کد خبر: ۵۱۸۱۵
تاریخ انتشار: ۰۷ تير ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۹
گسترش ارز‌های دیجیتال و رکود حاکم بر بازار در کنار عدم اطلاع مردم از وضعیت بازار ارزهای دیجیتال کلاه‌برداران را به این بازار کشانده است.
روش‌های معمول کلاهبرداری در ارزهای دیجیتال را بشناسید

به گزارش تجارت امروز؛ کلاه‌برداران می‌توانند با فشار دادن یک دکمه به میلیون‌ها و حتی میلیارد‌ها نفر دسترسی پیدا کنند. اینترنت و سایر فناوری‌ها به‌سادگی قوانین بازی را تغییر داده‌اند و ارز‌های رمزگذاری شده می‌توانند فرصتی جدید برای جرائم سایبری باشند.
ارز‌های دیجیتال در اصل توسط سایفرپانک‌ها، افرادی که به حفظ حریم خصوصی اهمیت می‌دادند، هدایت می‌شدند. اما آن‌ها برای تسخیر ذهن و جیب مردم عادی و مجرمان در طول همه‌گیری کرونا گسترش یافتند. زمانی که قیمت ارز‌های دیجیتال مختلف افزایش یافت به جریان اصلی معاملات تبدیل شدند و کلاه‌برداران نیز از محبوبیت این رمز ارز‌ها استفاده کردند.
گزارش ژانویه ۲۰۲۲ پلتفرم داده بلاک چین Chainalysis، نشان می‌دهد که در سال ۲۰۲۱ نزدیک به ۱۴ میلیارد دلار آمریکا از سرمایه‌گذاران در حوزه ارز‌های دیجیتال کلاه‌برداری شده است.
به‌عنوان‌مثال، در سال ۲۰۲۱، دو برادر از آفریقای جنوبی موفق شدند ۳.۶ میلیارد دلار از یک پلتفرم سرمایه‌گذاری در ارز‌های دیجیتال کلاه‌برداری کنند. در فوریه ۲۰۲۲، پلیس آمریکا اعلام کرد که زوجی را دستگیر کرده که از یک سیستم ارز‌های دیجیتال جعلی برای کلاه‌برداری از سرمایه‌گذاران استفاده می‌کردند و توانستند ۳.۶ میلیارد دلار کلاه‌برداری کنند.

معروف‌ترین روش‌های کلاه‌برداری در ارزهای دیجیتال

یکی از این کلاه‌برداری‌ها، سرمایه‌گذاران ارز‌های دیجیتال که تمایل دارند تاجران فعالی باشند را هدف قرار می‌دهند. این افراد عمدتاً سرمایه‌گذاران جوان‌تر، زیر ۳۵ سال هستند که درآمد بالا و تحصیلات خوبی دارند و در زمینه‌های مهندسی، مالی یا آی تی کار می‌کنند. در این نوع کلاه‌برداری‌ها، کلاه‌برداران سکه‌ها یا مبادلات جعلی ایجاد می‌کنند.
مثال این نمونه کلاه‌برداری اسکویید است، یک سکه ارز دیجیتال که نام آن از سریال "Squid Game" گرفته‌شده است. پس از افزایش سرسام‌آور قیمت این سکه، سازندگان آن به‌سادگی با پول‌های کلاه‌برداری ناپدید شدند.
یک تغییر در این کلاه‌برداری شامل جذب سرمایه‌گذاران برای خرید یک ارز دیجیتال جدید با وعده‌های بازدهی زیاد و سریع است. برخلاف کلاه‌برداری اسکویید، هیچ سکه‌ای هرگز صادر نمی‌شود و سرمایه‌گذاران دست‌خالی می‌مانند.
بسیاری از عرضه‌های اولیه سکه جعلی هستند، اما به دلیل ماهیت پیچیده و در حال تکامل این سکه‌ها و فناوری‌های جدید، حتی سرمایه‌گذاران تحصیل‌کرده و باتجربه نیز می‌توانند فریب بخورند.
مانند تمام سرمایه‌گذاری‌های مالی پرخطر، هرکسی که قصد خرید ارز دیجیتال را دارد، باید توصیه‌های قدیمی را به کار بگیرد. در مورد اسکویید، یکی از علائم هشداردهنده این بود که سرمایه‌گذارانی که سکه‌ها را خریداری کرده بودند قادر به فروش آن‌ها نبودند.
دومین نوع اصلی کلاه‌برداری با ارز‌های دیجیتال، از روش پرداخت انتقال وجه از قربانیان به کلاه‌برداران استفاده می‌کند. در این نمونه همه افراد با سنین مختلف می‌توانند هدف قرار بگیرند. این موارد شامل باج افزارها، کلاه‌برداری‌های عاشقانه، موارد جنجالی، طرح‌های پونزی و موارد مشابه است. کلاه‌برداران به‌سادگی از ماهیت ناشناس ارز‌های دیجیتال برای پنهان کردن هویت خود و فرار از عواقب آن استفاده می‌کنند.
درگذشته‌ی نه‌چندان دور، کلاه‌برداران برای دریافت پول درخواست حواله‌های سیمی یا کارت‌های هدیه می‌کردند، زیرا برگشت‌ناپذیر، ناشناس و غیرقابل ردیابی بودند. بااین‌حال، چنین روش‌های پرداختی به قربانیان را به‌پای خودپرداز‌ها می‌کشد، جایی که ممکن است با شخص دیگری روبرو شوند که می‌تواند درروند کلاه‌برداری دخالت کرده و آن‌ها را متوقف کند.
اکنون بیت کوین به رایج‌ترین ارز درخواستی در پرونده‌های باج‌افزار تبدیل‌شده و نزدیک به ۹۸ درصد کلاه‌برداران این ارز را درخواست می‌کنند. به گفته مرکز امنیت سایبری ملی بریتانیا، کلاه‌برداران اغلب از افراد درخواست می‌کنند که باج را به‌صورت بیت کوین و سایر ارز‌های دیجیتال پرداخت کنند.

بدون آموزش کافی وارد حوزه ارز‌های دیجیتال نشوید

درزمینهٔ بهره‌برداری مالی نیز به دلیل آسیب‌پذیری بالای سالمندان، کار بیشتری برای مطالعه و آموزش به سالمندان قربانی کلاه‌برداری انجام‌شده است. تحقیقات ویژگی‌های مشترکی را نشان می‌دهد که باعث شده فرد در برابر درخواست‌های کلاه‌برداری آسیب‌پذیر باشد. این ویژگی‌ها شامل تفاوت در توانایی شناختی، تحصیلات، ریسک‌پذیری و خودکنترلی هستند.
البته، افراد جوان‌تر نیز می‌توانند آسیب‌پذیر باشند و درواقع قربانی نیز می‌شوند. نیاز آشکاری به گسترش کمپین‌های آموزشی وجود دارد تا همه گروه‌های سنی، ازجمله سرمایه‌گذاران جوان، تحصیل‌کرده و ثروتمند را نیز شامل شود.
کارشناسان معتقدند که مقامات کشور‌ها باید برای توسعه روش‌های جدید حفاظتی گام بردارند. به‌عنوان‌مثال، مقرراتی که در حال حاضر برای مشاوره مالی و محصولات اعمال می‌شود، می‌تواند به محیط ارز‌های دیجیتال نیز تعمیم داده شود. دانشمندان داده همچنین باید فعالیت‌های جعلی را بهتر ردیابی کنند.
کلاه‌برداری‌های ارز‌های دیجیتال برای قربانیان سخت هستند، زیرا احتمال بازیابی وجوه ازدست‌رفته نزدیک به صفر است. در حال حاضر، هیچ نظارتی روی ارز‌های دیجیتال وجود ندارد و لزوم نظارت و پیگیری بر آن‌ها احساس می‌شود.
 

انتهای مطلب

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری