کد خبر: ۵۱۷۷۷
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۱
پس از قطعنامه ضد ایرانی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و واکنش ایران؛ احتمالاً نفت ثبات نسبی خود را از دست می‌دهد و گران گران‌تر می‌شود، این موضوع در شرایطی است که جهان با کمبود عرضه نفت و گاز روبرو است.

به گزارش تجارت امروز؛ قیمت نفت دوباره در حال افزایش است و ممکن است نوسانات زیادی به هر دو سو وجود داشته باشد، زیرا جهان با کمبود بالقوه نفت دست‌وپنجه نرم می‌کند.
قیمت نفت دوباره در حال افزایش است و انتظار می‌رود که با توجه به کمبود عرضه بالقوه جهان، شاهد جهش‌های شدیدتر و افت ناگهانی باشیم.
برای مصرف‌کنندگان، این به معنای دوره طولانی‌تر بنزین گران است و برای اقتصاد، این به معنای تورم بیشتر است. علاوه بر فشار بر مصرف‌کنندگان، هزینه‌های بیشتری برای هر کسب‌وکاری که به نفت متکی است وارد می‌شود از خطوط هوایی و کامیون‌داران گرفته تا شرکت‌های شیمیایی و تولیدکنندگان پلاستیک.
حمله روسیه به اوکراین درزمانی اتفاق افتاد که قیمت نفت به دلیل عرضه محدود و تقاضای فزاینده از سوی اقتصاد‌های بازگشایی‌شده در حال افزایش بود. اکنون، از دست دادن بخش بزرگی از ۵ میلیون بشکه در روز صادرات روسیه فشار بیشتری بر قیمت‌ها وارد کرده است.
من معتقدم قیمت نفت همچنان بالا می‌رود، زیرا هیچ گامی فوری برای جنگ در اوکراین نمی‌بینم. فعالان بازار به‌طور مداوم به پوتین از شک و تردید در تمایل وی برای مذاکره سود می‌رسانند، اما ما فکر می‌کنیم که باید به اقدامات او توجه کنیم، نه حرف‌های او.
نفت روز دوشنبه بیش از ۷ درصد جهش کرد، زیرا اتحادیه اروپا در حال بررسی پیوستن به ایالات‌متحده در تحریم نفتی پس از حمله به تأسیسات آرامکو سعودی در آخر هفته توسط یمنی‌ها است.
تحلیلگران همچنین اذعان دارند که ممکن است سقوط ناگهانی در قیمت‌ها رخ دهد، به‌ویژه اگر راه‌حلی برای حمله روسیه به اوکراین وجود داشته باشد.
اما قطعنامه اخیر آژانس انرژی اتمی و واکنش ایران به این قطعنامه که خاموش کردن دوربین‌های فرا پادمانی آن بود ممکن است به تنش‌های نفتی بیفزاید. چیزی که بایدن توان کنترل آن را ندارد.
دامنه نتایج در هر دوره دوهفته‌ای گسترده است. ما ظرف یک ماه از ۹۰ دلار به ۱۳۰ دلار در هر بشکه رسیدیم. ما در یک هفته از ۱۲۵ دلار به ۹۵ دلار رسیدیم و این نوع نوسانات عادی خواهد بود.


بازار نفت نیویورک دوشنبه با ترس شروع به کارکرده است

آنچه در معاملات روز دوشنبه دیده‌شده است نشان از این دارد که معامله‌کنندگان از چیزی می‌ترسند و در حال حاضر ترس از اقدامات در مورد نفت روسیه و تنش‌های احتمالی میان ایران و امریکا است و این می‌تواند نوسانات زیادی در بازار ایجاد کند. اگر این موارد به واقعیت تبدیل شود، افزایش قیمت جهانی نفت به سطوح بالاتر اجتناب‌ناپذیر است. اگر تحریم‌های روسیه اعمال شود، نفت به ۱۳۰ دلار خواهد رسید.
۲ تا ۳ میلیون بشکه در روز نفت روسیه از طریق آب از بازار خارج می‌شود، بدون اینکه خریداران فوری داشته باشد. چین و هند به خرید نفت خام روسیه ادامه می‌دهند. در کنار این موضوع همیشه کشور‌هایی هستند که دنبال نفت ارزان‌تر باشند.
بازگشت قیمت نفت به ۱۳۰ دلار در هر بشکه نفت را قابل پیش‌بینی است. معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت در ماه آوریل با ۷ درصد افزایش به ۱۱۲.۱۲ دلار در هر بشکه رسید.

بازار ایالات‌متحده برای افزایش قیمت دوره‌ای آماده‌شده است

کم شدن تولید و تقاضای پالایش و صادرات زیاد باعث شده‌اند که انبار‌های نفت و بنزین کم‌کم تخلیه شوند. فقدان ذخیره‌سازی می‌تواند نوسانات بیشتری را در بازار ایجاد کند، چراکه در قرارداد‌های بلندمدت باید در پایان دوره نفت تحویل گردد، اما در انبار‌ها چیزی موجود نیست.
در آوریل ۲۰۲۰، این همگرایی منجر به قیمت منفی نفت WTI شد، زیرا سرمایه‌گذاران مجبور شدند موقعیت خود را باقیمت‌های منفی در طول دوره‌ای با تقاضای بسیار پایین تسویه کنند. اکنون، برعکس شده است و این باعث افزایش قیمت در طول انقضا شود، زیرا سرمایه‌گذاران سعی در خرید دارند.

قرارداد آوریل سه‌شنبه به پایان می‌رسد و شاهد افزایش ریسک کاهش کوتاه‌مدت به‌عنوان ماه WTI هستیم.

 

بیشتر بخوانید:


اروپا نفت روسیه را تحریم می‌کند؟

انتظار می‌رود اتحادیه اروپا در مورد ممنوعیت نفت خام روسیه جدی باشد، اما بین اعضا اختلاف‌نظر وجود دارد. این هفته مذاکراتی بین دولت‌های اتحادیه اروپا و بایدن باهدف تشدید تحریم‌های روسیه در حال برگزاری است، اما دورنمای تحریم نفت روسیه در اروپا برای مردم و مسئولان کشور‌ها نگران‌کننده است. اروپا بزرگ‌ترین بازار صادراتی روسیه برای نفت و گاز طبیعی است و آلمان از هرگونه تلاش اتحادیه اروپا برای اعمال تحریم‌های انرژی جلوگیری می‌کند، بنابراین راه نجات اقتصادی که از طریق فروش نفت و گاز به پوتین ارائه می‌شود ادامه خواهد داشت.


کمبود عرضه نفت در بازارهای جهانی

تأسیسات نفتی عربستان سعودی در آخر هفته توسط یمنی‌ها موردحمله قرار گرفت. حملات موشکی و پهپاد به سمت یک نیروگاه آب‌شیرین‌کن، یک نیروگاه گاز طبیعی مایع، یک نیروگاه و یک تأسیسات گاز انجام شد.
امتناع عربستان از افزودن عرضه، مسئله قیمت‌گذاری را برای مصرف‌کنندگان در سراسر جهان تشدید می‌کند؛ عربستان سعودی یکی از اعضای پیشرو اوپک پلاس است که شامل سایر تولیدکنندگان اوپک و روسیه می‌شود. این گروه موافقت کرد که تا ژوئن ۴۰۰۰۰۰ بشکه در روزبه بازار بازگرداند. اوپک پلاس در آخرین نشست خود اعلام نکرد که آیا در نظر دارد نفت بیشتری اضافه کند یا خیر.
اگر اوپک نفت بیشتری تولید نکند، بازار تحت‌فشار بیشتری خواهد بود. تولید اوپک افزایش خواهد یافت، اما نه لزوماً با سرعتی که اروپا و ایالات‌متحده می‌خواهند.

سایر منابع تأمین نفت

ایالات‌متحده به دنبال منابع دیگری برای تأمین نفت است ونزوئلا است که تحت تحریم بوده است. بازار انتظار معامله‌ای با ایران را داشت که به ایران اجازه می‌داد درازای توافق برجام، بیش از یک‌میلیون بشکه در روز عرضه کند، اما این گفتگو‌ها در هفته‌های اخیر به بن‌بست رسیده است.
تولیدکنندگان آمریکایی نیز می‌توانند نفت بیشتری تولید کنند، اما انتظار نمی‌رود سهم آن‌ها از ۹۰۰ هزارتا ۱ میلیون بشکه اضافی در روز بیشتر باشد.
باید صبر کرد و در ادامه دید که تصمیمات امریکا و اروپا در خصوص ونزوئلا و ایران به کجا خواهد کشید و اینکه آن‌ها می‌توانند فشار‌های نفتی و مشتقات آن را تحمل کنند یا برای بازگشت ایران به‌پای میز مذاکره و دریافت نفت حاضرند هزینه کنند؟


انتهای مطلب/

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری