کد خبر: ۵۱۸۶۲
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۴۰۱ - ۰۸:۰۰
دوران هژمونی سیاسی و اقتصادی غرب به پایان خود نزدیک شده و جهان به سمت چندقطبی شدن پیش می‌رود؛ اروپایی‌ها به‌خوبی دریافتند که امروز دیگر آن قدرت بر حق جهانی نیستند و این دوره را می‌توان پایان واقعی نژادپرستی دانست.

به گزارش تجارت امروز؛ معادلات سیاسی و اقتصادی دنیا در حال تغییر است و کیک بزرگ غرب از اقتصاد دنیا در حال کوچک‌تر شدن است. در حال نزدیک شدن به پایان هژمونی غرب در عرصه سیاست و اقتصاد هستیم و جهان حداقل دوقطبی یا احتمالاً چندقطبی خواهد شد.
برای اولین بار در تاریخ معاصر، شرق می‌تواند با غرب برابری کند. چین دومین ابرقدرت جهان است و پتانسیل اقتصادی و میزان مشارکت آن در اقتصاد جهانی بالاتر از روسیه است. چین در بسیاری از زمینه‌های فنّاورانه خود را به آمریکا رسانده و در برخی از آن‌ها آمریکا را تهدید می‌کند.
رهبری چین بیش‌ازپیش "تهاجمی‌" رفتار و با غرب تحقیرآمیز رفتار می‌کند، به روسیه نزدیک می‌شود و درنهایت می‌خواهد مشکل تایوان را حل کند.
اشتباه نکنید، من نمی‌گویم که چین تلاش خواهد کرد تایوان را در اسرع وقت بازور تصرف کند، اما ما نمی‌توانیم سیاست خود را بر اساس بنا کنیم که این کار را نخواهد کرد.
قطعاً روسیه و شاید ایران در آینده نزدیک به متحد چین تبدیل شوند. همچنین اختلاف مواضع کشور‌های گروه ۲۰ در قبال اوکراین را هشداری برای غرب است و معنای آن سقوط تاریخی و پایان آقایی غربی‌ها بر دنیا است.


انتهای مطلب

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری