کد خبر: ۵۱۹۴۳
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۷

روسیه کریدوری برای توسعه تجارت خارجی ایران

با توجه به برخی رخدادهای بین‌المللی از جمله جنگ اوکراین که به تحریم روسیه منجر شد و همچنین اعمال تحریم علیه ایران، همکاری‌‌‌ ایران و روسیه می‌‌‌تواند به بی‌‌‌اثر شدن تحریم‌‌‌ها کمک کند. روسیه می‌‌‌تواند کریدوری برای گسترش و توسعه تجارت خارجی ایران باشد و از ظرفیت‌‌‌های ایران برای افزایش تعاملات تجاری خود بهره بگیرد.

روسیه کریدوری برای توسعه تجارت خارجی ایران

به گزارش تجارت امروز؛ در جریان دیدار و گفت‌‌‌وگوی فعالان اقتصادی ایران و روسیه که به واسطه حضور یک‌ هیئت تجاری از جمهوری ساخا (روسیه) در اتاق تهران برپا شده بود، دو طرف بر وجود ظرفیت‌‌‌های بالا و چشم‌‌‌انداز روشن روابط تجاری تاکید و روش‌های برقراری تعاملات مالی را بررسی کردند. این هیات به سرپرستی کریل بیچکوف، معاون نخست‌‌‌وزیر این ایالت در اتاق بازرگانی تهران حضور یافت. در این جلسه همکاری در زمینه تبادل کالاهایی همچون موادغذایی و چوب و همچنین همکاری مشترک در حوزه فرآوری نفت و گاز، فناوری اطلاعات و ارتباطات، سنگ‌های قیمتی و ساخت‌وساز مورد تاکید قرار گرفت.
با توجه به برخی رخدادهای بین‌المللی از جمله جنگ اوکراین که به تحریم روسیه منجر شد و همچنین اعمال تحریم علیه ایران، همکاری‌‌‌های دو کشور می‌‌‌تواند به بی‌‌‌اثر شدن تحریم‌‌‌ها کمک کند. روسیه می‌‌‌تواند کریدوری برای گسترش و توسعه تجارت خارجی ایران باشد و از ظرفیت‌‌‌های ایران برای افزایش تعاملات تجاری خود بهره بگیرد.
لاهوتی، رئیس کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق تهران، ایجاد کانال مالی مشترک برای نقل‌وانتقال وجوه را یکی از راهکارهای توسعه مراودات در شرایط تحریم برشمرد و گفت: تغییر مدل همکاری دوجانبه از صادرات و واردات به همکاری مشترک نظیر سوآپ، صادرات مجدد و تولید مشترک یک ضرورت به شمار می‌‌‌آید. ازاین‌رو برای تحقق اهداف مورداشاره، لازم است کمیته‌‌‌های مشترک صنعتی و تجاری میان دو کشور ایجاد شود.
لاهوتی به دو روش موردتوافق برای نقل و انتقالات مالی اشاره کرد و گفت: درروش نخست، فروشنده ایرانی کالای خود را به خریدار روسی ارائه می‌کند و خریدار نیز وجه خود را در میربیزینس بانک روسیه به روبل، یورو یا دلار پرداخت می‌کند. در مقابل، صادرکننده ایرانی نیز در داخل، ریال خود را به نرخ توافقی دریافت می‌کند. روش دیگر مبتنی بر عرضه ارزهای ملی در بانک‌های دو کشور است. در این روش صادرکننده ایرانی روبلی را که از طرف خریدار روس دریافت می‌کند، در سامانه نیما عرضه کرده و کسی که برای واردات به ایران روبل نیاز دارد، آن را خریداری می‌کند و خریدار روسی این روبل را به فروشنده روسی در کشور خود تحویل می‌دهد. این‌ها روش‌هایی است که میان دو کشور موردتوافق قرارگرفته، بخشی اجرایی شده و بخش دیگر نیز به‌زودی اجرا می‌شود. البته ممکن است مشکلاتی حین اجرا پدید آید که دولت‌‌‌ها باید آن را به‌سرعت برطرف کنند.
در ادامه این جلسه، کریل بیچکوف، معاون نخست‌‌‌وزیر جمهوری ساخا گفت: ساخا بزرگ‌ترین منطقه فدراسیون روسیه محسوب می‌شود و مساحت آن با هندوستان برابری می‌کند. ما آمادگی داریم محصولات غذایی ایرانی را خریداری کرده و در مقابل چوب و محصولات چوبی به ایران صادر کنیم. همچنین در حوزه فرآوری نفت و گاز، ساخت کشتی رودخانه، ‌‌‌ساخت هتل، طرح‌‌‌های بزرگ ساخت‌‌‌وساز در بخش مسکونی و طرح‌‌‌های خلاقانه حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات نیز امکان همکاری وجود دارد.

انتهای مطلب

نظر شما