کد خبر: ۵۱۷۶۹
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۴۰
متأسفانه اقدامات یکجانبِ قهرآمیز ازجمله تحریم‌های یک‌جانبهٔ اقتصادی، مالی و بانکی تحمیل‌شده بر ایران به‌طورجدی حق دسترسی به بهداشت و درمان ایرانیان را نقض کرده است.

به گزارش تجارت امروز؛ قطعنامه آمریکایی اروپایی در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژِی اتمی به تصویب رسید تا ایران محکوم‌به عدم همکاری کامل با آژانس شود. ایران نیز در واکنش به این قطعنامه به اقدامات داوطلبانه خود و کنترل فراپادمانی را خاتمه داد. در همین رابطه سفیر کشورمان در سازمان ملل تأکید کرد کشورهای عضو باید برای پایان دادن به تحریم‌های یکجانبِ غیرقانونی تصمیمات مؤثر و جدی اتخاذ کنند.
سفیر کشورمان در سازمان ملل اقدام مؤثر جامعه جهانی برای پایان دادن به تحریم‌های یک‌جانبهٔ غیرقانونی را خواستار شد.
سفیر و معاون نمایندگی کشورمان در سازمان ملل روز جمعه به‌وقت محلی، طی سخنانی در نشست مجمع عمومی ذیل آیتم «HIV/AIDS» گفت: همان‌گونه که در گزارش دبیر کل سازمان ملل بانوان رفع نابرابری‌ها برای پایان بخشیدن به همه‌گیری «ایدز» تأکید شده، تلاش‌های مربوط به ریشه‌کنی این بیماری تا سال ۲۰۳۰، از برنامهٔ زمان‌بندی‌شده عقب است؛ لذا کشورهای عضو باید برای رفع چالش‌هایی که منجر به وقفه در نیل به این هدف می‌شوند، اقدامات مؤثر و جدی اتخاذ کنند.
زهرا ارشادی افزود: جهان در حال حاضر نه‌تنها با همه‌گیری HIV مواجه است، بلکه درعین‌حال باید با عواقب و پیامدهای ناشی از همه‌گیری کرونا نیز دست‌وپنجه نرم کند و ما شاهدیم که در چنین شرایط ناگواری، جامعه جهانی برای رفع موانع دسترسی برابر به خدمات بهداشتی و درمانی با مشکل روبروست.
زهرا ارشادی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به دستاوردهای کشورمان در مقابله با HIV اظهار داشت: «جمهوری اسلامی ایران جزو معدود کشورهایی در آسیاست که دستاوردهای قابل‌توجهی در کنترل و درمان «اچ. آی. وی» (ایدز) داشته است. ایران همچنین جزو کشورهایی است که دسترسی امن به نیازهای بهداشتی و درمان‌های تخصصی افراد مبتلابه ایدز را به‌طور رایگان فراهم کرده است. ریشه‌کنی انتقال ایدز از مادر به فرزند، جزو اولویت‌های مهم ایران بوده و برنامهٔ مشترک ایدز سازمان ملل می‌تواند نقش مهمی را در این زمینه ایفا کند».
ارشادی افزود: همان‌گونه که در سومین توصیهٔ گزارش دبیر کل تأکید شده، لازم است جدیدترین داروها و آخرین فناوری‌های بهداشتی و درمانی مربوط به پیشگیری و درمان اچ. آی. وی به‌سرعت در دسترس کشورهای درحال‌توسعه قرار بگیرند و لذا با عنایت به این تأکید، ضرورت دارد همهٔ موانع فراروی چنین دسترسی، حذف شوند.
وی همچنین خاطرنشان کرد: متأسفانه اقدامات یکجانبِ قهرآمیز ازجمله تحریم‌های یک‌جانبهٔ اقتصادی، مالی و بانکی تحمیل‌شده بر ایران به‌طورجدی حق دسترسی به بهداشت و درمان ایرانیان را نقض کرده و به‌ویژه افرادی که با مشکلات ناشی از ابتلا به اچ. آی. وی مواجه‌اند، از این وضعیت مستقیماً رنج می‌برند. تحریم‌های یکجانبِ غیرقانونی و ناعادلانه، کانال‌های معمول همکاری‌های بین‌المللی را مسدود نموده و منبع نگرانی‌هایی است که تلاش‌های ایران برای مقابله علیه این بیماری‌ها را تحت تأثیر منفی قرار داده و علاوه بر آن، دسترسی به‌موقع و مؤثر به تشخیص، دارو، درمان، تجهیزات پزشکی و فناوری‌های لازم برای ارائهٔ جامع خدمات بهداشتی و درمانی به‌ویژه در خصوص افراد مبتلابه ایدز را به‌شدت محدود کرده است.
معاون نمایندگی کشورمان در سازمان ملل در پایان افزود: ایران ضمن محکوم نمودن این‌گونه اقدامات غیرقانونی و ناعادلانه و چنین سیاست‌ها و رویکردهای نامشروع که بخش‌های بهداشت و درمان کشورها را تحت تأثیر قرار داده و خدمات‌رسانی به بیماران، ازجمله مبتلایان به اچ. آی. وی را با مانع و وقفه روبرو می‌کند، از اعضای جامعه جهانی می‌خواهد اقدامات مؤثر، فوری و عملی خود را درجهت رفع تحریم‌های غیرقانونی یادشده بکار گیرند.
جامعه جهانی جدای از آنکه تحت‌فشار افکار عمومی خود هستند؛ به فکر منافع بلندمدت خود نیز می‌باشند؛ منافعی که آنها را از رویارویی مستقیم با قدرت‌هایی نظیر ایالات‌متحده امریکا بر حذر می‌دارد.


انتهای مطلب/

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری