کد خبر: ۵۱۸۳۲
تاریخ انتشار: ۱۳ تير ۱۴۰۱ - ۰۸:۳۰
برخی معتقدند به‌واسطه عملکرد ناشایست دولت روحانی، توقعات از آیت‌الله رئیسی زیاد بود اما واقعیت این است که حضرات با وعده‌های خود مبنی بر گرانی و عدم ارتزاق دولت از بودجه تورمی خود را تخریب کردند.

به گزارش تجارت امروز؛ تقریباً یک سال از زمانی که آیت‌الله رئیسی سکان‌دار اداره کشور شد می‌گذرد. در شروع کار به دلیل اقدامات دولت آقای روحانی انتظارات از دولت‌ سیزدهم زیاد بود، چراکه دولت قبل کشور را به شایستگی اداره نکرد و وضعیت معیشت مردم خراب شد بنابراین مردم از دولت آیت‌الله رئیسی انتظارات زیادی داشته و دارند.

آرزو داشتیم تحولات زیادی در عرصه‌های فرهنگی، سیاسی و اقتصادی در یک‌ساله گذشته صورت بگیرد. مردم شاهد بودند در زمان ریاست جمهوری آقای روحانی علاوه بر اینکه اوضاع کشور بهتر نشد، معیشتشان نیز با مشکلات جدی مواجه گردید.
نمی‌توان انتظار داشت دولت در یک‌ساله معجزه کند یا در این مدت کوتاه وابستگی به نفت از بین برود، اوضاع تولید ملی بهبود یابد و... چنین مسائلی قطعاً در این مدت کوتاه امکان‌پذیر نیست.
یکی از راهکارهای کاهش وابستگی به نفت اخذ مالیات از کسانی‌ است که فرار مالیاتی داشتند، هیچ‌کس راضی نیست عده‌ای درآمدهای میلیاردی داشته باشند ولی به‌اندازه ثروتشان مالیات نپردازند.
دولت آقای رئیسی در جلوگیری از فرارهای مالیاتی عملکرد خوبی داشته است از طرفی با تغییر در قیمت‌ها تا حدودی مانع از قاچاق کالاها شده است؛ اخبار رسیده از خارج مرزها در این مورد نیز نشان‌دهنده موفقیت نسبی اقدامات دولت در ممانعت از خروج کالای ارزان ایرانی بوده است.
مردمی سازی اقتصاد به‌گونه‌ای انجام شد که یارانه‌ها به افرادی برسد که واقعاً نیازمند هستند، به همین دلیل افزایش یارانه‌ها اتفاق خوبی بود که از جانب دولت رخ داد، هرچند نمره دولت در این زمینه بیست نبوده ولی عملکرد قابل قبولی داشته است.
دولت در برابر خواسته‌های ناعادلانه کشور‌های غربی خصوصاً آمریکا توانسته مقاومت کند، توقع مردم از آیت‌الله رئیسی تکرار نکردن اشتباهات دولت قبل است. قطعاً اگر قرار است برجام احیا شود باید بتوانیم در قبال تعهداتی که قبلاً داده‌ایم امتیازاتی نیز دریافت کنیم که ازجمله آن می‌توان به آزادسازی پول‌های بلوکه‌شده مردم و فروش نفت اشاره کرد.
باید تضمین لازم از دولت فعلی آمریکا گرفته شود چراکه از عمر دولت بایدن حدود دو سال مانده است بنابراین باید به این فکر کنیم که اگر رئیس‌جمهور بعدی آمریکا مثل ترامپ خواست از برجام خارج شود تضمین اخذشده از دولت فعلی آمریکا مانع از متضرر شدن کشور ما شود.
آیت‌الله رئیسی همه مسائل کشور را منوط به برجام نکرده است و با کشورهای منطقه تعامل می‌کند؛ اخیراً شاهد بودیم مقاماتی از کشورهای همسایه ایران برای همکاری‌های اقتصادی وارد ایران شدند که این نشان می‌دهد آیت‌الله رئیسی برخلاف روحانی که همه توان خود را برای برجام گذاشته بود تنها به برجام فکر نمی‌کند و رایزنی‌های سیاسی را با کشورهای مختلف در دستور کار قرار داده است که این مسئله نشان‌دهنده مسیر درستی است که برای دیپلماسی اتخاذشده است.
با توجه به اینکه دولت سیزدهم علاوه بر برجام به سایر شئون دیپلماسی هم توجه دارد امیدوارم طی سال‌های آینده در عرصه سیاسی شاهد موفقیت‌های چشمگیری باشیم.
انشاالله این دولت با توجه به اعتقاداتی که مدیران آن دارند با کسب حداکثر امتیاز از طرف مقابل برجام را زنده کنند در غیر این صورت نباید معطل برجام باشیم و باید به سمت جلو حرکت کنیم.
در عرصه فرهنگی از دولت سیزدهم انتظارات زیادی می‌رود و انشاالله این دولت در عرصه‌های فرهنگی نیز گام‌های مؤثری بردارد. هرچند مشکلات فرهنگیِ زیادی به دلیل کم‌کاری دولت گذشته گریبان گیر کشور را گرفته است امیدواریم دولت سیزدهم در عرصه فرهنگی و هنری توجه ویژه‌ای داشته باشد.
در چند ماه اخیر شاهد هستیم که هرج‌ومرج زیادی در فیلم‌های به نمایش درآمده در این بستر حاکم شده است؛ که خیلی از این آثار بافرهنگ و اعتقادات ما در تضاد است، از وزارت فرهنگ‌‌ و‌‌ ارشاد دولت آیت‌الله رئیسی انتظار می‌رود که انشاالله بتواند به شبکه نمایش خانگی سروسامان بدهد.
اما مشکل اینجا است که تمام‌کارهای توسعه‌ای باید با خواست مردم همراه شود؛ وقتی دولت‌ها بدون توجه به خواست جامعه اقدام به تغییرات اقتصادی می‌شود و با توجه به مشکلات اقتصادی کشور برنامه‌ریزی کرد که این مهم با همه تلاش‌های دولت اتفاق نیفتاده است و ریشه در بی‌تجربگی دولتمردان دارد.

 
 

 

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری