کد خبر: ۵۱۹۵۷
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۴۹

بازار ارز در انتظار دور جدید مذاکره وین

مذاکره ایران و ۱+۴ در سطح معاونان و مدیران سیاسی وزیران خارجه از روز پنج‌شنبه گذشته در وین پس از یک دوره طولانی وقفه در گفت‌وگوهای مستقیم از سر گرفته شد. آخرین بار ایران و آمریکا با حضور نماینده اتحادیه اروپا در دوحه با یکدیگر مذاکره کردند، اما نتیجه قابل توجهی از این مذاکره به دست نیامد.
بازار ارز در انتظار دور جدید مذاکره وین

به گزارش تجارت امروز؛ بازار ارز منتظر تصمیم نهایی دور جدید مذاکره وین نشسته‌اند؛ این در شرایطی است که هنوز نتیجه‌ی مثبتی از مذاکره به بیرون درز نکرده است. رایزنی‌ها و تماس‌ها در این مدت به‌صورت تلفنی و مکتوب میان ایران و آمریکا با هماهنگی نماینده اتحادیه اروپا انجام‌شده است و گفته می‌شود در این دور از مذاکره پیشنهاد و ایده‌ای از نماینده اتحادیه اروپا به‌ویژه روی میز قرار دارد.
در این میان یک مقام ارشد اتحادیه اروپا مدعی شده در دور جدید مذاکرات رفع تحریم‌ها که در وین در حال برگزاری است، پیشرفت حاصل‌شده که شامل تضمین‌هایی است که ایالات‌متحده با عقب‌نشینی از قول خود در آینده، باعث مختل کردن توافق نمی‌شود.
این مقام اروپایی عنوان کرده، ما در حال حاضر تضمین‌های کاملاً قابل‌توجه داریم. درک من این است که ایران خوشحال است و ازآنچه در متن است احساس رضایت می‌کند.
جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات استراتژیک در شورای امنیت ملی کاخ سفید بامداد جمعه با این ادعا که مذاکرات هسته‌ای با ایران تقریباً کامل شده، بار دیگر با انداختن توپ در زمین ایران گفت:، اما زمان برای تهران جهت پذیرش توافق در حال سپری شدن است.
این شرایط، فعالان بازار ارز عنوان می‌کنند که در فضای کنونی بازار به حالت آماده‌باش درآمده و پیش‌بینی می‌کنند که بازیگران ارزی کمتر در موقعیت خرید اسکناس آمریکایی قرار گیرند.
برخی کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات، احتمالاً قیمت دلار ریزشی خواهد شد. گروهی از کارشناسان از ریزش قیمت دلار به حدود ۱۵ تا ۲۰ هزار تومان سخن می‌گویند و برخی نیز عنوان می‌کنند که دلار تا حدود ۲۵ هزار تومان پایین خواهد آمد.
این در حالی است که پیش‌بینی‌هایی نیز وجود دارد که اگر مذاکرات به نتیجه نرسد، روند صعودی قیمت دلار ادامه خواهد داشت.
در این میان، به نظر می‌رسد که تعطیلات محرم نیز روی خریدوفروش بازار اثرگذار باشد و به عبارتی، خرید ارز به تعویق بیفتد.
برخی فعالان بازار با تأکید بر این‌که خرید دلار در شرایط فعلی صرفه چندانی ندارد، عنوان می‌کنند؛ بازار در وضعیت آرامی است و پیش‌بینی می‌کنیم شرایط تغییر چندانی را شاهد نباشد. ازاین‌رو سرمایه‌گذاری بر دلار سایر ارز‌ها به کسی توصیه نمی‌شود.

انتهای مطلب

نظر شما