کد خبر: ۵۱۷۸۲
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۰۷
معصومه ستوده: کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل متحد (آنکتاد) در آخرین گزارش سرمایه‌گذاری خود با عنوان «اصلاحات مالیاتی بین‌المللی و سرمایه‌گذاری پایدار» اعلام کرد که ورود سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی به ایران در سال ۲۰۲۱ نسبت به سال قبل ۶.۴ درصد افزایش‌یافته است.

به گزارش تجارت امروز؛ در این گزارش که در ۹ ژوئن منتشر شد، ورودی سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی جمهوری اسلامی در سال ۲۰۲۱ به ۱.۴۲۹ میلیارد دلار رسید، درحالی‌که این رقم در سال ۲۰۲۰ به ۱.۳۴۲ میلیارد دلار رسید.
بر اساس این گزارش، ایران همچنین در سال ۲۰۲۱، ۸۲ میلیون دلار سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در سایر کشور‌ها داشته است که این رقم در سال قبل از آن ۷۸ میلیون دلار بوده است.
UNCTAD همچنین سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی جهانی در سال ۲۰۲۱ را ۱.۵۸۲ تریلیون دلار اعلام کرده است که نشان‌دهنده رشد ۶۴ درصدی نسبت به سال قبل است. این رقم در سال ۲۰۲۰ به ۹۶۲ میلیارد دلار رسید.
جریان جهانی سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در سال گذشته به سطح قبل از همه‌گیری بهبود یافت و به ۱.۶ تریلیون دلار رسید. معاملات برون‌مرزی و تأمین مالی پروژه‌های بین‌المللی به‌ویژه توسط شرایط مالی سست و محرک‌های زیرساختی تشویق شده بودند. بااین‌حال، بهبود سرمایه‌گذاری سبز در این صنعت، به‌ویژه در کشور‌های درحال‌توسعه، شکننده است.
این رشد شکننده سرمایه‌گذاری مولد واقعی احتمالاً در سال ۲۰۲۲ ادامه خواهد داشت. پیامد‌های جنگ در اوکراین با بحران‌های سه‌گانه غذایی، سوخت و مالی، همراه با همه‌گیری مداوم کووید-۱۹ و اختلالات آب و هوایی، به‌ویژه در حال افزایش استرس است. آنکتاد در گزارش خود اعلام کرد کشور‌های درحال‌توسعه.
تخمین‌های رشد جهانی برای سال در حال حاضر با یک درصد کامل کاهش‌یافته است. این گزارش افزود که خطر قابل‌توجهی وجود دارد که شتاب بهبود سرمایه‌گذاری بین‌المللی پیش از موعد متوقف شود و تلاش‌ها برای تقویت منابع مالی برای توسعه پایدار با مشکل مواجه شود.
کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل متحد در سال ۱۹۶۴ به‌عنوان یک سازمان بین دولتی باهدف ارتقای منافع کشور‌های درحال‌توسعه در تجارت جهانی تأسیس شد.

انتهای مطلب/

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری