کد خبر: ۵۱۸۴۵
تاریخ انتشار: ۱۸ تير ۱۴۰۱ - ۰۸:۰۰
وضعیت بازار اجاره‌بها به‌گونه‌ای شده است که قبل از آنکه صاحب‌خانه رقمی برای تمدید قرارداد بدهد؛ مستأجر اعلام می‌کند که توان پرداخت اجاره‌بها بیشتر را ندارد.

به گزارش تجارت امروز؛ بازار رهن و اجاره یا همان اجاره‌بها به شکل عجیبی به‌هم‌ریخته است. با یک نگاه ساده به سایت‌های اینترنتی متوجه می‌شوید که مستأجران امکان نزدیک شدن به منطقه ۱ را ندارد؛ چراکه با اجاره‌های ماهیانه ۵۰۰ میلیون به بالا روبرو می‌شوند و مجبورند به سمت مناطقی بروند که تمایلی به آن‌ها ندارند.  
بسیاری از مستأجران به دنبال رهن کامل خانه هستند که البته نسبت به سال گذشته میزان ودیعه‌ها بسیار بالاتر رفته است.
بررسی‌ها در بازار رهن و اجاره نشان می‌دهد برای رهن کامل واحد‌های ۸۰ تا ۱۰۰ متری در تهران به بودجه‌ای بین ۳۰۰ میلیون تا ۱.۲۰۰ میلیارد تومان نیاز است.
در خیابان طالقانی یک واحد ۸۰ متری را تمام امکانات را می‌توان با ۳۰۰ میلیون تومان رهن کرد. در شهرری نیز یک آپارتمان ۱۰۰ متری را با ۴۵۰ میلیون تومان و در خیابان جیحون یک واحد ۱۰۰ متری نوساز را با ۵۰۰ میلیون تومان رهن می‌دهند.
در ماه‌های اخیر بر تعداد فایل‌هایی که میزان ودیعه آن‌ها میلیاردی شده نیز در بازار افزوده‌شده است؛ به‌طوری‌که در مرزداران یک واحد ۹۲ متری را می‌توان با ۱.۱۰۰ میلیارد تومان رهن کرد.
همچنین در قیطریه یک واحد ۹۰ متری با سن بنای ۲ سال را و در نیاوران یک آپارتمان ۱۰۰ متری با سن بنای ۸ سال را با ۱.۲۰۰ میلیارد تومان رهن می‌دهند. در سوهانک نیز یک واحد ۱۰۰ متری را می‌توان با یک میلیارد تومان رهن کرد.

محدوده

متراژ

سن بنا

میزان ودیعه

پرستار

۹۲متر

۱۱ سال

۶۵۰ میلیون

سهروردی

۱۰۰متر

۲۱ سال

۶۰۰ میلیون

استاد معین

۸۵متر

۲۱ سال

۵۵۰ میلیون

جیحون

۱۰۰متر

نوساز

۵۰۰ میلیون

طالقانی

۸۰متر

۲ سال

۳۰۰ میلیون

مرزداران

۹۲متر

۱ سال

۱.۱۰۰ میلیارد

قیطریه

۹۰متر

۲ سال

۱.۲۰۰ میلیارد

سوهانک

۱۰۰متر

۱۲ سال

۱ میلیارد

شهرری

۱۰۰متر

۱۳ سال

۴۵۰ میلیون

مدائن شمالی

۹۰متر

۱۳ سال

۷۵۰ میلیون

جنت آباد مرکزی

۹۰متر

۱۳ سال

۷۷۰ میلیون

حکیمیه

۸۰متر

نوساز

۶۰۰ میلیون

پونک

۸۲متر

۴ سال

۷۰۰ میلیون

شمس آباد

۱۰۰متر

۱۶ سال

۹۵۰ میلیون

نیاوران

۱۰۰متر

۸ سال

۱.۲۰۰ میلیارد

 

انتهای مطلب

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری