کد خبر: ۵۱۸۲۲
تاریخ انتشار: ۰۸ تير ۱۴۰۱ - ۰۸:۳۰

آشفتگی در بازار دلار و سکه

سکه بهار آزادی در بازار‌های سکه و طلا نایاب شده است؛ این سکه به دلیل حباب کمتر و قیمت مطلوب‌تر اخیراً طرفداران بیشتری پیداکرده است.  
آشفتگی در بازار دلار و سکه

به گزارش تجارت امروز؛ بازار ارز چنان آشفته است که کسی نمی‌داند بخرد یا بفروشد؛ این وضعیت در بازار‌های سکه و طلا هم وجود دارد؛ به‌طوری‌که سکه بهار آزادی در بازار نایاب شده و خریداران امکان خرید آن را ندارند.
جنگ خبری شدید بین خریداران و فروشنده‌ها در بازار روز گذشته قابل‌رؤیت بود، جنگی که باعث می‌شد بعضی وقت‌ها شایعات اندازه یک خبر نرخ را بالا و پایین کند.

 

سکه بالا می‌رود؛ دلار پایین می‌آِید

 روزی که نرخ دلار کمی افزایشی شد، سکه با این افزایش همراهی نکرد. سکه بهار آزادی کمیاب شد و نرخ دلار سهمیه‌ای در یک صرافی به کانال ۲۸ هزار تومان رفت. اما مهم‌ترین نکته بازار ارز سه‌شنبه، وقوع یک جنگ تمام‌عیار خبری بود.
در بازار تهران تقریباً ۴۰۰ تومان افزایش نرخ در بازار آزاد گزارش‌شده که بیشتر از دو بازار مرزی هرات و سلیمانیه بود. در بازار سکه اما، این فلز گران‌بها نظاره‌گر بازار بود. افت حدود ۱۰۰ هزارتومانی قیمت سکه باعث شد تا حباب به یک‌میلیون و ۳۹۰ هزار تومان کاهش پیدا کند.

 

دلار هرات گران شد

صبح روز سه‌شنبه هرات کار خودش را با افزایش نرخ شروع کرده بود.
راجع به طلای آب‌شده هم، معامله‌گران می‌گویند که سقف سخت پارسال، محدوده ۵ میلیون و ۷۷۰ تا ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار بوده که امسال، آن مقاومت سخت تبدیل به حمایت‌شده است.

 

سردرگمی خریداران و فروشندگان دلار

اما در بازار ارز چه اخباری موردتوجه قرارگرفته بود؟ قبل از اینکه به‌طور مفصل وارد اخبار روز سه‌شنبه شویم، جالب است که بدانید یک جنگ خبری شدید بین خریداران و فروشنده‌ها در بازار قابل‌رؤیت بود؛ جنگی که باعث می‌شد بعضی وقت‌ها شایعات اندازه یک خبر نرخ را بالا پایین کند.

صبح سه‌شنبه معامله‌گران عقیده داشتند که قیمت‌های دوشنبه فعلاً در بازار مشاهده نخواهد شد، چراکه خبر مذاکرات قطر پیش‌خور شده است؛ نرخ‌های جدیدتر نیاز به  خبر مثبت جدیدی دارند.


تأثیر قیمت نفت بر بازار دلار

خبری در بازار دست‌به‌دست می‌شد که قیمت هر بشکه نفت به ۱۱۶ دلار رسیده و افزایشی بوده که نظر جالبی نسبت به این خبر در بازار وجود داشت. بعضی‌ها می‌گفتند بازار نفت به مذاکرات برجامی دوحه خوش‌بین نیست.

اما واقعیت این بود که بیشتر از اینکه قیمت نفت به مذاکرات احیای برجام واکنش نشان داده باشد، به اظهاراتی که در محل نشست گروه ۷ در خصوص عرضه نفت مطرح‌شده، واکنش داشته و چندان سیگنالی از مذاکرات ایران نمی‌داد.

اما خبری که گروه خریدار در بازار خیلی روی آن مانور داد، خبری از روزنامه کیهان بود. روزنامه کیهان سه‌شنبه به نقل از یک روزنامه روسی نوشته: «ایران آماده است از یکی از اصلی‌ترین مطالبات خود در مذاکرات هسته‌ای چشم‌پوشی کند. ایران با قید نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمان‌های تروریستی مخالفت نمی‌کند، اما به‌شرط تضعیف تحریم‌ها علیه ساختار‌های داخلی سپاه. ناظران تردید دارند که دولت جو بایدن، بتواند حتی با این گزینه موافقت کند.»

همتی و رئیسی در بازار دلار 

در بازار یک خبر دیگر درباره مذاکرات پشت پرده بر سر سپاه  نیز بسیار چرخید؛ برخی با توجه به خبر کیهان اعتقاد داشتند این خبر را هم باید جدی گرفت، اما بعد مشخص شد آنچه دست‌به‌دست می‌شود یک‌شبه خبر است و سندیت ندارد.
خبر دیگری که بیشتر محبوب گروه خریدار بازار بود، واکنش همتی به اظهارنظر رئیسی بود. سید ابراهیم رئیسی گفته بود برخی از افزایش قیمت‌ها به سال بعد موکول شده، عبدالناصر همتی در واکنش گفته این حرف‌ها مشعل انتظارات تورمی را داغ نگه می‌دارد.
برخی هم سعی می‌کردند این موضوع را تلقین کنند که پس از اخبار مذاکرات، دلار بیش از ۳۵۰۰ تومان ریخته است. این در حالی بود که دو موج کاهشی در هفته‌های اخیر در بازار ارز مشاهده‌شده؛ موج اول به دلیل برخی سیاست‌های بانک مرکزی و افزایش سطح عرضه بود و موج دوم که در حدود ۱۵۰۰ تومان قدرت داشته، به دلیل اخبار ناشی از مذاکرات بوده است.

کف قیمت سکه چند؟

درباره آینده بازار، چه معامله‌گران طلای آب‌شده، چه معامله‌گران دلار و چه سکه بازان نظرشان این بود که فعلاً رنج خواهد بود تا روند اصلی برای بازار مشخص شود. کف محکم سکه را ۱۳ میلیون و ۵۰۰ تا ۱۴ میلیون تومان می‌دانند. در مورد کف ماهیانه دلار هرات هم بعضاً گفته می‌شود که در سطح ۲۸ هزار و ۸۰۰ تا ۲۹ هزار و ۱۰۰ تومان خواهد بود. وجود اخبار جدید برجامی  و شکست این سطوح به سمت پایین، می‌تواند روند کاهشی را در بازار برنده کند.

سهمیه دلار در بانک شهر

اما یکی از اتفاقات جالب بازار  به نرخ سهمیه‌ای اختصاص دارد. بااینکه نرخ دلار سهمیه‌ای در بیشتر صرافی‌ها رشد کرد، صرافی بانک شهر نرخ دلار باکارت ملی یا سهمیه‌ای را ۲۹ هزار و ۱۵۰ تومان زده بود که نسبت به دیروز کاهشی بود. البته برای خرید باکارت ملی از صرافی شهر، باید ثبت‌نام کنید و معمولاً هم‌ظرفیت ثبت‌نامش زود پر می‌شود.


سکه بهار آزادی نیست

رئیس کانون صرافان نیز گفته که دلار سهمیه‌ای به کانال ۲۸ هزار تومان رسیده، اما بر اساس شنیده‌های بازار، تنها یک صرافی در غرب تهران است که دلار سهیمه‌ای را در نرخ ۲۸ هزار و ۸۰۰ تومان به خریدار عرضه می‌کند.
در بازار سکه نیز همچنان سکه بهار آزادی نایاب است، سکه بهار به دلیل قیمت کمتر و نرخ بدون حباب طرفداران خاص خود را دارد.

انتهای مطلب

عضویت درکانال تلگرام
نظر شما