کد خبر: ۵۱۸۹۶
تاریخ انتشار: ۰۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۴

قیمت جهانی طلا امروز ۵ مرداد ۱۴۰۱

امروز ۵ مرداد ۱۴۰۱، ساعت ۸:۱۶، قیمت هر اونس طلا امروز با ۰.۰۱ درصد کاهش به ۱۷۱۷ دلار و ۱۶ سنت رسید.
قیمت جهانی طلا امروز ۵ مرداد ۱۴۰۱

به گزارش تجارت امروز؛ قیمت هر اونس طلا امروز با ۰.۰۱ درصد کاهش به ۱۷۱۷ دلار و ۱۶ سنت رسید. بعد از رسیدن به اوج ۱۷۲۸ دلار قیمت طلا نزولی شدسیاست‌گذاران منتظر نتایج اجلاس فدرال‌رزرو آمریکا در مورد سیاست پولی این کشور هستند.
عوامل بسیاری،مانند کاهش دورنمای سوددهی شرکت والمارت به‌خاطر بالا رفتن قیمت مواد غذایی و انرژی و همچنین پایین آمدن دورنمای رشد اقتصاد توسط صندوق بین‌المللی پول برای سال جاری و سال آینده میلادی بر حساسیت بازار تاثیر گذاشته‌‎است.
اتحادیه اروپا هم تصمیم به ۱۵ درصد کاهش مصرف گاز گرفته است. این تصمیم به دنبال اطلاعیه شرکت گازپروم روسیه مبنی بر کاهش جریان گاز به آلمان از طریق خط لوله نورد استریم ۱ گرفته شد که دوباره قیمت انرژی را بالا می‌برد. تاجران به دنبال یک پشتوانه ایمن هستند، بنابراین قیمت دلار افزایش می‌یابد. شاخص دلار آمریکا در برابر سایر ارز‌های دنیا ۰.۵۴ درصد بالا رفته است. به‌این‌ترتیب خرید طلا برای دارندگان سایر ارز‌های دنیا گران‌تر می‌شود.
دراین‌بین، شاخص سهام اس‌پی ۵۰۰ پس از سقوط در روز سه‌شنبه افزایش‌یافته است که می‌تواند از سرمایه‌های مخاطره‌آمیز حمایت کرده و باعث کاهش ارزش دلار شود.
طلا همچنین تحت‌فشار کاهش تقاضا از سوی سرمایه‌گذاران و نگرانی در موردتقاضا در هند و چین قرارگرفته است. تصمیم فدرال رزرو آمریکا مسیر طلا را تا حدی مشخص می‌کند. اگر بانک مرکزی آمریکا روند افزایش نرخ بهره را آهسته‌تر کند طلا بازهم قدرت می‌گیرد.
بانک مرکزی اروپا هفته گذشته نرخ بهره را جهت مقابله با تورم بالا برد. با توجه به این‌که طلا به‌عنوان یک پشتوانه در زمان تورم بالا در نظر گرفته می‌شود، بالا بردن نرخ بهره هزینه نگهداری این فلز گران‌بها را افزایش می‌دهد.
قیمت نقره امروز با ۰.۱۹ درصد کاهش به ۱۸ دلار و ۵۰ سنت رسید و پلاتین با ۰.۰۴ درصد کاهش ۸۷۶ دلار و ۱۱ سنت معامله می‌شود.


انتهای مطلب

نظر شما