کد خبر: ۵۱۸۳۶
تاریخ انتشار: ۱۵ تير ۱۴۰۱ - ۰۷:۵۰
باوجوداینکه بازار بورس همچنان در وضعیت نامطلوبی به سر می‌برد، اما آرام‌آرام در حال حرکت به سمت قسمت سبز شدن است.  

به گزارش تجارت امروز؛ بررسی‌ها در خصوص بورس در آخرین روز فعالیت این سازمان در این هفته نشان از حرکت کند شاخص‌ها به سمت قسمت سبز تابلو است تا بار دیگر امید به خریداران بازگردد.   
بورس تهران دیروز هم مثبت بود. رشد کوچک شاخص کل و رشد کوچک‌تر شاخص هم‌وزن، چندان در پورتفوی سهامداران اثر نگذاشت، اما شرایطی رقم خورد که نشان از بهبود وضعیت به سود خریداران دارد.

یکی از مهم‌ترین رویدادها، رشد ارزش معاملات آن‌هم به میزان ۱۵ درصد بود. ارزش معاملات خرد روز گذشته بیش از ۳۵۰۰ میلیارد تومان بود که از دو جهت می‌توان به این موضوع نگاه کرد. دیدگاه اول، نگاهی مثبت از جهت افزایش ارزش معاملات است و دیدگاه دوم، نگاهی منفی به این صورت است که وقتی پایین‌ترین ارزش معاملات در سال ۱۴۰۱ ثبت‌شده، افزایش روز بعدازآن را نمی‌توان سیگنال قطعی افزایش ارزش معاملات در نظر گرفت.

 

کند شدن روند خروج پول از بورس

با همه این شرایط، فعلاً می‌توان گفت که ارزش معاملات یک گام به سمت بالا برداشته که این موضوع با دو اتفاق مثبت دیگر همراه شده است.

مسئله اول، کاهش شتاب خروج پول حقیقی‌ها از بازار است. روز گذشته حدود ۲۰۰ میلیارد تومان پول حقیقی‌ها از بازار خارج شد که نسبت به روز دوشنبه حدود ۶۰ میلیارد تومان کمتر است و از شتاب آن نیز کاسته شده است.

نکته مثبت دوم هم افزایش جزئی قدرت خریداران حقیقی است. شاخص قدرت خریداران حقیقی از عدد ۰.۹۳ در روز دوشنبه به عدد ۰.۹۹ در روز سه‌شنبه رسید که نشان‌دهنده رشد جزئی قدرت خریداران حقیقی است. البته این شاخص تا زمانی که بالای عدد یک الی ۱.۲ تثبیت نشود، نمی‌توان گفت که حقیقی‌ها دوباره ترغیب به سرمایه‌گذاری در بورس شده‌اند.

 

معاملات در نماد‌های سبز و قرمز ادامه دارد

دیروز باوجود رشد شاخص‌ها، اما تعداد نماد‌های منفی و مثبت تقریباً برابر بود که این نشان‌دهنده ایجاد یک تعادل نسبی در بازار است. البته این تعادل هرروز می‌تواند به یک سمت شکسته شود که شرط شکسته شدن آن در جهت مثبت، افزایش ارزش معاملات است و در مقابل، با هر خبر منفی می‌تواند به سمت منفی شدن گام بردارد.

برای بازار امروز پیش‌بینی می‌شود که بخشی از تقاضا به معاملات فردا کشیده شود و حداقل در ابتدای معاملات شاهد رشد جزئی قیمت‌ها باشیم. اما احتمالاً در نیمه دوم معاملات شاهد غلبه فروشندگان بر خریداران باشیم که البته این برتری فروشندگان هم چندان شدید و پررنگ نخواهد بود.

با توجه به این وضعیت می‌توان امیدوار بود که هفته آینده بورس شروع خوبی داشته باشد و با سبزپوش شدن برخی نماد‌های دیگر به سمت تعادل برود.  

انتهای مطلب

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری