کد خبر: ۵۱۸۸۶
تاریخ انتشار: ۰۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۳
محسن روستایی، رایزن ایران در کشور افغانستان، بیان کرد: بر این باور هستیم که روابط تجاری و اقتصادی ایران و افغانستان یک رابطه‌ی برد برد بوده که منافع آن برای هردو کشور است.

به گزارش تجارت امروز؛ رایزن ایران در کشور افغانستان روز دوشنبه گفت: امنیت و رفاه مرز‌ها و مرزنشینان در گرو این است که روابط تجاری و اقتصادی را تسهیل کرده و از سرریز منافع تجاری و اقتصادی به نفع امنیت و رفاه مرزنشینان دو کشور استفاده کنیم.
روستایی بیان کرد: در سازمان توسعه تجارت برای کشور‌های همسایه و مسلمان ازجمله افغانستان با اولویت اول یکسری برنامه‌های توسعه‌ای و ترویجی و یکسری برنامه‌ها برای رفع مشکلات تجار، صادرکنندگان و درواقع تسهیل و روان‌سازی تجارت داریم.
وی افزود: در حوزه افغانستان یکسری برنامه‌های توسعه‌ای و ترویجی داریم همچنین یکسری برنامه‌ها برای رفع مشکلات تجار در میز افغانستان و در سازمان توسعه تجارت به‌طور مرتب و حداقل ماهانه رصد و جلساتی برای پیگیری برگزار می‌شود.
وی تأکید کرد: اعتقاد داریم باید روابط با افغانستان را از سطح تعاملات و مبادلات تجاری به سطح همکاری‌های اقتصادی و ایجاد درهم تنیدگی اقتصادی بین دو کشور سوق دهیم و از همه توان و تلاش خود برای رسیدن به این منظور استفاده خواهیم کرد.
رایزن ایران در کشور افغانستان، تصریح کرد: به‌طور میانگین در پنج سال گذشته سالانه ۲.۶ میلیارد دلار صادرات به افغانستان داشتیم که تنوع محصولات صادراتی به نسبت خیلی از کشور‌های پیرامونی بهتر بوده و عمدتاً کالا‌هایی باارزش افزوده و کیفیت بالا صادرشده است.
وی میانگین قیمت هر تن کالای صادراتی به افغانستان حدود ۵۵۰ دلار بوده که از میانگین کشوری بالاتر است، عنوان کرد: این مزیت و فرصتی برای کشور است، چون کالا‌هایی صادرشده که ارزش‌افزوده ایجاد کرده و در تولید و اشتغال مؤثر بوده‌اند به این معنا که خام فروشی نکرده‌ایم.


روستایی عنوان کرد: میزان واردات از افغانستان به ایران قابل مقایسه با صادرات نیست و تراز به‌شدت به نفع ما است که این موضوع همیشه مورد اعتراض طرف مقابل بوده است البته درآمد نیروی کار افغانستان در ایران باوجود بین ۱.۵ تا ۲ میلیون نفر، بالا است.
وی یادآور شد: در سازمان توسعه تجارت بحث PTA را در دستور کار داریم، البته در دولت قبلی افغانستان نیز دو دور مذاکره کردیم که با تغییر و تحولات  داخلی افغانستان و روی کار آمدن طالبان مواجه شد، اما قرار است هیئتی برای مذاکره به ایران بیایند.
روستایی گفت: افغانستان لیست اقلام وارداتی شامل ۲۸ قلم را در اختیار ما قرار داده است که بیشتر محصولات کشاورزی است البته یکسری مشکلات در حوزه قرنطینه دارند و زیرساخت‌های لازم در این کشور وجود ندارد.
وی افزود: اهمیت تجارت برای ما به این دلیل است که در سازمان توسعه تجارت اعتقاد داریم باید از سرریز روابط تجاری و اقتصادی دو کشور باید به نفع امنیت و حوزه سیاسی استفاده کنیم.
رایزن ایران در کشور افغانستان افزود: افغانستان موضوع بازارچه‌ها را قبول ندارد لذا برخی اوقات می‌گویند نیرو نداریم و برخی اوقات می‌گویند بازارچه‌ها معبری برای قاچاق کالا بوده و درآمدی برای این کشور ندارد درحالی‌که که باید در جلسات مختلف طرف افغان را متقاعد کنیم که فعالیت بازارچه‌ها برای معیشت، امنیت و رفاه مرزنشینان دو کشور اهمیت دارد.
وی بیان کرد: در حوزه تجارت سال‌ها بیان کردیم مدیرت واحد حداقل با کشور افغانستان نیست، اما در این حوزه با روی کار آمدن دولت جدید اتفاقات خوبی افتاده است.
روستایی اظهار داشت: اتفاق مبارکی که امسال رقم خورد بحث هماهنگی سه استان مرزی با افغانستان برای مبادلات تجاری و مرزی با این کشور است که در این خصوص کمیته مشترکی بین استانداران سه استان برای روان‌سازی مبادلات تجاری انجام‌شده است.
وی با اشاره به پروژه توسعه مبادلات اقتصادی با افغانستان، تصریح کرد: در این خصوص از اتاق بازرگانی و همه دستگاه‌های مربوطه نظرخواهی کرده‌ایم و همچنان نظر و راهکار دستگاه‌های دولتی نیز مهم است.
رایزن ایران در کشور افغانستان با اشاره به مشکلات مطرح‌شده توسط تجار و فعالان اقتصادی خراسان جنوبی، عنوان کرد: در حال حاضر در شرایط خاصی قرار داریم و تحریم‌های ناعادلانه علیه ما از سال‌ها قبل وجود دارد، از طرفی دولت افغانستان نیز دچار تغییرات حاکمیتی شده است.
وی مشکلات تجار و بازرگانان استان را به چهار دسته تقسیم کرد و افزود: برخی از موانع و مشکلات داخلی بوده و به خود تحریمی (تقریباً ۷۰ درصد) برمی‌گردد که یکی از مشکلات عدم مدیریت واحد در مرز‌ها است.
روستایی تأکید کرد: در تجارت بین‌الملل ثابت‌شده هر یک روز توقف محموله صادراتی یک درصد ارزش محموله برای صادرکننده افزایش هزینه دارد و توان صادراتی ما را کاهش می‌دهد.
وی مسائل پولی، مالی و نبود روابط کارگزاری در افغانستان را از دیگر مشکلات دانست و عنوان کرد: درگذشته شعبه بانکی آرین و چندین صرافی در این کشور داشتیم که کار‌ها مدیریت می‌شد، اما اکنون شورای پول و اعتبار تأکید کرده مؤسسان و مدیرعامل صرافی باید در همان مکان اقامت داشته باشند که به دلیل هزینه‌های بالا، این مانع ایجاد کرده است.
رایزن ایران در کشور افغانستان، نبود زیرساخت در این کشور را دیگر مشکلات برشمرد و گفت: اخیراً با تغییر و تحولات موجود این مشکل مضاعف شده است.
وی با اشاره به نبود توزان تجاری به‌عنوان یکی دیگر از مشکلات تجار افزود: گاهی اوقات کیفیت و برند از اهمیت زیادی برای تجار کشور مقابل برخوردار نیست.
روستایی با تأکید بر اینکه روابط تجاری و اقتصادی ایران و افغانستان یک رابطه بُرد - بُرد است بیان کرد: کشور افغانستان در حوزه امنیت غذایی نیاز به خیلی از محصولات و مواد غذایی ما دارد از طرفی حدود ۳۰ درصد بازار مصرفی افغانستان دست ما است لذا خیلی نیاز به کار تبلیغاتی نداریم.
وی اظهار داشت: دیپلماسی تجاری که زیرمجموعه دیپلماسی اقتصادی است بر این بوده تا بتوانیم ایجاد همگرایی کرده و درهم تنیدگی اقتصادی ایجاد کنیم.
رایزن ایران در کشور افغانستان افزود: اکنون بحث معادن به‌شدت فعال‌شده باید مراقبت باشیم در این خصوص رقابت منفی ایجاد نکنیم.
وی بیان کرد: تجارت منتظر کسی نمی‌ماند و اگر دیر بجنبیم کشور‌های دیگر بازار را به دست می‌گیرند، ازجمله اینکه چینی‌ها در حوزه استخراج و اکتشاف معادن در این کشور فعالیت می‌کنند.
روستایی ادامه داد: بحث معادن برای ما چندین مزیت دارد ازجمله اینکه بحث دانش فنی و مهندسی را منتقل می‌کنیم، در حوزه صادرات مجدد می‌توان چانه‌زنی کرد و درآمد ترانزیتی را افزایش داد.
وی تصریح کرد: در حال حاضر حدود ۴۰ درصد واردات افغانستان از جانب ایران تأمین می‌شود که فرصت بسیار مؤثری است.
رایزن ایران در کشور افغانستان اضافه کرد: برای این مهم باید به زیرساخت‌ها هم توجه کرد، اگر ترانزیت ما تنها به حمل‌ونقل افغانستان متکی باشد که عمدتاً فرسوده است این فرصت سوزی است و درآمد ترانزیتی هم به سمت کشور‌های دیگر سوق داده می‌شود.
روستایی عنوان کرد: افغانی‌ها تمایل زیادی به دیدار چهره به چهره در حوزه تجارت دارند که سبب افزایش اعتماد بین دو طرف می‌شود.
وی یادآور شد: اکنون در کابل موافقت اصولی یک‌ساله را داریم که اگر استاندارد‌های لازم را کسب کند تبدیل به مجوز شده و می‌تواند به‌عنوان مرکز تجاری و نمایشگاهی ایران در کابل فعالیت دائم داشته باشد.
رایزن ایران در کشور افغانستان گفت: در هرات بیشتر مد نظر ما ایجاد مرکز تجاری تخصصی است که پیگیری می‌کنیم.
وی افزود: در خصوص ماشین‌آلات خط تولید که گفته شد به افغانستان ارسال می‌شود، در وزارتخانه مرکز ساخت داخل را داریم که برای صادرات هر فردی ماشین‌آلات درخواست بدهد به این مرکز معرفی می‌شود.
روستایی بیان کرد: تسهیل ویزای تجاری برای تجار و صنعتگران را در حال پیگیری داریم تا ویزای تجاری و کثیرالورود هم با همکاری اتاق ایران و افغانستان و اتاق تجارت سرمایه‌گذاری هرات داشته باشیم.
وی با بیان اینکه تبادل آمار و ثبت برند یکی از برنامه‌های ما است اظهار داشت: می‌توان در این خصوص تجار از توان شرکت‌های مدیریت صادرات مشاوره بگیرند.

انتهای مطلب

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: