کد خبر: ۵۱۹۳۲
تاریخ انتشار: ۱۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۶
گفت‌وگوی ایران و آمریکا در پرونده‌ی هسته‌ای در حال بسته شدن بود که از سوی اعضای اروپایی درگیر در پرونده پیشنهادی تازه ارائه شد.

ایران آمادگی فنی و اجرایی برای ساخت بمب اتمی را دارد

به گزارش تجارت امروز؛ گفت‌وگوی ایران و آمریکا در پرونده هسته‌ای به‌سوی بسته شدن همه‌سویه پیش می‌رفت که پیشنهادی تازه از سوی اعضای اروپایی درگیر در پرونده روی میز آمد.. حال سؤال این است که این پرونده‌ی تازه می‌تواند گره‌ها را باز کند و صلح ایجاد کند یا خیر؟
 تجربه نشان داده است بیشتر گمانه‌زنی‌ها از هدر رفتن زمان و از دست رفتن آخرین فرصت‌ها می‌گویند و باور عمومی نیز این است که تهران و واشنگتن سرسخت‌تر از آن هستند که همه خواسته‌های هماورد خود را یکسره قبول کنند و راه فروبسته را باز کنند.
رفتار‌ها و گفتار‌های دو هماورد در همین چند ساعت گذشته نیز نشان می‌دهد آن‌ها برای خالی کردن دل حریف تازه‌ترین برگ‌های خود را نیز رو کردند.
بالاترین مقام اجرایی ایران در مسئله هسته‌ای گفته است ایران آمادگی فنی و اجرایی برای به دست آوردن و ساخت بمب اتمی را دارد.
این برگ تازه البته پیش‌ازاین نیز از سوی کمال خرازی وزیر خارجه اسبق ایران رو شده بود، اما حالا یک مقام و مدیر ارشد و معاون رئیس‌جمهور این را روی میز گذاشته است.
از سوی دیگر مقام‌های آمریکایی در ساعت‌های تازه‌سپری‌شده از تشدید تحریم‌ها، صادرات نفت ایران و پایان آسان‌گیری برای صادرات نفت سخن گفته‌اند و با دادن آدرس دقیق از اینکه چه کسانی و چگونه نفت ایران به‌صورت دلهره‌آوری صادر می‌شود داده‌اند.
به نظر می‌رسد تهدید آمریکا که از جنس اقتصاد است و فشار بر نقطه‌ضعف اصلی و نقطه کانونی بحران‌ساز ایران است متمرکزشده و ایران نیز از حربه‌ای استفاده می‌کند که آمریکایی‌ها و نیز شرکای منطقه‌ای او در خاورمیانه را پریشان می‌کند.
حالا باید دید که برتری با کدام سلاح است و کدام نیرو است که دیگری را وادار به سازگاری می‌کند. به نظر می‌رسد مقام‌های ایرانی نیک می‌دانند ادامه و تشدید تحریم نفت ایران و بستن روزنه‌های آسان‌گیری به دلیل جنگ اوکراین با توجه به رفتار روسیه نیروی ویرانگری است که اقتصاد و کسب‌وکار ایران را به گرداب می‌رساند. واقعیت این است که البته ایران نیز برای برابری با این سلاح مرگبار آمریکا به نیروی نظامی و نیز به بردباری شهروندان اتکا دارد. این نیز غیرقابل‌انکار است که درآمد‌های دولت گونه‌ای نیست که بتواند بیش از این در میدان تأمین بودجه جاری دوام بیاورد و نیز بردباری شهروندان نیز تا ابد نخواهد بود.
روز‌های آینده نشان خواهد داد سرسختی‌های ایران و آمریکا در برابر تنگنا‌هایی که هر دو نظام سیاسی دارند تا چه میزان سفت و استوار است.

انتهای مطلب

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: