کد خبر: ۵۱۷۶۲
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۷:۳۶

ادامه تجمعات اعتراضی بازنشستگان به تصمیم دولت در سراسر کشور

بازنشستگان در اعتراض به تصمیمات دولت در شهرهای مختلف به خیابان‌ها آمدند و با سر دادن شعارهایی چون " وعده وعید کافیه، سفره ما خالیه " و "شش کلاس دروغ‌گو، حاصل وعده‌ات کو " سر دادند.

ادامه تجمعات اعتراضی بازنشستگان به تصمیم دولت در سراسر کشور

به گزارش تجارت امروز؛ پس از تصمیم دولت برای افزایش ۵۷ درصدی حداقل بگیران و افزایش ۱۰ درصدی حقوق بازنشستگان دولت؛ بازنشستگان معترض با شعار «تورم ۱۰۰ درصد، سهم ما ۱۰ درصد» و «شورای عالی کار، حمایتت می‌کنیم» نسبت به مصوبه دولت برای افزایش حقوق مستمری‌بگیران سازمان تأمین اجتماعی اعتراض کردند.
اعتراضات بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تأمین اجتماعی که از روز دوشنبه از سر گرفته‌شده بود، روز سه‌شنبه ۱۷ خرداد نیز در دست‌کم ۱۸ شهر ادامه یافت.
تجمع‌های بازنشستگان در دومین روز از اعتراضات دست‌کم در شهر‌های کرج، تبریز، اردبیل، اصفهان، قزوین، مشهد، اهواز، شوش و هفت‌تپه، شوشتر، یزد، ایلام، بندرعباس، خرم‌آباد، دورود، سیرجان، کرمان، کرمانشاه، آبادان برگزار شد.
در این تجمع‌ها شعار‌هایی ازجمله «شش کلاس دروغ‌گو، حاصل وعده‌ات کو» علیه ابراهیم رئیسی سر داده شد.
بازنشستگان معترض با شعار «تورم ۱۰۰ درصد، سهم ما ۱۰ درصد» و «شورای عالی کار، حمایتت می‌کنیم» نسبت به مصوبه دولت برای افزایش حقوق مستمری‌بگیران سازمان تأمین اجتماعی اعتراض کردند.
در ایلام، بازنشستگان در اعتراض به نامتناسب بودن میزان افزایش حقوق با تورم و گرانی، سفره خالی پهن کردند.
در کرج بازنشستگان و مستمری‌بگیران معترض با شعار‌های «کشتی بازنشسته، دیگِ به‌گل‌نشسته» و «مشکل ما حل نشه، هرروز همین بساطِ» به خیابان آمدند.
در رشت معترضان شعار دادند: «هم مجلس، هم دولت، دروغ می‌گن به ملت» و «دولت مردم‌فریب، حاصل وعده‌هات کو؟» و «تا حق خود نگیریم، از پا نمی‌نشینیم.»
بر اساس ویدیو‌های منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی، در رشت تنش جزئی میان معترضان و مأموران رخ داد.
درشوش با شعار «ملکی حیا کن، وزارت رو رها کن» خواستار استعفای حجت‌الله عبدالملکی، وزیر رفاه و تأمین اجتماعی، شدند.
شماری از بازنشستگان در اردبیل نیز با برگزاری تجمع شعار دادند: «وعده وعید کافیه، سفره ما خالیه.»
دریکی از ویدیو‌های منتشرشده، یک معترض در خرم‌آباد اعلام می‌کند که فردا دوباره با همراهی خانواده‌ها در مقابل استانداری تجمع خواهند کرد. اظهارات او با فریاد «صحیح است!» از سوی حاضران حمایت می‌شود و پس‌ازآن شعار می‌دهند: «زیر بار ستم نمی‌کنیم زندگی، جان فدا می‌کنیم در ره آزادگی» و «مرگ بر گرانی.»
در مشهد معترضان شعار «عزا عزاست امروز، بازنشسته مظلوم، صاحب‌عزاست امروز» سر دادند.
هیئت‌وزیران روز یک‌شنبه ۱۵ خرداد در مصوبه‌ای حداقل حقوق بازنشستگان، از کار افتادگان و مستمری‌بگیران سازمان تأمین اجتماعی را برای سال جاری «پنج میلیون و ۵۸۰ هزار تومان» تعیین کرد.
این میزان حقوق دریافتی بازنشستگان و مستمری‌بگیران، بر اساس «مصوبه شورای عالی کار» و «معادل حداقل حقوق و دستمزد کارگران شاغل» تعیین‌شده و «افزایش ۵۷.۴ درصدی» دارد و برای مشمولانی که دریافتی «بیش از حداقل» داشته باشند، میزان این افزایش «۱۰ درصد» خواهد بود.
این در حالی است که بر اساس گزارش مرکز آمار، نرخ تورم نقطه‌ای در اردیبهشت ۱۴۰۱ «۳۹.۳ درصد» بوده است. به این معنی که خانواده‌ها به‌طور میانگین میزان ۳۹.۳ درصد بیش از اردیبهشت سال گذشته برای خرید کالا‌ها و خدمات یکسان هزینه کرده‌اند.
معترضان پس‌ازآن به خیابان آمدند که دولت روز ۱۵ خرداد که تعطیل عمومی است، اعلام کرد تنها ۱۰ درصد حقوق بازنشستگان غیرحداقل‌بگیر را افزایش خواهد داد.
این اقدام که نقض تصمیم شورای عالی کار مبنی برافزایش ۳۸ درصدی است، منجر به افزایش اعتراض نهاد‌های صنفی کارگران نیز شد.
در اهواز، بازنشستگان بسیار زیادی در هوای نزدیک به ۵۰ درجه در این تجمع شرکت کرده بودند.
گزارش‌ها از اصفهان نیز حاکی از ممانعت نیروی انتظامی از تجمع بازنشستگان است، اما در ویدئو‌هایی از شکل‌گیری اولیه هسته‌های تجمعات، شعارهایی، چون «هیهات من‌الذله» سر داده و «مرگ بر رئیسی» سر داده شد.
بازنشستگان تأمین اجتماعی در کرج هم خطاب به مقامات هشدار دادند: «مشکل ما حل نشه، هرروز همین بساطِ» و «تا حق خود نگیریم، از پا نمی‌نشینیم».
معترضان در بندرعباس هم علیه دولت و مجلس و بی‌اعتنایی آن‌ها به معیشت بازنشستگان شعار دادند: «وعده وعید کافیه، سفره ما خالیه»، «نه مجلس، نه دولت، هیچ‌کس به فکر ملت.»
بازنشستگان تأمین اجتماعی می‌گویند قرار بود حقوق‌ها در سایر سطوح درآمدی به‌جز حداقل‌بگیر‌ها ۳۸ درصد به‌علاوه ۵۱۵ هزار تومان در سال جاری افزایش پیدا کند که این قانون رد شد و طبق اخبار منتشرشده تنها ۱۰ درصد به حقوق‌ها اضافه می‌شود که با تورم شدید در کشور همخوانی ندارد.
این اولین چالش جدی دولت رئیسی است؛ چراکه تاکنون مردم در مقابل تصمیمات دولت اعتراضی نداشتند و این موضوع می‌تواند پاشنه آشیل دولت شود. امروز دیگر دولت نه راه پس دارد نه راه پیش! اگر عقب بنشیند و قبول کند راه اعتراض را باز گذاشته است و هرروز باید منتظر اعتراض عده‌ای که با تصمیماتش مخالف‌اند باشد و اگر عقب نشیند؛ قطعاً ظلم کرده است.


انتهای مطلب

عضویت درکانال تلگرام
نظر شما