کد خبر: ۵۱۸۹۵
تاریخ انتشار: ۰۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۶
مذاکره ی برجامی شرایط پیچیده‌ای پیدا کرده است اما در این بین آمریکایی ها سعی بر این دارند تا حقایقی را پنهان کنند تا نیاز خود بر احیای برجام را بپوشانند.

به گزارش تجارت امروز؛ تا پیش از سفر پوتین به تهران،غربی‌ها به‌ویژه آمریکایی‌ها تصور می‌کردند ایران جز احیای برجام راهی برای سامان بخشیدن به اقتصاد خود ندارد، اما بعد از سفر پوتین به ایران، آن‌ها با حقایقی مواجه شدند که گویی برای‌شان غافلگیرکننده بود.
دولت رئیسی گرچه به مذاکرات نه نمی‌گوید، اما برعکس دولت حسن روحانی، ارتباطات کشور را محدود به احیای برجام نمی‌کند. امضای تفاهم‌نامه سرمایه‌گذاری بین دولت‌های مسکو و تهران این پیام را به آمریکایی‌ها داد که اگر خواهان بهره‌مندی از مواهب برجام هستند باید هزینه‌اش را نیز بپردازند. صحبت رابرت مالی که گفت «ایران باید از ایستادن کنار روسیه و احیای برجام یکی را انتخاب کند.» گرچه لحنی تند داشت، اما از پنبه شدن همه رشته‌های آمریکا در موضوع برجام حکایت کرد.
حسن بهشتی پور درباره چرایی پیچیده شدن مذاکرات احیای برجام گفت: آمریکایی‌ها امروز می‌گویند «توپ در زمین ایران است»، «تا ابد منتظر نتیجه مذاکرات احیای برجام نمی‌مانند» و «همه گزینه‌ها روی میز هستند»؛ در مقابل ایران می‌گوید «آمریکا طرفی است که باید تصمیم سخت بگیرد و بپذیرد که ایران باید از احیای برجام نفع ببرد، چون احیای توافقی که نفعی برای ایران نداشته باشد فاقد خاصیت است بنابراین آمریکا باید به برجام برگردد و نفع برای ایران ایجاد کند که نفعش هم در لغو تحریم‌هاست».

وی با بیان اینکه خیلی‌ها مردن برجام را آرزو می‌کنند، افزود: یکی از اختلافات بایدن با رژیم صهیونیستی این است که صهیونیست‌ها می‌خواهند آمریکا از موضوع جنگ با ایران حمایت کند، چون می‌دانند تنهایی حریف ایران نمی‌شوند، اما دولت واشنگتن زیر بار این مسئله نمی‌رود.
این تحلیل‌گر مسائل سیاست خارجی احیای برجام را به نفع منافع ملی خواند و یادآور شد: مخالفان برجام می‌کوشند برجام را به مسائل اقتصادی محدود کنند، چون دولت آقای روحانی وعده داده بود که با برجام گشایش‌های اقتصادی اتفاق می‌افتد که این‌طور نشد بنابراین مخالفان می‌خواهند این مسئله را برجسته کنند، درحالی‌که برجام علاوه بر بُعد اقتصادی، ابعاد امنیتی و سیاسی دارد که  موفق هم بودند، اما مخالفان این دو بُعد را در نظر نمی‌گیرند، حال‌آنکه به اعتقاد من اهمیت آن‌ها کمتر از بُعد اقتصادی نیست.   
وی ادامه داد: هم ایران و هم آمریکا نیاز به توافق دارند، حال اسم این توافق می‌خواهد برجام باشد یا هر عنوان دیگری. ترجیح آمریکایی‌ها این است که قبل از انتخابات کنگره در آبان ماه توافق حاصل شود، چون یک دستاورد در حوزه سیاست خارجی برای حزب دموکرات خواهد بود که می‌تواند مشکلات اقتصادی داخل آمریکا را با آن پوشش دهد.
بهشتی پور با اشاره به تورم بی‌سابقه در آمریکا توضیح داد: تورم به شکل بی‌سابقه در آمریکا به ۹ درصد رسیده و قیمت انرژی به‌ویژه بنزین افزایش‌یافته است. این نکته را باید یادآور شد که قیمت بنزین همواره بر معادلات انتخابات آمریکا تأثیرگذار بوده است، به‌عنوان مثال بوش پدر از کلینتون شکست خورد که مهم‌ترین دلیلش افزایش قیمت بنزین بود.
وی افزود: حالا اگر دولت بایدن بتواند با ایران توافق کند می‌تواند این پیام را به جامعه آمریکا بدهد که بازگشت ایران به بازار انرژی موجب کاهش قیمت‌ها در این حوزه خواهد شد بنابراین بایدن منتظر نخواهد شد که بعد از انتخابات کنگره دنبال توافق با ایران باشد، چون می‌داند اگر قرار به توافق باشد وقتش الان است.

انتهای مطلب

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: