کد خبر: ۵۱۷۹۲
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۳
با رسیدن دلار آمریکا به بالاترین حد در 20 سال گذشته، طلا در 13 می به پایین‌ترین حد در سه ماه اخیر رسید. این کالا در ابتدای ژوئن افزایش یافت و به بالاترین سطح قیمتی که از 9 می تاکنون دیده بود رسید.

به گزارش تجارت امروز؛ چرخش اخیر در قیمت این طلا به نظر بیشتر از تضعیف دلار آمریکا و ین ژاپن ناشی می‌شود که هر دو در برابر همتایان خود در چند هفته گذشته ضعیف شده‌اند. این تحولات قیمت طلا را به پایین‌ترین حد در اواسط ماه مه رسانده، اما با توجه به محدوده ۱۷۰۰ دلاری در هر اونس طلا همچنان زیر سطح ۲۰۰۰ دلاری که در اوایل ماه مارس مشاهده شد، باقی‌مانده است. اگرچه دلار ضعیف‌تر شدن دلار، باعث رشد قیمت طلا می‌شود، اما دلیل اساسی برای اینکه اکثر تحلیلگران چشم‌انداز بلندمدت صعودی نسبت به طلا ندارند عدم‌تغییر بهره خزانه‌داری امریکا برای این محصول است.

با توجه به شرایط کلان اقتصادی و ژئوپلیتیک فعلی، چشم‌انداز بازار طلا در بقیه چگونه است؟
 باید در بازار طلا سرمایه‌گذاری کنید؟

طلا در تلاش است تا درخشش خود را با افزایش دلار حفظ کند

بازار طلا در ۱۳ می‌در ۱۸۰۸.۲۰ دلار در هر اونس بسته شد و برای اولین بار از ۴ فوریه به زیر ۱۸۰۰ دلار سقوط کرد و به ۱۷۹۷.۲۰ دلار رسید. ارزش طلا در جهت معکوس نسبت به دلار آمریکا است، زیرا برای خریداران با ارز‌های دیگر گران‌تر می‌شود و سودی به همراه ندارد.
نرخ دلار از فضای نامطمئن اقتصاد کلان سود برده است، با نگرانی در مورد تورم بالا، چشم‌انداز رکود، کاهش رشد در چین و تأثیر جنگ روسیه و اوکراین که سرمایه‌گذاران را وادار به فروش سایر دارایی‌ها برای نگه‌داشتن دلار کرده است. شاخص دلار آمریکا که عملکرد دلار را در برابر سبدی از ارز‌های دیگر اندازه‌گیری می‌کند، در ۱۲ می‌به ۱۰۴.۸۵ رسید که بالاترین سطح خود از اواخر سال ۲۰۰۲ است. در ۱۶ می‌به ۱۰۴.۰۹ کاهش یافت و به طلا اجازه داد تا به سمت بالا حرکت کند. ۰.۹ درصد به ۱۸۲۵.۲۴ دلار رسید.
از آن زمان این شاخص در ۳ ژوئن به ۱۰۱.۵۱ کاهش یافت، درحالی‌که طلا به حرکت خود ادامه داد و در همان روز به ۱۸۶۸.۷۷ دلار بسته شد.
با تشدید جنگ روسیه و اوکراین، طلا در ۸ مارس به بالاترین سطح ۲۰۴۳.۳۰ دلار رسید که ۱۳.۵ درصد نسبت به سطح ۱۸۰۰ دلاری که در ابتدای سال مشاهده شد افزایش یافت. این رقم نزدیک به بالاترین رکورد تاریخی ازنظر دلاری بود که در آگوست ۲۰۲۰ مشاهده شد - بالای ۲۰۷۰ دلار - و یک رکورد جدید ازنظر یورو.
فدرال رزرو آمریکا نرخ بهره را ۵۰ واحد پایه افزایش داد و در محدوده ۰.۷۵ ٪ -۱ ٪ در ۴ می‌افزایش داد و بازار در انتظار افزایش بیشتر نرخ بهره در دو نشست بعدی آن است، زیرا امریکا تورم نزدیک به بالاترین سطح در ۴۰ سال گذشته را تجربه می‌کند. این موضوع امکان دارد روند صعودی بازار طلا را در آینده نزدیک محدود کند.
تحلیلگران شرکت Heraeus Precious Metals در آلمان خاطرنشان کردند که منحنی بازدهی خزانه‌داری ایالات‌متحده در ماه آوریل معکوس شد و بازدهی خزانه‌داری ۱۰ ساله کمتر از بازدهی خزانه‌داری ۲ ساله شد.
درگذشته، این‌یک شاخص نشانه رکود اقتصادی امریکا بوده است، اگرچه زمان وارونگی تا شروع رکود کاملاً متغیر بوده است. در دهه ۱۹۷۰، تورم و قیمت طلا در بخش اول رکود همچنان در حال افزایش بودند و رکورد‌ها را به ثبت رساند، اما زمانی که تورم شروع به کاهش کرد، قیمت طلا نیز کاهش یافت.
رکود اقتصادی می‌تواند از قیمت طلا حمایت کند، اما افزایش شدید نرخ‌های بهره که برای مقابله با تورم استفاده می‌شود، تاکنون برای این فلز گران‌بها روند صعودی را محدود کرده است.

 

انتظار می‌رود طلا در ادامه سال و در بلندمدت چگونه معامله شود؟

بیایید به آخرین تحلیل‌ها و پیش‌بینی‌های قیمت طلا از سوی تحلیلگران نگاه کنیم.

پیش‌بینی قیمت طلا برای سال ۲۰۲۲ و پس‌ازآن: آیا باید فلز گران‌بها را بخرید یا بفروشید؟

پیش‌بینی فنی بازار طلا


به گفته کارگزاری آمریکایی زانر، «در حال حاضر به نظر نمی‌رسد که صعود اساسی در طلا وجود داشته باشد». تجزیه‌وتحلیل فنی این شرکت در ۱۶ می‌نشان داد: مطالعات مومنتوم هنوز نزولی، اما در سطح فروش بیش‌ازحد هستند و در صورت وقوع رکود، تمایل به حمایت از اقدام معکوس دارند.
نزدیک شدن بازار به کمتر از میانگین متحرک ۹ روزه، نشانه منفی باقی ماندن کوتاه‌مدت است. نزدیک شدن بازار به زیر عدد نوسان محوری یک تنظیم خفیف منفی است. هدف منفی بعدی ۱۷۸۰.۴ است. کمی تردید برای رسیدن به قیمت زیر ۳۰ ضروری است، اما اگر اتفاق بیافتد ناحیه مقاومت بعدی در حدود ۱۸۲۴.۳ و ۱۸۴۱.۱ است.

 

پیش‌بینی‌های تحلیلگران جهانی

پیش‌بینی‌های تعدادی از تحلیلگران مالی نشان می‌دهد که قیمت طلا در بلندمدت کاهش می‌یابد، به‌طوری‌که بانک استرالیایی ANZ پیش‌بینی می‌کند که طلا تا پایان سال ۲۰۲۳ به سطح ۱۶۰۰ دلار کاهش خواهد یافت.
انقباض تهاجمی پولی، افزایش بازدهی و تقویت دلار عوامل کلیدی برای قیمت طلا هستند. تورم فزاینده نتوانست بازار را تحت تأثیر قرار دهد، در عوض ترس از موضع تند‌تر بانک‌های مرکزی را افزایش داد. تحلیلگران ANZ در آخرین پیش‌بینی طلای خود نوشتند که اختلاف بین نرخ وجوه فدرال رزرو و CPI در بالاترین حد خود است و نشان می‌دهد که فدرال رزرو در تلاش برای مهار تورم است.
نگرانی‌ها در مورد رشد اقتصاد جهانی، ناشی از تورم پایدار و افزایش ریسک‌های ژئوپلیتیکی، باید تا حدودی از قیمت طلا محافظت کند. انتظار داریم که طلا در قیمت ۱۸۵۰ دلار در هر اونس با پتانسیل صعودی ۱۹۵۰ دلار آمریکا حفظ شود.
تحلیلگران TD Securities در کانادا در ۱۶ می‌خاطرنشان کردند که معامله گران در حال کاهش قرار گرفتن در معرض طلا هستند، زیرا آن‌ها پیش‌بینی می‌کنند قیمت درروند نزولی باقی بماند:
پوزیشن‌های سوداگرانِ و ETF همچنان در طلا فروخته می‌شوند و احساسات فلزات گران‌بها به‌طور فزاینده‌ای نزولی شده است... نکته مهم این است که پیروان روند CTA نیز به حزب انحلال ملحق شده‌اند و قیمت‌ها در حال حاضر زیر روند صعودی تعیین‌کننده بازار صعودی هستند. انتظار می‌رود، یک رویداد انحلال قابل‌توجه در حال حاضر ممکن است آشکار شود، زیرا این وجوه یک موقعیت خالص بزرگ را هدف قرار می‌دهند. با تلگراف فدرال رزرو برای هر حرکت خود، Fedspeak در این هفته اهمیت فزاینده‌ای خواهد داشت، به‌خصوص که موقعیت به‌طور مداوم با ایجاد احساسات نزولی تحت‌فشار قرار می‌گیرد.
به‌نوبه خود، ما همچنان انتظار داریم که درزمانی که نقدینگی کم می‌شود، تقاضا برای طلا افزایش بیابد.
تحلیلگران Heraeus همچنین در چشم‌انداز اخیر خود از قیمت طلا نوشتند: به نظر می‌رسد مسیر نرخ بهره برای چند ماه آینده مشخص‌شده است. اگر تورم همچنان بالا باشد و فدرال رزرو را پشت منحنی نگه دارد، طلا می‌تواند روند صعودی خود را از سر بگیرد. قیمت باید به بالاترین سطح ماه آوریل خود یعنی ۲۰۰۰ دلار در هر اونس کاهش یابد تا نشان دهد که برای هر افزایشی چیزی بیش از بازگشت از سطح فروش بیش‌ازحد وجود دارد.
سیتی بانک مستقر در ایالات‌متحده در چشم‌انداز کوتاه‌مدت خود برای قیمت طلا در سال ۲۰۲۲ صعودی است. قیمت‌های اسمی طلا ممکن است محدوده بالایی را برای تراز سال ۲۰۲۲ حفظ کند، زیرا بازار‌های مالی با تورم سرفصل فزاینده، عدم اطمینان ژئوپلیتیکی و رکود دست‌وپنجه نرم می‌کنند. تحلیلگران این بانک در اواسط ماه مه نوشتند.
«طلا کالایی با نوسانات کمتر است، اما همچنان در یک دنیای خطرناک یک پوشش ریسک باکیفیت بالا را فراهم می‌کند. افزایش تورم کوتاه‌مدت و انتظارات تورمی باید بازده واقعی را کاهش دهد. این مطمئن‌ترین محرک ارزش طلا بوده است.»
سیتی بانک پیش‌بینی ۳ ماهه ۲۱۲۵ دلاری این کالا را دارد، اما انتظار دارد قیمت آن در ۶ تا ۱۲ ماه به ۱۹۰۰ دلار و در بلندمدت به ۱۷۶۰ دلار کاهش یابد.
سایت پیش‌بینی مبتنی بر الگوریتم Wallet Investor در پیش‌بینی‌های بلندمدت خود صعودی بود که نشان می‌دهد قیمت طلا می‌تواند تا پایان سال ۲۰۲۲ به ۱۹۴۱ دلار برسد و در ۵ سال آینده به افزایش خود تا نرخ ۲۷۹۹ دلار ادامه دهد.

انتهای مطلب/

 
 

 

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری