کد خبر: ۵۱۹۳۹
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۷

افزایش ۲۳۲ درصدی درآمد گمرکات بوشهر

با توجه به سهم ۹۷ درصدی محصولات پتروشیمی در محصولات صادراتی، درآمد گمرکات بوشهر در ۴ ماه ابتدایی سال ۱۴۰۱، ۲۳۲ درصد افزایش یافت.

به گزارش تجارت امروز؛ براساس گزارش عملکرد گمرکات استان بوشهر در چهار ماهه منتهی به تیر ماه سال ۱۴۰۱، بالغ بر ۹ میلیون و ۷۸۷ هزار تن کالا به ارزش حدود ۵ میلیارد و ۱۹۸ میلیون دلار از گمرکات استان صادر شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر وزنی ۱۲ و از نظر ارزشی ۷۷ درصد افزایش یافته است.
بدون احتساب میعانات گازی نیز، بالغ بر ۹ میلیون و ۷۲۳ هزار تن کالا به ارزش بالغ بر ۵ میلیارد و ۱۶۴ میلیون دلار از گمرکات استان بوشهر صادر شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر وزن ۱۲ درصد و از نظر ارزش ۷۹ درصد افزایش یافته است.

میعانات گازی و صادرات پتروشیمی دو محصولی اصلی صادراتی از بوشهر

سلیمانی، ناظر گمرکات استان بوشهر، در خصوص سه دسته اصلی کالا‌های صادراتی گفت: به طور کلی صادرات گمرکات استان بوشهر شامل سه گروه میعانات گازی، محصولات پتروشیمی و سایر کالا‌ها می‌باشد.
جدول میزان صادرات هر یک از گروه‌های کالایی و همچنین صادرات با احتساب میعانات گازی و صادرات بدون احتساب میعانات گازی در چهار ماهه سال ۱۴۰۱ به شرح زیر است:

افزایش ۲۳۲ درصدی درآمد گمرکات بوشهر

عمده کالا‌ها صادراتی

وی با بیان اینکه در چهار ماهه سال ۱۴۰۱، ۱۵۵ کالای مختلف (بر اساس کد بخش) به خارج از کشور صادر شده است، گفت: پنج ردیف اول کالا‌هایی که بیشترین میزان صادرات را از نظر ارزش داشته‌اند به ترتیب انواع گاز‌های مایع، متانول، رافینیت پلی اتیلن و کود اوره گرانوله بوده است.
جدول عمده کالا‌های صادراتی به شرح زیر است:

افزایش ۲۳۲ درصدی درآمد گمرکات بوشهر

سهم ۹۷ درصدی محصولات پتروشیمی در محصولات صادراتی

سلیمانی در خصوص عمده کالا‌های صادراتی براساس گروه‌بندی کالا‌ها گفت: عمده کالا‌های صادراتی از گمرکات استان شامل محصولات پتروشیمی، مواد معدنی، انواع آبزیان و سبزیجات و صیفی جات بوده است.
جدول گروه‌بندی کالا‌های صادراتی به شرح زیر است:

افزایش ۲۳۲ درصدی درآمد گمرکات بوشهر

صادرات کالا به ۴۵ کشور از مبدا گمرکات بوشهر

وی با بیان اینکه از گمرکات استان بوشهر در چهار ماهه سال ۱۴۰۱، به ۴۵ کشور مختلف کالا ارسال شده است، گفت: کشور‌های چین، امارات متحده عربی، هند، آفریقای جنوبی، نیجریه، سودان، موزامبیک، ترکیه، پاکستان و سنگاپور مقصد کالا‌های صادراتی گمرکات استان بوشهر بوده‌اند.
در جدول زیر ۱۰ کشور عمده مقصد کالا‌های صادراتی را مشاهده می‌نمایید.

افزایش ۲۳۲ درصدی درآمد گمرکات بوشهر

صادرات به کشور‌های همسایه

ناظر گرمرکات بوشهر تاکید کرد: کشور‌های همسایه به دلیل هم مرز بودن یک راهکار برای افزایش و سهولت در تجارت جهانی محسوب می‌شود تا در زمان و هزینه حمل ونقل کالا‌های صادراتی و وارداتی صرف جویی شود. در همین راستا به طور خاص میزان صادرات گمرکات استان بوشهر را به ۱۵ کشور همسایه جمهوری اسلامی ایران بررسی می‌کنیم.
در جدول زیر میزان صادرات گمرکات استان بوشهر را به کشور‌های همسایه مشاهده می‌کنید:

افزایش ۲۳۲ درصدی درآمد گمرکات بوشهر
کالا‌های ویژه صادراتی از گمرکات استان بوشهر

سلیمانی در خصوص کالا‌های ویژه صادراتی از گمرک بوشهر گفت: با توجه به تولید و فرآوری کالا‌هایی نظیر خرما، گوجه فرنگی، سیمان و انواع آبزیان در استان بوشهر و نیاز به ایجاد تسهیلات جهت صادرات آنها، به طور خاص به بررسی و تحلیل آن‌ها می‌پردازیم.
در جدول زیر میزان صادرات کالا‌ها و همچنین مقایسه آن با مدت مشابه سال گذشته را مشاهده می‌کنید.

افزایش ۲۳۲ درصدی درآمد گمرکات بوشهر

واردات قطعی

وی در ادامه گفت: آمار مربوط به واردات قطعی در چهار ماهه سال ۱۴۰۱، حدود ۲۰۶ هزار تن کالا به ارزش بالغ بر ۶۷۲ میلیون دلار از گمرکات استان بوشهر به کشور وارد گردیده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی ۴۵ درصد و از نظر ارزشی ۹۵ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

افزایش ۲۳۲ درصدی درآمد گمرکات بوشهر

اهم کالا‌های وارداتی

ناظر گمرکات استان بوشهر در مورد عمده کالا‌های وارداتی از گمرکات استان گفت: عمده کالا‌های وارداتی از گمرکات استان تجهیزات نیروگاهی، ماژول ال‌ای دی، انواع پارچه، برنج، انواع چای، انواع لاستیک، قطعات موتورسیکلت و دوچرخه، انواع دستگاه پخت و پز رستورانی، قطعات و لوازم یدکی خودروی سواری و استایرن مونومر بوده است.

افزایش ۲۳۲ درصدی درآمد گمرکات بوشهر

مهم‌ترین کشور‌های مبدا واردات

وی با اشاره به اینکه واردات از گمرکات استان بوشهر در چهار ماهه سال ۱۴۰۱، از ۳۹ کشور مختلف انجام شده است، گفت: کشور‌های چین، امارات متحده عربی، روسیه، هند، تایلند، فیلیپین، ترکیه، سریلانکا، جمهوری کره و ژاپن بیشترین سهم از کشور‌های مبدا کالا‌های وارداتی گمرکات استان بوشهر بوده‌اند.
در جدول زیر ۱۰ کشور عمده مبدا کالا‌های وارداتی را مشاهده می‌کنید:

افزایش ۲۳۲ درصدی درآمد گمرکات بوشهر
کالای اساسی وارداتی

سلیمانی در خصوص کالا‌های اساسی وارد شده به کشور گفت: در چهار ماهه سال ۱۴۰۱ حدود ۶۴ هزار تن کالای اساسی به ارزش بالغ بر ۱۱۰ میلیون دلار از گمرکات استان بوشهر وارد کشور شده است.
میزان کالا‌های اساسی وارداتی به کشور از طریق گمرکات استان بوشهر را به تفکیک گمرک را در جدول زیر مشاهده می‌کنید:

افزایش ۲۳۲ درصدی درآمد گمرکات بوشهر
وی افزود: از گمرکات استان بوشهر در چهار ماهه سال ۱۴۰۱، ۲۲ کالای مختلف اساسی (بر اساس کد بخش) به کشور وارد شده است.
عمده کالا‌های وارداتی به شرح جدول زیر می‌باشد:

افزایش ۲۳۲ درصدی درآمد گمرکات بوشهر

افزایش ۲۳۲ درصدی درآمد گمرکات بوشهر در چهارماهه ابتدایی سال ۱۴۰۱

ناظر گمرکات استان بوشهر در خصوص درآمد‌های این استان گفت: درآمد گمرکات استان بوشهر در چهارماهه سال ۱۴۰۱، بالغ‌بر ۱۲ هزار و ۸۷۹ میلیارد ریال (معادل هزار و ۲۸۹ میلیارد تومان) بوده است که در مقایسه با سال گذشته ۲۳۲ درصد افزایش‌یافته است.
وی در ادامه اظهار کرد: درآمد استانی گمرکات استان بوشهر در چهارماهه سال جاری، ۱۹۶,۷۹۷,۷۴۰ هزار ریال معادل ۱۹ میلیارد تومان بوده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۵۹ درصد افزایش‌یافته است.
درآمد قطعی گمرکات استان بوشهر در چهارماهه سال ۱۴۰۱، ۹,۴۷۱,۵۱۹,۰۸۴ هزار ریال معادل ۹۴۷ میلیارد تومان بوده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۶۷ درصد افزایش‌یافته است.

انتهای مطلب

نظر شما