کد خبر: ۵۱۷۶۶
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۶
طلا در ماه مه 3.8 درصد کاهش یافت، که باعث شد به قیمت 1839 دلار آمریکا در هر اونس برسد. شتاب ضعیف‌تر از طریق خروجی بورس‌های جهانی و پایین‌ترین سطح در موقعیت‌های بلند مدت خالص در معاملات آتی COMEX در یک سال نشان دهنده افت سنگین طلا است

به گزارش تجارت امروز؛ نوسانات دوسویه قوی سهام نتوانست از قیمت طلا حمایت کند چرا که شاخص‌ها افت کرد. خروجی ETFهای جهانی طلا در ماه می به 53 تریلیون (3.1 میلیارد دلار آمریکا) رسید و 1.3 درصد از ارزش دارایی افراد از دست رفت. در مقابل، فروش سکه ضرابخانه ایالات متحده افزایش یافت.

مشتاقانه منتظر است
فصلی بودن قیمت طلا در سال‌های اخیر تغییر کرده است و این نشان می‌دهد که افزایش قیمت تاریخی اواخر تابستان ممکن است زودتر از حد معمول رخ دهد.
سه ماه گذشته به لحاظ آماری یکی از ده رکورد بدترین عملکرد سهام را ثبت کرد؛ به جز یک مورد با بازده مثبت طلا مواجه شده است. پیش بینی عملکرد سه ماهه دوم در حال حاضر رشد کمی را نشان می‌دهد تا جایی که بازار سهام احتمالا به لحاظ آماری در بازه سه ماهه در رتبه 20 بدترین عملکرد‌های تاریخی خود قرار می‌گیرد و قیمت طلا همچنان پایین می‌آید.

مومنتوم باعث کاهش قیمت طلا شد
طلا در ماه مه 3.8 درصد کاهش یافت، که باعث شد به قیمت 1839 دلار آمریکا در هر اونس برسد. شتاب ضعیف‌تر از طریق خروجی بورس‌های جهانی و پایین‌ترین سطح در موقعیت‌های بلند مدت خالص در معاملات آتی COMEX در یک سال نشان دهنده افت سنگین طلا است، زیرا بازارهای بورسی از خریداران خالی شده است.
اگرچه عوامل متعددی بر قیمت طلا تأثیر گذاشتند، اما نسبت به بازده -7.5 درصدی پیشنهاد شده توسط مدل اسناد بازگشت طلا (GRAM) انعطاف پذیرتر بود. نوسانات بازار سهام به بالاترین سطح از زمان شروع کرونا رسیده است، به طوری که اکثر بازارهای سهام در حال عقب‌نشینی از سطح قبلی و یا در وضعیت نزولی هستند اما سود اوراق قرضه و دلار آمریکا در طول ماه کاهش یافت که هر دوی آنها عموماً برای خریداران بازار طلا خبر خوبی هستند.
از نظر کارشناسان جهانی نرخ 3.7 درصدی بازده طلا با افزایش ریسک ژئوپلیتیکی ادامه پیدا می‌کند و این در وضعیتی است که نه نفت یا نوسانات زیادی دارد و نه نرخ‌های بهره واقعی و دلار آمریکا تغییر خاصی کرده است.

با نگاه به آینده…
فعالان بازار به جمع سرمایه گذارانی پیوسته اند که احساس می کنند اقدامات بانک مرکزی ممکن امریکا کافی نیست. جیمی دیمون توضیح داد که فدرال رزرو (فدرال رزرو) «باید برای افزایش نرخ‌ها سریع‌تر حرکت می‌کرد» و بیل آکمن تأکید کرد که «تنها راه برای توقف تورم خشمگین امروز، انقباض تهاجمی پولی یا فروپاشی اقتصاد است». صورتجلسات فدرال رزرو کمترین تغییر را از سوی خود نشان داد و انتظار می رود در هر جلسه امسال 50bps افزایش یابد. اما داده‌های ضعیف اقتصادی اخیر ممکن است سرمایه‌گذاران را امیدوار کرده باشد که فدرال رزرو آنطور که انتظار می‌رفت افزایشی نداشته باشد و این می‌تواند عاملی برای جهش بازار سهام باشد. در نهایت، زبان و رفتار بانک مرکزی امریکا در ماه‌های آینده احتمالاً تعیین‌کننده‌ای عملکرد بازار خواهد بود.

فصلی بودن در سال های اخیر اندکی تغییر کرده است
در حالی که تحقیقات ارتباط طلا را به عنوان یک دارایی استراتژیک بلندمدت نشان می دهد، سرمایه گذاران اغلب از فرصت های تاکتیکی یا تغییر شرایط اقتصاد کلان برای بررسی میزان خرید یا فروش طلای خود استفاده می کنند.
از نظر فصلی، ژانویه ماه خرید و فروش طلا در بازه های زمانی متعدد و به ویژه از سال 2000 است. جریان ورودی و تعادل مجدد سبد سهام، همراه با تأثیر سال نو چینی، می تواند محرک خوبی برای این موضوع باشد.
تا سال 2000، سپتامبر قوی‌ترین ماه سال برای خرید و فروش طلا بود که به سرمایه‌گذارانی که برای پایان سال میلادی آماده می‌شدند و همچنین موقعیت پیش‌روی فصل خرید هند ارتباط داشت.
با این حال، از سال 2000 این اثر فصلی به جلو منتقل شده است. جدای از ژانویه، آگوست در حال حاضر تنها ماه با بازده مثبت در پایین و بالای باند اطمینان 90 درصد در 20 سال گذشته بوده است.

تاریخ نشان می دهد طلا می تواند سه ماهه دوم را قوی تر به پایان برساند
بازارهای سهام در سال جاری به طور قابل توجهی عقب نشینی کرده اند، به طوری که اکثر شاخص های اصلی بیش از 10 درصد کمتر از y-t-d داشتند. در حالی که طلا به عنوان یک تثبت کننده سرمایه، در طول عقب نشینی های مستمر بازار سهام امریکا نیز به خوبی کار می کند.
اگرچه شرایط فعلی بازار با آنچه در طول تاریخ دیده‌ایم متفاوت است، تداوم ضعف سهام می‌تواند به خوبی باعث افزایش قیمت طلا میشود.
در حالی که برخی ممکن است نگران این باشند که در صورت افزایش بازارهای سهام، طلا با مشکل مواجه شود، عملکرد اخیر طلا نیز محصول جانبی تامین نقدینگی برای مناطق شکست خورده بازار است. در واقع، در معدود مواردی که طی هفته‌های اخیر بازار سهام امریکا روند افزایشی داشته است، طلا نیز افزایش یافته است. علاوه بر این، از نظر تاریخی، طلا عملکرد مثبت خود را در اکثر رالی‌های بلندمدت سهام حفظ می‌کند.

وضعیت منطقه‌ای بازار طلا چگونه است
در کشور چین؛ محدودیت‌های مرتبط با کرونا در مناطق کلیدی چین در ماه مه باقی ماندند اگرچه به تدریج در برخی مناطق کاهش یافت ولی این محدودیت‌ها همچنان بر تقاضای داخلی طلا تأثیر می‌گذارد به طوری که این بازار شاهد ضعیف‌ترین میزان خرید از ماه می از سال 2013 بوده است. اما با کاهش موارد کووید و کاهش موارد کووید، اسپرد قیمت طلای محلی در طول ماه بهبود یافته است.

در کشور هند نیز تقاضای خرده‌فروشی در طول سه هفته اول ماه مه به دلیل فروش قوی Akshaya Tritiya، تقاضای عروسی و پایین‌تر بودن پایه y-o-y، قوی باقی ماند. با این حال، تقاضای خرده‌فروشی‌ها در هفته آخر ماه به دلیل افزایش قیمت طلا و کمتر شدن زمان‌های شلوغ ازدواج، کاهش یافت. با بهبود تقاضا، حق بیمه در بازار محلی به 4-5 دلار آمریکا در هفته سوم ماه در مقایسه با تخفیف 7-10 دلار آمریکا در اونس در پایان آوریل افزایش یافت. نرمی در تقاضای خرده فروشی و انحلال سهام شمش توسط تجارت، بازار محلی را تا پایان ماه می به کاهش 3-4 دلار آمریکا در هر اونس سوق داد.

در اروپا اما افزایش تورم در سراسر منطقه یورو ادامه دارد؛ قیمت مصرف کننده در ماه می رکورد جدیدی را ثبت کرد و 8.1 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل جهش کرد. این نه تنها به فشار بر بانک مرکزی اروپا برای تأیید مسیر نرخ‌ها در نشست آتی خود می‌افزاید، بلکه بر اختلافات در شورای حاکم ECB در مورد سرعت مناسب افزایش‌ها نیز تأکید می‌کند. نتیجه هر چه که باشد، نرخ‌های منطقه یورو تا پاییز حداقل به صفر باز می‌گردند و پتانسیل آن برای خروج از قلمرو منفی قبل از پایان سال وجود دارد.

اما بازار امریکا؛ داده های ضرابخانه ایالات متحده نشان می دهد که فروش سکه طلا (عقاب آمریکایی و بوفالو) در ماه می به 365 میلیون دلار آمریکا (199000 اونس) رسیده است. فروش از پایین ترین سطح آوریل 2022 به کمی بالاتر از میانگین سالانه 178000 تن بازگشت و در حال ثبت قوی ترین سال (1.58 میلیون اونس، 3 تریلیون دلار) از نظر فروش سکه در ایالات متحده از سال 1999 است که فروش آن 2.1 میلیون بود. اونس، البته با ارزش دلاری بسیار پایین تر از 576 میلیارد دلار به فروش می‌رسد.

بازارهای بورس طلا و شاخص کل
با ورودی سالانه 262 تن، فروش بازار در ماه می 53 تریلیون (16.4 میلیارد دلار آمریکا) بود. صندوق های آمریکای شمالی با 34 تریلیون خروجی پیشتاز بودند و پس از آن وجوه اروپایی (17 ترون) قرار گرفتند. حرکت به سمت موقعیت ضعیف‌تر احتمالاً باعث این جریان‌های خروجی شده است. مجموع AUM در این محصولات اکنون به 3823 تن (226 میلیارد دلار آمریکا) رسیده است که فقط 2.5 درصد کمتر از رکورد 3922 تنی که در نوامبر 2020 به دست آمد.
انتهای مطلب/

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری