کد خبر: ۵۱۸۵۴
تاریخ انتشار: ۲۱ تير ۱۴۰۱ - ۰۷:۳۵
جلسات پیاپی در خصوص حقوق بازنشستگان از قبل از سال تا امروز ادامه داشته است، اما هنوز نتیجه مشخصی برای آن اعلام‌نشده است. اما بر اساس اطلاعاتی که به دستمان رسیده اصلاحاتی بر حقوق ۱۴۰۱ بازنشستگان انجام‌گرفته است.

به گزارش تجارت امروز؛ ماجرای حقوق بازنشستگان و افزایش کم آن اعتراضات زیادی را به همراه داشت که باعث عقب‌نشینی دولت از تصمیماتش شد. تصمیماتی که در ادامه آن وزیر کار از این وزارتخانه رفت تا اولین اخراجی دولت باشد.
در ماده ۹۶ قانون تأمین اجتماعی قیدشده است که میزان افزایش حقوق غیرحداقلی‌بگیران باید بر اساس هزینه‌های زندگی تعیین و سپس در هیئت‌وزیران مصوب شود و به اجرا دربیاید. در ماده ۱۱۱ قانون تأمین اجتماعی هم آمده است که میزان افزایش حقوق حداقلی بگیران نباید از حداقل دستمزد کارگران که در شورای عالی کار مصوب شده، کمتر باشد.
بر اساس ماده ۹۶ و ۱۱۱ قانون تأمین اجتماعی افزایش حقوق مسیر را طی کرده و مصوبه هیئت‌امنای تأمین اجتماعی به دولت رسیده است.

علت اصلی اعتراض بازنشستگان تبعیض است

در پایان جلسات مختلف گروه‌های مختلف درنهایت  تصمیمی که گرفته شد این بود که برای حداقلی بگیران ۵۷.۴ درصد افزایش حقوق در نظر گرفته شود و برای سایر سطوح درآمدی نیز دو سطح قائل شدند، نخست حقوق‌بگیران زیر ۱۰ میلیون تومان که مشمول افزایش ۱۰ درصدی به‌علاوه ۶۵۰ هزار تومان مبلغ ثابت شدند و دوم حقوق‌بگیران بالای ۱۰ میلیون تومان که حقوقشان ۱۰ درصد افزایش پیدا کرد.

باوجود تغییرات اعمال‌شده همچنان اعتراضاتی در این خصوص وجود دارد، ولی ریشه اعتراضات کجاست؟ یکی از دلایل مهم اعتراضات اختلاف سطح کارمندان نهادی و دولتی با تأمین اجتماعی است؛ عملاً کارمند بازنشسته دولت که زیر ۸ میلیون تومان دریافتی داشته باشد نداریم، اما بیشمار بازنشسته حداقلی بگیر تأمین اجتماعی داریم. دولت باید فکری به خال این اختلاف کند و ساختار حقوق و دستمزد در کشور را یک‌بار برای همیشه یکدست کند. اگر امکانی هست برای همه باشد و اگر نیست برای هیچ‌کس نباشد.

انتهای مطلب

ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۱
0
0
دولت عدالت فقط برای بازنشیته های دولتی هست بازنشسته کارگری برادر عزیز دیده نخواهد شد
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری