کد خبر: ۵۱۹۱۳
تاریخ انتشار: ۰۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۳
بازنشستگان این روزها با مشکلات  زیادی دست‌وپنجه نرم می‌کنند؛ از هزینه زندگی گرفته تا رسیدگی به امور فرزندان درون خانه و انتظاراتی که از آن‌ها می‌رود؛ اما با کدام درآمد؟

به گزارش تجارت امروز؛ تصویر تلخ و بدی از آینده پیش روی شاغلان است؛ چراکه با دیدن بازنشستگان امروز می‌دانند دولت‌ها از آن‌ها تا جایی که بتوانند کار می‌کشد و روزی که بازنشسته می‌شود به چشم یک سربار به آن‌ها نگاه می‌کند!
اولویت‌های بازنشستگان تأمین اجتماعی، مسائلی چون افزایش حقوق بازنشستگان و اندک بودن مستمری دریافتی به نسبت هزینه‌ها و چالش مسکن بازنشستگان تأمین اجتماعی بوده است.
اصلی‌ترین اعتراض این بازنشستگان به سازمان تأمین اجتماعی برخورد نامناسب با آنان در هنگام مراجعه است. نیمی از بازنشستگان در سن بازنشستگی هنوز از داشتن منزل شخصی بی‌بهره هستند و مشکل مسکن از دغدغه‌های اصلی آنان است.


نگرانی‌های عمده بازنشستگان را بشناسید

نگرانی‌های بازنشستگان بر اساس یک گزارش میدانی و ارتباط با یک جامعه آماری حدود 300 نفرِ به شکل زیر لیست شده است:
الف- ۹۸ درصد بازنشستگان به میزان زیادی از پایین بودن مبلغ دریافتی مستمری خودنگران‌اند.
ب- ۸۲ درصد به میزان زیادی از تأمین هزینه درمان و سقف اندک آن نگران‌اند.
ج- ۷۲ درصد به میزان زیادی از دسترسی به خدمات درمانی و کیفیت آن نگران هستند.
د- ۵۶ درصد به میزان زیادی از ناتوانی صندوق در پرداخت مستمری‌های موجود نیز نگران هستند.
ه- ۴۷ درصد به میزان زیادی نگران ورشکستگی صندوق تأمین اجتماعی هستند. 
و- جالب‌تر از همه اینکه وضعیت شستا به‌عنوان منبع اصلی منابع مالی صندوق، اعضا را نگران نمی‌کند و فقط ۱۸ درصدشان به میزان زیاد نگران سرنوشت شرکت‌های شستا یا فروش آن‌ها به‌عنوان بازوی سرمایه‌گذاری ثروت‌های درون صندوق هستند. 
ز- درمجموع ۹۷ درصد اعضا به میزان زیاد نگران آینده خود در سال‌های باقی‌مانده زندگی خویش هستند.

 

نداشتن سیاست روشن بزرگ‌ترین مشکل تأمین اجتماعی است

بیش از۳۰ درصد اعضا نداشتن سیاست روشن برای حل مشکلات مالی صندوق را مهم‌ترین نقد خود به سازمان تأمین اجتماعی دانسته‌اند. ۲۷ درصدشان نیز نداشتن برنامه روشن برای حل مشکلات رفاهی بازنشستگان را مهم‌ترین نقد دانسته‌اند. 
در مقابل ۴۱ درصد نیز به بی‌توجهی بازنشستگان هنگام مراجعه به ادارات مربوط به‌عنوان نقد اصلی اشاره‌کرده‌اند. 
در حقیقت نقد سوم که فقط نیازمند یک اصلاح رفتاری است، می‌تواند موجب رضایت‌مندی زیادی میان بازنشستگان شود. شاید یکی از علل بالا بودن میزان نگرانی‌های آنان همین نوع برخوردها و بی‌توجهی‌ها باشد. 
میانگین دریافتی مستمری بازنشستگان حدود ۶.۱میلیون تومان در ماه است. 
اکثر بازنشستگان اعلام کردند که وضعیت مسکن آنان اصلاً مطلوب نیست؛ در بحث مسکن بازنشستگان تأمین اجتماعی به نسبت هم‌سن‌های خود خارج از این صندوق، از میانگین کشور برخورداری پایین‌تری رادارند. در میان بازنشستگان فقط ۵۱ درصدشان دارای واحد مسکونی ملکی هستند و ۲ درصد نیز در خانه‌های سازمانی زندگی و ۴۷ درصد بقیه مستأجر هستند. به‌عبارت‌دیگر کوشش برای صاحب مسکن کردن آنان مهم‌تر از هر چیز دیگری است. 
منطقه سکونت بازنشستگان عضو، بیش از هر جا در مناطق ۱۰.۱۱ و ۱۲ تهران است که نشان‌دهنده نفوذ کمتر کانون در مناطق کارگرنشین‌تر تهران مناطق مثل ۱۵.۱۶، ۱۷.۱۸ و ۱۹ است، و مناطق متوسط نیز تا حدی میان این دو قرار دارند، مثل مناطق ۴ تا ۸ این نتیجه نشان می‌دهد که باید اقداماتی برای جذب بازنشستگان کارگر مناطق پایین‌شهر نیز به عمل آید. 
تمامی این اطلاعات نشان‌دهنده است که دولت‌ها کمترین اهمیت را به بازنشستگان می‌دهند و درنتیجه این اتفاق ضمن آنکه بازنشسته ناراضی می‌شود؛ افراد شاغل نیز از وضعیت آینده خود نگران خواهند شد.

انتهای مطلب

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: