کد خبر: ۵۱۸۲۷
تاریخ انتشار: ۱۱ تير ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۵

حاتم‌بخشی دولت از جیب صاحبان خانه

دولت برای سامان دادن به بازار اجاره‌بها تلاش می‌کند با فشار بر صاحبان خانه قیمت اجاره‌بها مستأجران را کاهش دهد؛ این درحالی‌که هزینه زندگی همه مردم یکسان افزایش‌یافته است.
حاتم‌بخشی دولت از جیب صاحبان خانه

به گزارش تجارت امروز؛ دولت‌ها به دو دلیل نمی‌توانند کنترلی بر بازار اجاره‌بها داشته باشند؛ دلیل اول آن است که فشار برای کاهش اجاره‌بها مالک را به سمت بستن قرارداد اجاره خارج از بنگاه‌ها می‌کند و این موضوع هرچقدر هم که دولت آن را محکوم کند و برایش جریمه بگذارد به لحاظ قانونی یک معامله معتبر است. علت دوم آن است که دولت هر سقفی که برای اجاره‌بها بگذارد پایه کف بازار می‌شود و این مهم دست مستأجر را برای چانه‌زنی می‌بندد.
به ازای هر مستأجری، موجری وجود دارد که هر دو ایرانی و هر دوبه‌یک نسبت از کشور سهیم‌اند. دولت نمی‌تواند با جیبِ موجر، به نام خود، سفره مستأجر را رنگین کند و «حساب ذخیره رأیی» برای خود باز کند.
اگر صادق هستند دولت‌ها از جیبِ خود به داد مستأجر برسند. بودجه نهادهای دولتی ازجمله نهاد ریاست جمهوری را کاهش دهند تا اعتبار برای یاری مردم افزایش یابد.
همین امسال، بودجه نهاد ریاست جمهوری به نسبت ۱۴۰۰ چند برابر شده است؟ خب، از این بکاهید و در حق نیازمندان بیفزایید. مردم، بلدند چگونه باهم تفاهم کنند. مگر همیشه برکنار هم و غمخوار هم نبودند؟ از یک خون هستند، خانه که نمی‌تواند فاصله ایجاد کند میانشان. دولت لطف کند و وظایف خود را درست انجام دهد. مردم کار خود را خیلی خوب و مؤمنانه و همدلانه انجام خواهند داد. آنان را در برابر هم قرار ندهید، خودشان بلدند کنار هم بایستند.

 

انتهای مطلب

عضویت درکانال تلگرام
نظر شما