کد خبر: ۵۱۹۰۴
تاریخ انتشار: ۰۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۳
مصرف کنندگان دارو مدتی است که به افزایش هزینه ی دارو در داروخانه ها اعتراض دارند، با وجود اینکه دولت اعلام کرد که برنامه ای برای افزایش قیمت دارو وجود ندارد و همچنین وزارت بهداشت از اجرای طرح دارویار با هدف افزایش تعداد داروهای تحت پوشش بیمه و کاهش هزینه های پرداختی خبر داد.

به گزارش تجارت امروز ؛چند روزی می‌شود که وزارت بهداشت از اجرای طرحی به نام دارویار خبر می‌دهد که این طرح باهدف افزایش تعداد دارو‌های تحت پوشش بیمه و کاهش هزینه‌های پرداختی از سوی مصرف‌کنندگان به مرحله اجرا رسیده است.
بر اساس اعلام وزارت بهداشت در طرح دارویار یارانه دارو‌ها به انتهای زنجیره منتقل می‌شود و از طریق بیمه‌ها به مصرف‌کننده نهایی اختصاص داده می‌شود.

ازجمله مزیت‌های اجرای این طرح طبق اعلام مسئولان وزارت بهداشت شامل توزیع یارانه دارو متناسب با نیاز بیماران، بهره‌مندی همه دهک‌ها از یارانه دارو، تغییر نکردن پرداخت از جیب بیماران، اجرای بیمه همگانی برای تمامی مردم، برقراری پوشش بیمه‌ای برای دارو‌هایی که پیش‌ازاین تحت شمول حمایت بیمه‌ای نبوده‌اند، اصلاح الگوی مصرف دارو و کاهش تقاضای القایی، کنترل قاچاق معکوس و رشد صادرات رسمی دارو و حمایت ویژه از دارو‌های مصرفی بیماران خاص و صعب‌العلاج اعلام‌شده است.

با توجه به‌ضرورت کنترل مصرف دارو و مدیریت منابع عمومی، یارانه دارو عموماً به افرادی تعلق خواهد گرفت که نسخه پزشک داشته باشند. همچنین خرید‌های آزاد در داروخانه برای بیماران مزمن، مشمول دریافت یارانه خواهد شد.

اقدامات انجام‌شده جهت پایش این طرح شامل استقرار تیم بازرسی ویژه در وزارت بهداشت جهت تضمین مردم از طرح دارویار، اعلام عمومی قیمت دارو در برنامه کاربردی تیتک و سایت رسمی سازمان غذا و دارو، امکان گزارش موارد تخلف از طریق سامانه ۱۹۰ وزارت بهداشت یا برنامه کاربردی تیتک است..
به نظر می‌رسد با توجه به شرایط نابسامان اقتصادی و کاهش قدرت خرید مردم، ضرورت دارد اجرای چنین طرح‌هایی در راستای کاهش هزینه‌های مصرف‌کنندگان دارو صورت بگیرد تا افرادی که دچار بیماری و یا در حال مراقبت و بیمارداری هستند بیش از دغدغه بیماری، دغدغه تهیه دارو و هزینه‌های سرسام‌آور آن را نداشته باشند.

انتهای مطلب

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: