کد خبر: ۵۱۹۳۴
تاریخ انتشار: ۱۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۵
آمریکا شرکت‌هایی که با بزرگ‌ترین شرکت فعال در عرصه‌ی خریدوفروش محصولات پتروشیمی ایران ارتباط دارند را تحریم کرد و بیان کرد که اموال آنان در این کشور توقیف خواهد شد.

به گزارش تجارت امروز؛ روز دوشنبه وزارت خزانه‌داری آمریکا چند شرکت را که با بزرگ‌ترین شرکت‌های فعال خریدوفروش محصولات پتروشیمی ایران ارتباط دارند تحریم کرد. این وزارت خانه ادعا کرد که شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس در ایران از شش شرکت تحریم شده برای تسهیل فروش نفت و محصولات پتروشیمی خود در شرق آسیا استفاده می‌کنند. از میان شرکت‌های تحریم شده چهار شرکت در هنگ‌کنگ مستقر هستند. جایگاه یکی از آنان در امارات عربی متحده و دیگری در سنگاپور است.
تحریم واشنگتن علیه این شرکت‌ها به این صورت است که اموال آنان در این کشور توقیف خواهد شد و شهروندان ایالات‌متحده از هرگونه معامله با آن‌ها منع می‌شوند و همچنین افراد و شرکت‌هایی که به معامله با این شرکت‌ها ادامه دهند نیز تحریم می‌شوند.
ایالات‌متحده طی سال‌های اخیر با وضع تحریم‌های مختلف تلاش کرده است که درآمد ایران از فروش نفت و محصولات پتروشیمی را کاهش دهد. دولت ایران چند روز پیش اعلام کرده بود که وصول درآمد حاصل از صادرات نفت و میعانات در چهار اول سال جاری نسبت به دوره مشابه در سال گذشته ۵۸۰ درصد افزایش‌یافته است.
دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، از زمان آغاز به کار خود در سال ۲۰۲۱ تاکنون به دنبال پرهیز از تحریم شرکت‌های چینی به دلیل خرید نفت و محصولات پتروشیمی ایران بود.
این در حالی است که اکنون با کمرنگ شدن امید‌ها به احیای برجام به نظر می‌رسد دولت آمریکا تلاش می‌کند تا فشار‌ها بر ایران را افزایش دهد.
وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه تأکید کرد که این کشور تا زمانی که ایران برای «بازگشت به اجرای کامل برجام» آماده نشده است با وضع تحریم صادرات نفت و محصولات و پتروشیمی ایران را هدف خواهد گرفت.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به این تحریم‌ها گفت: «ایران در برابر اصرار کاخ سفید به تداوم اعمال تحریم‌ها، واکنش قاطع و محکم و فوری نشان خواهد داد و همه تدابیر لازم برای خنثی کردن آثار سوء احتمالی این قبیل تحریم‌ها بر تجارت و اقتصاد کشور را به کار خواهد گرفت.»

انتهای مطلب

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: