کد خبر: ۵۱۸۷۴
تاریخ انتشار: ۰۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۹
قیمت‌ دلار امروز یکشنبه ۲ مرداد ۱۴۰۱، نوساناتی دارد. نوسانات و سیگنال‌های موثر بر بازار ارز را بخوانید .

به گزارش تجارت امروز؛ بازار دلار امروز نوساناتی داشت. قیمت دلار در صرافی ملی  با افزایش نسبت به‌روز گذشته، ۲۷۸،۲۱ تومان اعلام شد.
اما دلار در بازار آزاد بر اساس برخی گزارش‌ها، روند کاهشی دارد و به سطح پایین‌تر بازگشته است. البته برخی منابع نیز معتقدند این کانال‌ها قیمت‌ها را بیشتر از رقم واقعی اعلام می‌کنند.

بر اساس شبکه اطلاع‌رسانی طلا، سکه، ارز، قیمت دلار نیمایی امروز با ۰٫۰۶ درصد افزایش نسبت به‌روز گذشته، به قیمت ۲۶۱۴۹ تومان رسیده است.

 

سیگنال‌های مؤثر بر قیمت دلار

در مدت اخیر بازار‌های مالی، تحت تأثیر مذاکره وین و اخبار سیاسی قرار داشتند؛ اما به نظر می‌رسد امروز بازارساز توانسته است تا حدودی روند افزایشی روز گذشته در بازار ارز را کنترل کند.
بازار‌های مالی در ایران به‌ویژه قیمت دلار معمولاً به اخبار سیاسی به‌ویژه در مورد  مذاکره هسته‌ای حساس بوده‌اند. حالا این هفته سفر مقامات ارشد سیاسی دو کشور روسیه و ترکیه به ایران ازجمله اخبار مهم سیاسی بودند. به‌ویژه حضور ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در کشور بازار‌های دلار و به دنبال آن طلا و سکه سیگنال‌هایی داشت.
در هفته جاری دو رویداد مهم سیاسی رخ داد. یکی سفر جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا به منطقه بود و دومی سفر امروز پوتین به تهران.

این اخبار طی چهار روز گذشته قیمت دلار در بازار آزاد را نوسانی و درمجموع کاهشی کرد. تحلیلگران معتقدند این کاهش قیمت به دلیل شکل‌گیری برخی انتظارات سیاسی مثبت بود. سفر‌های سیاسی توانست قیمت دلار را به زیر بکشد.
درعین‌حال ایران و طرف‌های مقابل همچنان همدیگر را به بی تصمیمی متهم می‌کنند. ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه در توئیتی در صفحه شخصی خود نوشت: دوگانه کاذب میان برجام (که ایران، برخلاف آمریکا، هنوز عضو آن است) و روابط خوب بین ایران و همسایگانش ازجمله روسیه، این واقعیت را پنهان نمی‌کند که بی تصمیمی آمریکای عهدشکن مهم‌ترین مانع رسیدن به توافق است.
از سوی دیگر، رئیس اطلاعات انگلیس توانایی طرف‌های شرکت‌کننده در مذاکرات هسته‌ای برای احیای این توافق را بعید دانست.
رئیس اطلاعات انگلیس گفت: فکر می‌کنم که توافق قطعاً روی میز است؛ و قدرت‌های اروپایی و دولت (آمریکا) درباره این موضوع بسیار شفاف بوده‌اند و فکر نمی‌کنم که روس‌ها و چینی‌ها مانعی بر سر راه توافق به وجود بیاورند؛ اما فکر نمی‌کنم ایرانی‌ها به دنبالش باشند.
آمار‌های پرسش‌برانگیز بانک مرکزی
در این میان، تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی از گزیده آمار‌های اقتصادی نشان می‌دهد که ضریب فزاینده نقدینگی و پایه پولی در خرداد امسال نسبت به اسفند ۱۴۰۰ کاهشی بوده. البته نقدینگی خرداد ۱۴۰۱ نسبت به اسفند ۱۴۰۰ معادل ۵٫۶ درصد رشد داشته است.
ضریب فزاینده نقدینگی خرداد، نسبت به اسفند نیز منفی ۴ درصد اعلام‌شده است. البته رشد یک‌ساله ضریب فزاینده نقدینگی، ۷٫۸ درصد بوده است.
همچنین، پایه پولی در خردادماه امسال به ۶۴۰۳٫۷ هزار میلیارد ریال رسیده که نسبت به خرداد سال قبل ۲۷٫۸ درصد رشد داشته است. رشد پایه پولی خرداد امسال نسبت به اسفند ۱۴۰۱ نیز ۶ درصد اعلام‌شده است.
البته رشد پایه پولی در خرداد نسبت به اردیبهشت  منفی ۳ هزار میلیارد تومان بوده است.
درعین‌حال، گزارش نهاد ناظر پولی و بانکی کشور نشان می‌دهد، استقراض دولت از بانک مرکزی همچنان تداوم دارد. درواقع، علاوه بر رشد پایه پولی و نقدینگی که خود عامل اصلی تورم هستند، در ماه‌های اخیر بدهی‌های بخش دولتی به بانک‌ها هم با سرعت افزایش پیداکرده‌اند.
افزایش بدهی دولت به بانک‌ها چه معنایی می‌دهد؟
پیش‌ازاین، حق‌شناس، کارشناس بازار‌های مالی، گفته بود: برخلاف آمار‌هایی که بانک مرکزی در مورد کاهش نرخ رشد نقدینگی در فروردین منتشر کرده است، داده‌های اردیبهشت واقعیت دیگری را نشان می‌دهند.
او افزود: ضمن اینکه در ماه نخست امسال، این نهاد اقداماتی را انجام داده است که اثرات تورمی آن در آینده بروز می‌کند. ازجمله اینکه شرکت‌های دولتی با موافقت بانک مرکزی، وام‌های کلانی را از شبکه بانکی گرفته‌اند.
حق‌شناس گفت: درواقع این نهاد برای اینکه نرخ رشد نقدینگی را کاهشی نشان دهد با آمار بازی می‌کند. هنگامی‌که شرکت‌های دولتی از بانک‌ها تسهیلات دریافت می‌کنند، درواقع بانک مرکزی با تأخیر اقدام به چاپ پول کرده است. به‌عبارت‌دیگر دولت در ظاهر دست در جیب این نهاد نمی‌کند، اما در واقعیت شرکت‌های خود را به شبکه بانکی مقروض کرده است.
این کارشناس بازار‌های مالی، پرداخت یارانه‌های نقدی را نیز نشانه دیگری از احتمال افزایش تورم دانست. او توضیح داد: از ابتدای سال، حجم زیادی یارانه نقدی به مردم پرداخت‌شده است و مشخص نیست منابع مالی آن از کجا تأمین‌شده است. اگر این موضوع نیز دولت را به بانک‌ها بدهکار کرده باشد، آثار منفی خود را در آینده ازجمله در بازار دلار، طلا و سکه نشان می‌دهد.
سیگنال‌های سیاسی و شاخص‌های کلان اقتصادی بر قیمت دلار اثرگذار هستند.


انتهای مطلب

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری