کد خبر: ۵۱۸۸۵
تاریخ انتشار: ۰۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۱
معصومه ستوده: بررسی‌های اخیر نشان داده که در تیرماه قیمت خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها به‌طور متوسط ۸۷ درصد نسبت به سال گذشته افزایش پیداکرده است که این افزایش هزینه برای خوراکی‌ها به ۹۰.۲ درصد می‌رسد.

به گزارش تجارت امروز؛ خانوار‌ها برای تأمین کالا و خدمات موردنظر خود به‌طور میانگین ۵۴ درصد در تیرماه سال جاری نسبت به همین ماه در سال گذشته بیشتر هزینه کرده‌اند.
تازه‌ترین اعلام مرکز آمار در رابطه با تغییرات تورم در خردادماه امسال از این حکایت دارد که نرخ تورم سالانه با افزایش ۱.۱ درصدی به ۴۰.۵ درصد رسیده است. بررسی جزئیات این گزارش حاکی از آن است که هزینه خانوار‌ها ۵۴ درصد افزایش‌یافته است.
به عبارتی خانوار‌ها برای تأمین کالا و خدمات موردنظر خود به‌طور متوسط ۵۴ درصد در تیرماه امسال نسبت به همین ماه در سال گذشته بیشتر هزینه کرده‌اند.
این در حالی است که در خردادماه امسال، با توجه به اصلاح نرخ ارز واردات و حذف ارز ترجیحی از واردات کالا‌های اساسی که در اردیبهشت‌ماه اتفاق افتاد، شاخص‌های تورم با افزایش همراه شده بود؛ به‌گونه‌ای که تورم نقطه‌ای با رشد بیش از ۱۳ درصدی به ۵۲.۵ درصد و تورم ماهانه با رشد ۸.۷ درصدی به ۱۲.۲ درصد افزایش‌یافته بود.
بیشترین افزایش تورم در خردادماه در کالا‌های مرتبط با ارز ۴۲۰۰ اتفاق افتاد و گروه‌های حاوی گوشت مرغ، تخم‌مرغ، لبنیات، روغن و البته رستوران و هتل که به اقلام اساسی وارداتی با ارز ترجیحی ارتباط داشتند با افزایش تورم بیشتری مواجه شدند.
اما در تیرماه نیز عمدتاً همین اقلام با رشد بیشتر تورم مواجه بوده است؛ هرچند که در برخی موارد از سرعت رشد تورم آن‌ها نسبت به خرداد تا حدودی کم شده است.
بررسی آمار نشان می‌دهد که قیمت خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها در تیرماه به‌طور متوسط ۸۷ درصد نسبت به پارسال بیشتر شده است که این افزایش هزینه برای خوراکی‌ها به ۹۰.۲ درصد می‌رسد.
«روغن و چربی‌ها» با ۲۹۳.۱ درصد، «نان و غلات» با ۱۰۱.۱ درصد، گروه «شیر، پنیر و تخم‌مرغ» با ۱۱۹.۲ درصد و «هتل و رستوران» با ۸۴.۷ درصد بالاترین تورم را داشته‌اند.
همچنین کمترین افزایش هزینه برای کالا و خدمات در تیرماه، با ۲۷.۸ درصد برای گروه «آب، برق و سوخت» و همچنین «چای، قهوه، کاکائو و نوشابه» با ۳۰.۲ درصد اختصاص داشته است.
بیشترین افزایش قیمت نسبت به خردادماه نیز مربوط به گوشت قرمز و ماکیان با ۱۱.۴ درصد و کمترین آن مربوط به سبزیجات با ۰.۳ درصد است.

انتهای مطلب

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: