کد خبر: ۵۱۹۱۶
تاریخ انتشار: ۰۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۹
رئیس کل گمرک کشور بدون اعلام کاهش و افزایش میزان حجم صادرات، صرفا از رشد 20 درصدی صادرات و واردات با اعلام آمار درصدی خبر داد.

به گزارش تجارت امروز؛ رئیس‌کل گمرک بابیان تراز تجاری کشور در 4 ماه ابتدایی امسال برابر شده، گفت صادرات و واردات غیرنفتی کشور تقریباً به میزان برابر به ارزش حدود 17 میلیارد و 240 میلیون دلار رسیده است و همچنین اعلام داشت ظرفیت ترانزیت کالا از کشورافزایش داشت.

رئیس‌کل گمرک گفت: با توجه به تولید و ارزش‌گذاری کالا و اقلام افزایش 20 درصدی نسبت به سال گذشته در مبادلات تجاری داشتیم.

وی همچنین به موضوع ماندگاری کالا و اقدامات انجام‌شده اشاره کرد و در بحث کالاهای اساسی با تأکید بر ترخیص ۹۰ درصدی کالاهای اساسی تا اعلام کد ره‌گیری بانکی تشریح کرد: اخیراً با توجه به مصوبه تنظیم بازار مجوز ۱۰ درصد مابقی کالاهای اساسی هم داده‌شده است.

مقدسی در ادامه گفت: در حال حاضر ۴ میلیون تن کالای اساسی در بندرها موجود هست که تشریفات گمرکی آن‌ها به‌سرعت در حال انجام است و ۴۰۰ هزار تن در اسکله‌ها در حال تخلیه و بارگیری است و دستگاه‌های مرتبط در این خصوص هماهنگ هستند تا به‌وفور در دسترس مردم قرار بگیرد.

وی در خصوص عملکرد گمرک در حوزه مبارزه با قاچاق کالا افزود: در بحث قاچاق، به دنبال این هستیم که تخلفات را به حداقل برسانیم، البته طبق قانون امور گمرکی مواردی مربوط به تخلفات گمرکی است و مواردی هم مربوط به قاچاق کالا می‌شود. در حال حاضر با سامانه‌هایی که وجود دارد سعی کردیم که تخلفات کمتر شود و مدیریت ریسک در ترخیص کالاها اعمال می‌شود.

در حال حاضر ۱۶ دستگاه ایکس ری کامیونی و ۱۰۴ دستگاه ایکس ری پالتی در گمرکات داریم که البته این تعداد باید افزایش یابد.

وی افزود: در بحث تجهیز کردن گمرک‌ها به دستگاه‌های ایکس ری سعی کردیم از بخش خصوصی هم کمک بگیریم. در حوزه کشفیات طی چهارماهه سال جاری ۹۵۰ پرونده قاچاق کالا به ارزش ۷۰۰ میلیارد تومان تشکیل‌شده است و علاوه بر این همکاران ما در بحث مواد مخدر و قاچاق اتباع خارجی کشفیات قابل‌توجهی داشته‌اند. همچنین در حوزه مبارزه با پول‌شویی هم گمرک بسیار فعال بوده است.

رئیس‌کل گمرک ایران همچنین به برنامه‌های گمرک جهت ارائه تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان و بهره‌گیری از تجهیزات تولیدشده توسط این شرکت‌ها با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: گمرک تسهیلات بسیار خوبی در اختیار شرکت‌های دانش‌بنیان قرار داده است و علاوه بر این ما خریدار محصولات دانش‌بنیان‌ها هم هستیم.

مقدسی در ادامه در پاسخ به مشکلات رویه مسافری در گمرکات گفت که در ۲۹ مرز هوایی داریم که گمرکات ما در آنجا مستقر هستند و با ارائه تسهیلات لازم تلاش شده تشریفات گمرکی مسافران در کمترین زمان انجام گیرد به‌عنوان‌مثال گمرک فرودگاه امام خمینی (ره) که یکی از گمرکات پرتردد مسافری است با همکاری سازمان‌های مرتبط دو سالن برای انجام تشریفات گمرکی اختصاص داده‌شده است.

وی مهم‌ترین مشکل صادرات را صدور مجوزهای متعدد عنوان کرد و در بحث واردات هم تعدد رویه‌ها نسبت به گمرکات سایر کشورها را عمده‌ترین مشکل عنوان نمود.

وی در ادامه در خصوص آخرین وضعیت سامانه جامع گمرکی گفت: سامانه جامع گمرکی با سازمان‌های مرتبط با گمرک ارتباط دارد و مجوزها را به‌صورت الکترونیکی دریافت می‌کند، همچنین به سامانه جامع تجارت هم متصل هست و تبادل دیتا انجام می‌شود.

رئیس‌کل گمرک در ادامه به ارتقای رتبه گمرک در حوزه فن‌آوری اطلاعات اشاره کرد و گفت: رتبه گمرک بر اساس تازه‌ترین گزارش شورای اجرایی فن‌آوری اطلاعات کشور ۸ پله صعود کرده و از رتبه ۳۳ به رتبه ۲۵ ارتقا یافته است.

مقدسی در ادامه به اهمیت و جایگاه نیروی انسانی در گمرکات اشاره و با تقدیر و تشکر از زحمات و تلاش‌های شبانه‌روزی کارکنان گمرک گفت: در بحث نیروی انسانی گمرکات به‌صورت شبانه‌روزی تشریفات گمرکی لازم را تا آخرین کامیون که می‌خواهد خارج شود، را انجام می‌دهند. کارکنان گمرک با کمترین امکانات کار جهادی و ایثار می‌کنند و بااینکه در سال‌های اخیر کار گمرکات زیادتر شده اما تعداد نیروها کمتر شده است و این در حالی است گمرک طی ۱۰ سال اخیر مجوز جدیدی برای استخدام نیروی انسانی نداشته است.

رئیس‌کل گمرک همچنین در ادامه به موضوع آموزش‌های بین‌المللی و اهمیت آن اشاره کرد و اظهار داشت: ما توانستیم مجوز مرکز آموزش منطقه‌ای را از سازمان جهانی گمرک بگیریم که دستاورد مهمی به شمار می‌رود.

وی در ادامه به چگونگی فعالیت و جایگاه بازارچه‌های مرزی اشاره و اهمیت بازارچه‌ها در رونق تجارت منطقه و نقاط مرزی را بسیار مهم توصیف کرد و افزود: یکی از مهم‌ترین موضوعات در گمرک بحث هماهنگی دستگاه‌های مرتبط با تجارت خارجی و همچنین مدیریت واحد مرزی است که باید توسط گمرک انجام شود.

 

 

انتهای مطلب

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: