کد خبر: ۵۱۹۱۰
تاریخ انتشار: ۰۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۳۳
سناتور‌های آمریکایی طرح حمایت از صنایع نیمه‌هادی این کشور را در مجلس سنا به تصویب رساندند. این طرح به‌منظور مقابله بانفوذ گسترده چین در این زمینه اتخاذشده است.

به گزارش تجارت امروز؛ سنای آمریکا تصمیم دارد به‌منظور حمایت از صنایع نیمه‌هادی این کشور و رقابت با چین یارانه‌های گسترده‌ای را به این صنعت اختصاص دهد.
بر این اساس، مجلس نمایندگان آمریکا در نظر دارد امروز (پنجشنبه) در مورد طرح مصوب سنا با ۶۴ رأی موافق در مقابل ۳۳ رأی مخالف تصمیم‌گیری کند و آن را به رأی بگذارد.
در صورت تصویب این طرح جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا در اوایل هفته آینده با امضای آن این قانون را ابلاغ خواهد کرد.
این قانون که در صورت تصویب به قانون تراشه‌ها و علم نام‌گذاری خواهد شد قرار است بیش از ۵۲ میلیارد دلار از یارانه دولتی را برای تولید نیمه‌رسانا‌ها به کارخانجات آمریکا اختصاص دهد.
این قانون همچنین با تخصیص بیش از ۱۷۰ میلیارد دلار به مدت پنج سال به مراکز علمی و پژوهشکده‌های آمریکا این فرصت را می‌دهد تا برای تحقیقات علمی و رقابت با چین وارد عرصه‌های جدید شود. گفته می‌شود کنگره برای تأمین مالی این سرمایه‌گذاری باید لایحه بودجه جدیدی را به تصویب برساند.
چاک شومر، رهبر اکثریت دموکرات مجلس آمریکا دراین‌باره گفت معتقد است تخصیص این بودجه می‌تواند از منافع امنیت ملی آمریکا محافظت کند.
مارک وارنر یکی دیگر از سناتور‌های آمریکا هم دراین‌باره گفت: اگر ما این کار را انجام نمی‌دادیم کارخانه‌های تولید نیمه‌هادی ما دیگر نمی‌توانست در کشور فعالیت داشته باشد.
سفارت چین در آمریکا نیز در واکنش به تلاش مقامات آمریکایی برای تصویب این بودجه گفت که به‌شدت با این اقدام آمریکا برای رقابت با چین در عرصه نیمه‌هادی‌ها که نوعی تلاش برای گسترش جنگ سرد میان دو کشور است مخالف است.
آمریکا یکی از بزرگ‌ترین کشور‌های واردکننده نیمه‌هادی از چین است که پس از تحریم‌های یک‌جانبه واشنگتن علیه پکن با مشکلات فراوانی در این زمینه مواجه شده است.

 

انتهای مطلب

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: