کد خبر: ۵۱۹۴۰
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۸
با توجه به افزایش تقاضای مردم، مصرف بنزین آزاد طی سه سال اخیر روند صعودی داشته و هم اکنون حداقل ۵۰ درصد بنزین مصرفی کشور به نرخ آزاد است.

به گزارش تجارت امروز؛ مصرف بنزین آزاد طی سه سال اخیر روند صعودی داشته و هم اکنون حداقل ۵۰ درصد بنزین مصرفی کشور به نرخ آزاد است که کلان‌شهر تهران رتبه اول تقاضای مصرف بنزین آزاد در کشور است.
اواخر سال ۹۸ تقاضای مردم برای بنزین آزاد به ۱۵ درصد کل مصرف هم نمی‌رسید، ولی اکنون با رشد تقاضا مواجه هستیم و در ماه‌های اخیر برخی روز‌ها مصرف بنزین آزاد در کشور تا ۶۰ درصد کل فروش بنزین را شامل شده است که کلان‌شهر تهران صدرنشین استفاده از بنزین آزاد و مشهد و اصفهان و شیراز در رتبه‌های بعدی قرار دارند.
بررسی‌ها نشان داده که بعد از افول کرونا، شیب رشد مصرف بنزین فراوان است و پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال حداقل ۶۰ درصد بنزین مصرفی کشور به نرخ آزاد باشد و این موضوع مصرف کل کشور را هم رشد ۱۵ درصدی داده است. آمار‌های میدانی نشان می‌دهد، اکثریت مردم در کشور ماهانه از بنزین به نرخ آزاد استفاده می‌کنند.
مصرف بالای خودرو‌ها عامل مهمی در افزایش مصرف است و خودرو‌های عمومی هم از روند تخصیص بدون توجه به کارکرد رضایت ندارند و جهت تخصیص عادلانه بنزین به خودرو‌های عمومی باید این وسایل نقلیه بر اساس داده‌های gps سوخت دریافت کنند که هم صرفه‌جویی در مصرف و هم توزیع عادلانه سوخت یارانه‌ای را در پی خواهد داشت.
حق‌العمل جایگاه داران برای عرضه سوخت یارانه‌ای یا آزاد تفاوتی ندارد و جایگاه داران روزانه مابه‌التفاوت فروش را به‌حساب شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی واریز می‌کنند.

انتهای مطلب
  

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: