کد خبر: ۵۱۸۷۷
تاریخ انتشار: ۰۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۱۰
وزیر اقتصاد اعلام کرد که نرخ سود بین بانکی یک درصد افزایش یافت و از 20 به 21 درصد تغییر کرد.

به گزارش تجارت امروز؛ وزیر اقتصاد اعلام کرد که نرخ سود بین بانکی یک درصد افزایش یافت و از ۲۰ به ۲۱ درصد تغییر کرد. 


سید احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد، هدف از افزایش سرمایه بانک قرض‌الحسنه را ارتقای قدرت وامدهی بانک‌های قرض‌الحسنه به مردم عنوان کرد و گفت: این بانک‌ها یکی از بهترین نسبت‌های کفایت سرمایه و همچنین کمترین تسهیلات معوقه جاری را دارند.
خاندوزی در حاشیه بازدید از بانک قرض‌الحسنه یکی از نیاز‌های جدی دولت سیزدهم را توجه به نیاز‌های خرد مردم از طریق پرداخت تسهیلات ازجمله تسهیلات قرض‌الحسنه دانست و گفت: وزارت اقتصاد با کمک شبکه بانکی دولتی سرمایه بانک قرض‌الحسنه را دو برابر کرد و برای بار دوم تا پایان امسال سرمایه این بانک افزایش می‌یابد.
وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به افزایش ۸۰ درصدی سپرده بانک‌های قرض‌الحسنه در دولت سیزدهم گفت: دو میلیون و ۷۰۰ هزار نفر در دولت سیزدهم وام قرض‌الحسنه گرفته‌اند که در زمان فشار اقتصادی کمک بسیاری به خانواده‌ها می‌کند؛ کمک‌های قانونی خاص به بانک‌های قرض‌الحسنه ادامه دارد و با بانک مرکزی مذاکره کرده‌ایم تا توان و ظرفیت بانک‌های قرض‌الحسنه افزایش یابد.
وی درباره عدم همکاری برخی بانک‌ها در اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه، فرزند آوری و ودیعه مسکن گفت: اخباری به ما می‌رسد که به جهت اعمال کنترل نقدینگی بانک‌ها با مشکل محدودیت بیشتر برای پرداخت وام‌های خرد مواجه شده‌اند.
وزیر اقتصاد ادامه داد: بسیاری از نیاز‌های مردم را تسهیلات خرد تأمین می‌کند، با توجه به تکالیف قانونی بانک‌ها مبنی بر اعطای تسهیلات ازدواج، بانک‌ها دچار تنگنا‌هایی شده‌اند که نمی‌توانند تسهیلات بدهند و نارضایتی بخش زیادی از مراجعه‌کنندگان به بانک‌ها را در پی داشته است، همچنین مردم با مشکل تأمین ضامن‌های چندگانه برای تسهیلات مواجه‌اند.
خاندوزی یادآور شد: با توجه به دستور رئیس‌جمهور مبنی بر دسترسی آسان‌تر مردم به تسهیلات خرد به دنبال رفع این مشکل هستیم که راهکار آن تأمین منابع بیشتر برای تسهیلات قرض‌الحسنه و همچنین افزایش سرمایه بانک‌های قرض‌الحسنه است.
وی خاطرنشان کرد: راهکار دیگر این است که شرکت‌های دولتی و دستگاه‌های اجرایی گردش مالی خود را به بانک‌های قرض‌الحسنه منتقل کنند تا مردم از این گردش مالی بهره‌مند شوند. امسال با همکاری بانک مرکزی خبر‌های خوبی برای بانکداری قرض‌الحسنه خواهیم داشت.
وزیر اقتصاد در خصوص نرخ سود بین‌بانکی گفت: سیاست اقتصاد دولت در خصوص نرخ سود بانکی تغییر نکرده، سقف آن ۲۰ درصد بوده که الآن ۲۱ درصد شده است. برای حل این مسئله در جلسه آتی شورای پول و اعتبار تصمیم‌گیری خواهیم کرد.
خاندوزی در خصوص تسهیلات تبصره ۱۸ قانون بودجه گفت: قانون‌گذار ۵ سال پیش برای اینکه تمام تسهیلات بودجه‌ای در حوزه تولید و اشتغال متمرکز شود آن را در تبصره ۱۸ قانون بودجه تجمیع کرد. در قانون بودجه امسال نیز در تبصره ۱۸ اعتبار خوبی برای کمک به تولید و اشتغال در نظر گرفته‌شده ضمن اینکه شبکه بانکی موظف است به‌اندازه اعتبار بودجه یا دو برابر آن برای بخش تولید منابع در نظر بگیرد.
به گفته وی، در سال ۱۴۰۱ دستورالعمل نهایی تبصره ۱۸ قانون بودجه ابلاغ‌شده که بر اساس آن دستگاه‌های اجرایی پس‌ازآنکه طرح‌های اشتغال خود را در بخش‌های مختلف اعم از صنعت، نیرو، انرژی و … تأیید می‌کنند به شبکه بانکی آمده و به این تسهیلات نرخ سود ترجیحی از ۹ تا ۱۲ درصد تعلق می‌گیرد.
وی تأکید کرد: ۱۰ درصد کل این مبلغ برای طرح‌های دانش‌بنیان و ۵۰ درصد برای تولیدات صادرات محور در نظر گرفته‌شده همچنین استان‌ها بسته به شاخص محرومیت و بیکاری سهمیه‌های متفاوتی دارند و هر چه این شاخص بیشتر باشد سهمیه آن‌ها از تسهیلات تولید و اشتغال بیشتر خواهد بود.

انتهای مطلب

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: