کد خبر: ۵۱۹۱۷
تاریخ انتشار: ۰۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۴
ایران و روسیه اقداماتی برای حذف دلار از بازار مبادلات تجاری دوجانبه با ایجاد یک سیستم تسویه با ارزهای ملی کشورهستند.هرچند این روش محدودیت هایی دارد اما در تلاش برای راه‌ندازی این سیستم با دیگر کشور ها نیز هستند.

به گزارش تجارت امروز؛ در ماه جولای مرکز تبادلات ارزی ایران و در پی سفر رئیس‌کل بانک مرکزی ایران به مسکو،رویکرد جدیدی برای آنجا معاملات دو کشور با نماد روبل-ریال راه‌اندازی کردند.

 

این رویکرد جدید بدان منظور که دو کشور می‌توانند بدهی مبادلات تجاری‌شان را با ارزهای ملی هر از طرفین تسویه کنند. نخستین مبادله تجاری بر این اساس در 19 جولای انجام‌شده است و 3 میلیون روبل معادل 48 هزار دلار تسویه شده است. در همان ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه وارد تهران شد تا با رهبر و رئیس‌جمهور ایران دیدار کند.

 

این سیستم جدید می‌تواند تقاضا برای دلار در ایران را سالانه به میزان 3 میلیارد دلار کاهش دهد. مبادلات تجاری میان ایران و روسیه در سال 2021 برابر با 4 میلیارد دلار ارزش داشت و با ایجاد دلایل مشترک همکاری ایران و روسیه در مواجه با غرب، دو طرف ابراز امیدواری کردند، حجم مبادلات تجاری را در کوتاه‌مدت به 8 میلیارد دلار برسانند.

 

این سیستم جدید تجاری به ما اجازه می‌دهد تا بتوانیم در معاملات  مبادلات تجاری دلار را کنار بگذاریم و با انجام این کار، تأثیر تحریم‌ها علیه خود را خنثی کنیم. هر دو کشور تحت طیف گسترده‌ای از تحریم‌های آمریکا و سایر کشورها هستند.

 

درگاه بعدی مقامات ایران در نظر دارند تا این سیستم مالی جدید تسویه با روسیه را گسترش دهند و ارزهای سایر شرکای تجاری کلیدی ایران نظیر لیر ترکیه، روپیه هند و درهم امارات متحده عربی را به این سیستم وارد کنند.

 

رئیس کل بانک مرکزی در 21 جولای گفت: ما در آینده پول های ملی سایر کشورها را نیز پیشنهاد می‌کنیم تا سبد متنوعی داشته باشیم و از تأثیر ارزهایی نظیر دلار کم کنیم.

 

اگر این اتفاق بیفتد، نتیجه ایجاد شبکه‌ای از توافقنامه‌‌ها خواهد بود که در این صورت  ایران را قادر می‌سازد بدون نیاز به دلار یا یورو تجارت انجام دهد. بااین‌حال، افراد درگیر در طرف دیگر معامله ممکن است همچنان نسبت به خطر گرفتار شدن در تحریم‌های ثانویه محتاط باشند.

 

مهدی صفری، معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه ایران نیز ایده توسعه یک سامانه پیام‌رسان بین‌بانکی جدید میان ایران و روسیه را مطرح کرده است. این پیشنهاد می‌تواند به‌عنوان جایگزینی برای سوئیفت، سیستم اصلی بین‌المللی کنونی که از مقر آن در بلژیک است، عمل کند.

 

بسیاری از بانک‌های روسی و ایرانی به علت تحریم‌های اعمال‌شده علیه هر دو کشور، از سیستم سوئیفت کنار گذاشته‌شده‌اند.

 

‌اتحادیه اقتصادی اوراسیا، گروهی است که همسایه‌های روسیه ازجمله ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان عضو آن هستند. ایران نیز برای پیوستن به این گروه در حال مذاکره است.

 

شرکت روس‌تک روسیه اخیراً در ماه ژوئن اعلام کرد، یک پلتفرم بلاکچین راه اندازی کرده که می تواند جایگزین سوئیفت باشد.‌

رئیس کل بانک مرکزی ایران در اواخر جولای در گفت‌وگو با رسانه‌ها گفت: دو کشوری که می‌خواهند مبادلات خود را دلارزدایی کنند، باید سیستم ویژه ‌ای مشابه سوئیفت داشته باشند... ما فعلاً به توافق بسیار خوبی رسیده‌ایم.

 

ایران و روسیه با پیگیری این ابتکار، در میان کشورهایی که تلاش کردند تا اتکای خود به شبکه‌های مالی غرب را کاهش دهند، پیشتاز هستند.

 

بااین‌حال، چنین جایگزین‌هایی، دارای محدودیت‌های مهمی هستند. به‌صورت خاص، آن‌ها کُندتر، گران‌تر و پر خطاتر خواهند بود.

 

 

 

انتهای مطلب

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: