کد خبر: ۵۱۸۳۱
تاریخ انتشار: ۱۳ تير ۱۴۰۱ - ۰۸:۰۰
راه‌کار‌های تیم مذاکره‌کننده برای تضمین امریکا جهت برداشته شدن تحریم‌ها شاید به لحاظ قوانین امریکا امکان‌پذیر نباشد، اما می‌توان با ارائه روش‌های اقتصادی آن را عملاً به تصویب رساند.

به گزارش تجارت امروز؛ تیم مذاکره‌کننده ایران تمرکز خود را بردادن تضمین عملی از طرف آمریکایی‌ها برای بازنگشتن تحریم‌ها گذاشته است، اما می‌توان با اضافه کردن یک الحاقیه اقتصادی به برجام از امریکا تعهداتی گرفت در ذیل آن این کشور مجبور به متعهد ماندن به برجام کرد.
مسئله «اخذ تضمین» برای مذاکره‌کنندگان کشورمان، مسئله‌ای کاملاً «فنی و اقتصادی» است که می‌توان آن را در سازوکار بازگشت لحاظ نمود. این ملاحظه، با احصای شاخص‌های عینی فنی همچون سهولت در افتتاح حساب، دسترسی به بنادر، گشایش ال سی، جابه‌جایی پول، تأسیس شرکت، نفی اعمال هرگونه ریسک در معاملات توسط «فینسن-FinCen» (شبکه جرائم مالی وزارت دارایی امریکا) و «اُفک-OFAC» (دفتر کنترل دارایی‌های خارجی از دفاتر زیرمجموعه‌های وزارت خزانه‌داری امریکا) و شاخص‌های عینی دیگر برای انتفاع اقتصادی ایران، مسئله نظارت بر تعهد طرف مقابل توسط ایران انجام شود.

از طرف دیگر تعهدات ایران هم باید به شکلی بازگشت‌پذیر با سرعت متناسب با طرف مقابل باشد که در صورت نقض اقدام توسط طرف دیگر امکان بازگشت سریع وجود داشته باشد؛ طبیعتاً در این صورت است که توازن به برجام برمی‌گردد.

منطق این موازنه به این دلیل است که ایالات‌متحده دو سازوکار عملی برای اخذ تضمین از ایران در برجام تعبیه نمود. سازوکار ویو (wave) تحریم‌های امریکا که هر ۱۲۰ روز می‌تواند مجدد اعمال شود و از طرف دیگر سازوکار موسوم به اسنپ بک (تحریم‌های شورای امنیت) که می‌تواند ظرف حداکثر ۶۰ روز بازگردد. در این صورت است که ایران به لحاظ فنی از دید آن‌ها برای جلوگیری از بازگشت تحریم‌ها متعهد خواهد ماند.

انتهای مطلب

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری