‌روند و نباید یارانه معیشتی دریافت کنند.
پایگاه رفاه ایرانیان اطلاعات خودرو را از سامانه پلیس راهور دریافت می‌کند و، چون معاملات قولنامه‌ای در سامانه راهوار وجود ندارد، کسی که سند خودرو به نام او است به‌عنوان مالک خودرو تلقی می‌شود، بنابراین کسانی که خودروی خود را به‌صورت قولنامه‌ای واگذار کرده‌اند، باید هرچه سریع‌تر نسبت به انتقال قطعی خودرو به خریدار اقدام کنند و سامانه رفاهی نمی‌تواند به زندگی مردم سرک بکشد که خودرو به‌صورت قولنامه‌ای فروخته‌شده است.
کسانی که به سامانه حمایت مراجعه می‌کنند، ملاحظه می‌کنند که گردش مالی خانوار آن‌ها در سال ۱۴۰۰ به‌راحتی قابل‌مشاهده است و اطلاعات این سامانه مرتب به‌روز می‌شود و کسانی که ادعا می‌کنند، اطلاعات این سامانه به‌روز نیست اشتباه می‌کنند. البته اطلاعات خودرو را نمی‌شود به‌صورت روزانه دریافت کرد، اما در فواصل کوتاه‌تر مرتب اعلام می‌شود اطلاعات مالی و گردش مالی افراد از طریق بانک مرکزی، اطلاعات خودرو از طریق پلیس و همچنین اطلاعات مالی و حقوقی از طریق بیمه و سازمان امور مالیاتی و اطلاعات سفر‌های خارجی از طریق پلیس به ما اعلام می‌شود.
اطلاعات خیلی زیادی در این سامانه وجود دارد، اما اطلاعاتی که مبنای دهک بندی خانوار‌ها قرارگرفته است حدود ۶ اطلاع از مجموع دارایی درآمد و گردش مالی اعضای خانوار است که شامل خودرو، درآمد مالیاتی، درآمد خانوار، بیمه و گردش مالی و اطلاعات حقوق افراد شاغل به شمار می‌رود.
بااین‌وجود بادید شرایط دهک بندی‌ها به چه شکل انجام خواهد گرفت و وضعیت پرداخت یارانه به خانواده‌ها چگونه محاسبه خواهد شد.

انتهای مطلب

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری