کد خبر: ۵۱۸۲۶
تاریخ انتشار: ۱۱ تير ۱۴۰۱ - ۰۷:۲۶
رویترز در گزارشی نوشت: ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه با صدور فرمانی که اجازه کنترل کامل پروژه نفت و گاز ساخالین-2 در خاور دور را به این کشور می‌دهد، خطرات جنگ اقتصادی با غرب و متحدانش را افزایش داده است.

به گزارش تجارت امروز؛ ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه با صدور فرمانی که اجازه کنترل کامل پروژه نفت و گاز ساخالین-۲ در خاور دور را به این کشور می‌دهد، خطر جنگ اقتصادی با غرب و متحدانش را افزایش داد.

این دستور که در روز پنجشنبه امضا شد، مجوز ایجاد یک شرکت جدید را صادر می‌کند تا تمام حقوق و تعهدات شرکت سرمایه‌گذاری انرژی ساخالین را که شرکت شل (SHEL.L) و دو شرکت تجاری ژاپنی میتسویی و میتسوبیشی کمی کمتر از 50 درصد در آن شراکت دارند، در اختیار بگیرد.

فرمان پنج‌صفحه‌ای پوتین که به دنبال تحریم‌های غرب علیه مسکو به دلیل تهاجم به اوکراین صادرشده است، حکایت از آن دارد که دیگر کرملین تصمیم خواهد گرفت که آیا شرکای خارجی در روسیه باقی خواهند ماند یا خیر.

شرکت دولتی گازپروم روسیه در حال حاضر 50 درصد به‌علاوه یک سهم در ساخالین-2 دارد که حدود 4 درصد از تولید گاز طبیعی مایع (LNG) جهان را تولید می‌کند.

اگرچه مسکو اعلام کرد دلیلی برای توقف تحویل گاز ساخالین-2 نمی‌بیند، این اقدام تهدیدی برای بازار ال‌ان‌جی LNG که همین حالا دچار آشفتگی است، محسوب می‌شود.

ژاپن سالانه 10 درصد ال‌ان‌جی موردنیاز خود را از روسیه وارد می‌کند که عمدتاً تحت قرارداد بلندمدت ساخالین-2 قرار دارد. این اقدام همچنین خطراتی را که شرکت‌های غربی هنوز در روسیه با آن‌ها مواجه هستند را افزایش می‌دهد.

لوسی کالن، تحلیلگر اصلی شرکت مشاوره وود مکنزی، دراین‌باره گفت: فرمان روسیه عملاً از سهام خارجی شرکت سرمایه‌گذاری انرژی ساخالین سلب مالکیت می‌کند و تشدید تنش‌های جاری را نشان می‌دهد.

بسیاری از شرکت‌های غربی پیش‌ازاین فعالیت خود را در این کشور متوقف کرده‌اند درحالی‌که برخی دیگر قرار است دست از کار بکشند، اما این اقدام پوتین برای شرکت‌هایی که به دنبال خروج از روسیه هستند، بر پیچیدگی روند خروج می‌افزاید.

مسکو در حال آماده‌سازی قانونی است که انتظار می‌رود به‌زودی تصویب شود تا به دولت اجازه دهد دارایی‌های شرکت‌های غربی را که تصمیم به خروج دارند، مصادره کند.

انتهای مطلب

 
 

 

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری