کد خبر: ۵۱۹۲۹
تاریخ انتشار: ۱۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۱

معاملات مکرر؛ دلیل افزایش قیمت مسکن

در گزارشی بیان‌شده در اطراف شهر تهران که تقاضای خرید مسکن افزایش‌یافته، پدیده‌ی دو سه قولنامه‌ای بیشتر است و مشاوران املاک با انجام معاملات مکرر و باهدف کسب سودهای غیرمتعارف، در افزایش قیمت مسکن بسیار تاثیر گذار هسنتد.

معاملات مکرر؛ دلیل افزایش قیمت مسکن

به گزارش تجارت امروز؛ پدیده دو قولنامه‌ای و سه قولنامه‌ای که این روز‌ها بلای جان بازار مسکن شده، روشی است که درآن‌واحد مسکونی توسط مشاوران املاکی خریداری می‌شود و با معاملات مکرر صوری در بین اعضای همان دفتر، نهایتاً باقیمت‌های بالاتر به فروش قطعی می‌رسد.
در این روش که به‌عنوان ترفند مشاوران املاک مطرح می‌شود، واحد مسکونی نهایتاً چند برابر ارزش آن به دست خریدار واقعی می‌رسد. بنگاه‌های املاکی با معاملات مکرر در ابتدا قیمت واحد‌ها را افزایش می‌دهند و بعد به بازار عرضه می‌کنند.
کارشناس حوزه مسکن درباره اثرات معاملات مکرر بر قیمت مسکن، گفت: مشکلی که مشاوران املاکی برای مسکن ایجاد می‌کنند، در ظاهر بحث واسطه‌گری و دریافت کمسیون بیشتراست، اما این فقط ظاهر ماجرا است، بلکه بلای اصلی معاملات مکرر باهدف کسب سود‌های غیرمتعارف است.
وی توضیح داد: مشاوران املاکی در پشت‌صحنه ملک‌های به قیمت، خوش قیمت و زیر قیمت را خریداری می‌کنند، طی چند مرحله معامله صوری در دور آخر به مصرف‌کننده واقعی می‌فروشند، اما تا زمانی که قیمت را چند برابر نکردند، اجازه فروش فایل به مصرف‌کننده واقعی را نمی‌دهند.
این کارشناس مسکن افزود: این پدیده در منطقه یک تهران و پایین‌شهر که قیمت ملک در شرایط خاصی قرار دارد، هم بیشتر است. در منطقه یک به دلیل سرمایه‌ای شدن مسکن این اتفاق زیاد می‌افتد. درعین‌حال این روز‌ها پدیده دو قولنامه‌ای و سه قولنامه‌ای در اطراف تهران هم که تقاضای خرید مسکن افزایش‌یافته است، بیشتر است.
اکنون تعداد مشاوران املاک روند افزایشی عجیبی دارند. به ازای هر ۱۸۰ واحد مسکونی یک مشاور املاک داریم به‌طوری‌که تعداد دفاتر رسمی املاک که به ۱۵۰ هزار دفتر املاکی رسیده است.
به گفته این کارشناس بخش مسکن، در ۴۰ سال گذشته دفاتر مشاور املاکی ۴۰ برابر متناسب با رشد قیمت مسکن رشد داشته‌اند. در سال ۹۹ به ازای هر دفتر املاکی یک معامله هم ثبت‌نشده است، البته این آمار منهای آمار معاملاتی است که کد رهگیری برای آن‌ها گرفته نمی‌شود. این یک معما است. سؤال این است که اگر تعداد معاملات از تعداد دفاتر املاکی کمتر است، چرا رشد دفاتر املاکی تا این حد زیاد است؟

انتهای مطلب

نظر شما