کد خبر: ۵۱۸۱۳
تاریخ انتشار: ۰۶ تير ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۸
ممکن است زمان زیادی طول بکشد که تورم، تقاضا را به‌اندازه‌ای کاهش دهد که قیمت نفت خام به‌اجبار کاهش پیدا کند.

به گزارش تجارت امروز؛ نفت خام یک کالای بدنام است که کشش ندارد - قیمت آن هر چه که باشد، مصرف آن تفاوت زیادی ندارد؛ به نظر می‌رسد که با کاهش سرعت اقتصاد‌های وابسته به نفت در واکنش به افزایش قیمت‌ها بازار را به نقطه نابودی تقاضا نزدیک می‌کند.
اولین نشانه‌ها در مصرف سوخت و بازار‌های مالی ظاهر شد. گزارش وال‌استریت ژورنال در این هفته نشان از آن دارد که رانندگان آمریکایی در واکنش به قیمت‌هایی که در اوایل این هفته به بالاترین سطح تاریخی خود رسیدند، شروع به کاهش استفاده از خودرو کردند. بنزین در امریکا قبل از اینکه چند سنت عقب‌نشینی کند، به بالای ۵ دلار رسید.
این گزارش به بررسی هفتگی فروش بنزین اشاره می‌کند که نشان می‌دهد این میزان فروش بنزین برای ۱۴ هفته متوالی از سطح قبل از آن کمتر است و فروش برای اولین هفته ماه ۸.۲ درصد نسبت به دوره مشابه سال قبل کاهش‌یافته است.
این رسانه به نقل از تحلیلگران اعلام می‌کند که مردم به‌منظور کاهش مصرف سوخت با مقدار کمی بنزین در حد نیاز ضروری بنزین می‌زنند، سفر‌ها را لغو می‌کنند یا روز‌های بیشتری از هفته را از خانه کار می‌کنند.
این‌همه ماجرا هم نیست. به گفته جان کمپ از رویترز، ازآنجایی‌که فدرال رزرو با افزایش نرخ بهره تلاش می‌کند تورم را مهار کند، کاهش تقاضای سوخت‌های دیزلی نیز محسوس است.
کمپ نوشت، طی ۱۲ ماه آینده، مصرف سوخت دیزل در ایالات‌متحده ممکن است بین ۲۰۰،۰۰۰ تا ۶۰۰،۰۰۰ بشکه در روز کاهش یابد که نتیجه آن کاهش رشد اقتصادی است، که نتیجه احتمالی اقدامات فدرال رزرو است.
به نقل از فایننشال تایمز، جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، در توضیحات خود به کمیته بانکی سنا، گفت که رکود اقتصادی را قطعاً در پیش‌رو داریم و توضیح داد که کنترل بازار درحالی‌که همه در حال تلاش برای نگه‌داشتن سرمایه خود هستند یک چالش بزرگ است.
پاول با اشاره به جنگ در اوکراین، که به‌طور قابل‌توجهی به افزایش کالا‌ها و قرنطینه چین کمک کرده است، گفت: "این سؤال که آیا ما قادر به انجام آن هستیم تا حدی به عواملی بستگی دارد که کنترل نمی‌کنیم. " که مشکلات زنجیره تأمین را گسترش داده است.
درواقع، نشانه‌هایی از کندی رشد اقتصادی در بخش‌های مختلف جهان ظاهرشده و نشان می‌دهد که ممکن است شرایط بازار نفت تغییر کند. داده‌های مربوط به فعالیت کارخانه‌ها که این هفته برای ایالات‌متحده، بریتانیا، ژاپن و منطقه یورو منتشر شد، همگی نشان از کاهش تولید دارد؛ رویترز اشاره کرد که تولیدکنندگان آمریکایی اولین ماهی است که سفارشی کمتر از دو سال گذشته داشته‌اند.
خطر رکود قطعاً یک عامل نزولی قوی برای قیمت نفت و قیمت همه کالا‌ها است. افزایش قیمت شدید کالا‌ها و به‌طور خاص نفت یک دلیلی است که نگرانی را افزایش می‌دهد.
به گفته یکی از تحلیلگران Credit Suisse، نشانه‌هایی وجود دارد که این رالی نزدیک به پایان است. مندی ژو، در صحبت با بلومبرگ، معتقد است پتانسیل صعودی نفت در حال اتمام است.
ژو به بلومبرگ گفت: «حتی در کالا‌هایی که دارای محدودیت عرضه هستند مانند نفت، فروشندگان در بازار مشتقات نفتی قیمت‌ها را با ریسک نزولی بیشتری برنامه‌ریزی می‌کنند. خطر رکود به این معنی است که افزایش قیمت بیشتری در بازار نفت سخت است.
بااین‌حال، حداقل به گفته گلدمن ساکس، ممکن است مدتی طول بکشد تا تورم تقاضا را به‌اندازه کافی برای کاهش قیمت کاهش دهد. در یادداشتی که این هفته منتشر شد، تحلیلگران بانک سرمایه‌گذاری گفتند که تقاضای نفت کمتر از عرضه است و افزودند که فدرال رزرو "نمی‌تواند کالا‌ها را چاپ کند. "

 

بیشتر بخوانید:

نظر آژانس بین‌المللی انرژی در خصوص تقاضای نفت در جهان

درواقع، آژانس بین‌المللی انرژی در آخرین گزارش بازار نفت خود، پیش‌بینی کرد تقاضای نفت از سطوح قبل از همه‌گیری در سال آینده فراتر رود و به ۱۰۱.۶ میلیون بشکه در روز برسد. بااین‌حال، این تقاضا توسط اروپا یا ایالات‌متحده هدایت نمی‌شود، بلکه توسط چین و سایر کشور‌های غیر OECD هدایت می‌شود.
این بدان معناست که قیمت‌ها برای یک یا دو سال آینده بالا باقی می‌مانند، اگرچه احتمال افزایش شدید وجود ندارد، مگر اینکه قطعی رخ دهد، مانند آنچه اخیراً تولید نفت لیبی را کاهش داد.

 

توافق با روسیه و ایران برای حفظ منافع امریکا و اروپا

تا آنجا که به عرضه مربوط می‌شود، ایالات‌متحده و اتحادیه اروپا در حال حاضر در حال مذاکره هستند تا نفت بیشتری از روسیه یا ونزوئلا و حتی ایران به بازار‌های بین‌المللی برسد چراکه امریکا نگران است که تحریم‌های اعمال‌شده بر این سه کشور بحران قیمت نفت در جهان را بدتر کند.
توافق هسته‌ای ایران می‌تواند دسترسی به نفت در بازار‌های بین‌المللی را تا حد زیادی بهبود بخشد، اما هنوز دست‌نیافتنی است. حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران این هفته گفت که نظرات ایران بر سرانجام توافق مثبت است و خواستار «واقع‌گرایی» از سوی ایالات‌متحده شد تا این دو بتوانند به «یک توافق خوب، قوی و پایدار» برسند.
اوپک پلاس پمپاژ نیز اقدام به تولید بیشتر نکرده است و تولیدکنندگان غیر اوپک پلاس نمی‌توانند تولید خود را آن‌قدر سریع افزایش دهند که اثر مشخص و پایداری بر قیمت‌ها داشته باشند. بنابراین، ممکن است زمان شروع آماده‌سازی برای پایان صعود قیمت نفت باشد.

انتهای مطلب

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری