کد خبر: ۵۱۸۸۹
تاریخ انتشار: ۰۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۶

نزول بورس کمر اقتصاد را می شکند

همایون دارابی، یکی از کارشناسان بازار سرمایه به طرح تنظیم بازار کالاهای مشمول الزام به عرضه در بورس‌های کالایی اشاره‌کرده و افزود: این طرح منجر می‌شود تا قیمت‌گذاری دستوری، انحطاط اقتصاد را رقم بزند.
نزول بورس کمر اقتصاد را می شکند

به گزارش تجارت امروز؛ یکی از کارشناسان بازار سرمایه در رابطه با طرح تنظیم بازار کالا‌های مشمول الزام به عرضه در بورس‌های کالایی گفت:این طرح منجر می‌شود تا قیمت‌گذاری دستوری، انحطاط اقتصاد کشور را رقم بزند.
همایون دارابی به برخی عوامل اثرگذار بر روند حرکتی بازار سرمایه در روز‌های اخیر اشاره کرد و گفت: حضور فصل مجامع، افزایش نرخ دلار، حواشی مرتبط با بورس کالا، کاهش عوارض گمرکی و تعیین آن با قیمت ارز نیمایی در نزول بازار سرمایه اثر گذاشته است. شرایط اقتصادی کشور موجب شده تا این روز‌ها نقدینگی در بازار‌هایی جز بازار سرمایه حضورداشته باشد که البته با توجه به نشانه‌هایی که از رکورد در اقتصاد و این بازار‌ها دیده می‌شود، می‌توان انتظار حرکت نقدینگی به سمت بازار سرمایه را داشت.
دارابی بیان کرد که بورس همواره خود را با تورم هماهنگ می‌کند، اما زمان آن مشخص نیست و از سوی دیگر در این روز‌ها باید منتظر رقابت نرخ بهره با بازار سرمایه نیز بود.
دارابی، بازار سرمایه را ناشناخته در نزد مسئولان و حتی اصحاب رسانه دانست و ادامه داد: ضعف اطلاع‌رسانی از سال‌های گذشته در بازار سرمایه دیده می‌شود و از سوی دیگر حضور بورس و کارشناسانش در نهاد‌های تصمیم‌گیری بسیار کم بوده است. حتی برخی جریان‌ها وجود دارد که تلاش می‌کنند سطح رئیس سازمان به حد هیات دولت نرسد تا از این بخش حمایت بیشتری نشود.
دارابی بر اساس آمار‌ها به یکی دیگر از خصوصیات بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: این بازار به لحاظ رفتار شاخص، پایداری دارد و پس از چند روز مثبت یا منفی شدن به رفتار واقعی خود بازمی‌گردد.
دارابی همچنین به طرح تنظیم بازار کالا‌های مشمول الزام به عرضه در بورس‌های کالایی اشاره کرده و افزود: این طرح منجر می‌شود تا قیمت‌گذاری دستوری، انحطاط اقتصاد را رقم بزند.
وی افزود: زمانی که شورای بورس وجود دارد، تشکیل و ایجاد شورای جدید که پر از کمیسیون و ... است و موازی کاری نیز دارد، بی‌معنا خواهد بود.
این فعال بازار سرمایه با انتقاد از رشد بی‌رویه بوروکراسی‌ها در کشور و بدنه اقتصاد گفت: سیستم بورکراتیک موجودی زنده است و سعی می‌کند هر جا که پول و تصمیم‌ساز است را به دست آورد؛ بنابراین به بازار آزاد حمله و آن را نابود می‌کند. این سیستم و اعضای آن تلاش دارد تا رانت عظیم خود را حفظ کند. ازاین‌رو قیمت‌گذاری آزاد تحت‌فشار قرار می‌گیرد و منفعت به سمت رانت سوق داده می‌شود.
این فعال بازار سرمایه طرح مذکور را غیراصولی، ناشیانه، محافظ منفعت برخی اشخاص دانست و اعلام کرد: امیدوارم بورس کالا از گردنه این قوانین بگذرد.
دارابی یادآور شد: اگر پتروشیمی و فولاد سیمان پس از سال‌ها رکود، رونق داشته و زنده شده‌اند، مدیون بورس کالا هستند.
وی همچنین تخصیص و چند نرخی شدن ارز را یکی از تجربه‌های ناکارآمد و ناشی از حاکمیت رانت دانست و با بیان این‌که اجرایی شدن طرح تنظیم بازار کالا‌های مشمول الزام به عرضه در بورس‌های کالایی عقب‌گرد بزرگ بورس و اقتصاد است، گفت: این اتفاق باعث خواهد شد تا تلاش‌ها برای ورود سیمان، فولاد، محصولات کشاورزی به بورس، حذف یارانه‌های پنهان به همراه رانت و قیمت‌گذاری‌های ناشی از اتصال به قدرت و دلالی و ... از بین برود.
دارابی حذف مشارکت مردم را یکی دیگر از آثار این مصوبه عنوان کرد و گفت: با این رخداد سرمایه مردمی از ریل بورس خارج می‌شود؛ بنابراین اگر برخی رانت‌ها از صنایع با عرضه در بورس کالا از بین رفته، با این مصوب شدن این طرح مجدداً شرایط تاریک و به نفع سوداگران و رانت‌بازان می‌شود.


انتهای مطلب

نظر شما