کد خبر: ۵۱۷۹۰
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۳
از زمان روی کار آمدن دولت سیزدهم دولتمردان به دنبال افزایش درآمد از محل افزایش قیمت حالت‌های سوخت بودند؛ اما آیا شرایط فعلی کشور و وضعیت معیشتی مردم ظرفیت این افزایش قیمت را دارد؟

به گزارش تجارت امروز؛ کارت سوخت جایگاه جمع‌آوری‌شده است و مردم ازاین‌پس باید با کارت سوخت خودشان اقدام به سوخت‌گیری کنند. در کنار این موضوع گزارش‌هایی هم از کمبود گازوئیل در برخی جایگاه‌ها حکایت دارد و دلیل خاصی برای آن اعلام‌نشده است.
خبر جمع شدن کارت‌های سوخت جایگاه‌ها از طرف مدیران وزارت نفت و دولت‌ها به‌شدت تکذیب شده است؛ اما کیست که نداند در ایران تکذیب یعنی تائید! در کنار موضوع هرگونه افزایش قیمت بنزین و دیگر حامل‌های انرژی رد شده است.
اما مشاهدات میدانی و گزارش‌های مردمی چیزی نیست که بتوان آن را نادیده گرفت؛ علاوه بر آن باید در نظر بگیریم که دولت طرح‌های خاصی برای تخصیص سهمیه بنزین به افراد به‌جای خودرو دارد که گمانه‌زنی‌ها برای اجرای کشوری آن قوت گرفته است.
اگر دولت برنامه‌ای برای سوخت دارد باید به چند نکته توجه کند؛ اول آنکه حامل‌های انرژی کالای استراتژیک هستند و افزایش قیمت آن‌ها موجب گرانی تمام سبد‌های محصولی در کشور می‌شود و بر اساس تجربه قبلی این افزایش از ۲۰% مازاد برافزایش هزینه حامل سوخت در واحد تا ۵۰% درصد آن است.
دولت باید با سنجشی دقیق ارزیابی کند که اولاً جامعه کشش این گرانی را دارد یا خیر؛ دوما اگر می‌خواهد هر تغییری در وضعیت اقتصادی کشور دهد لازمه آن ایجاد ثبات اقتصادی در کشور است تا مردم در شرایط نظم اقتصادی و آرامش ذهنی به سر ببرد که خود از مهم‌ترین اقدامات است.

جدای از همه این مسائل امیدواریم مسئولان امر قبل از اجرا به رئیس جمهوری اطلاع دهند نه آنکه روز شنبه خودش بفهمد!

 

انتهای مطلب

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری