کد خبر: ۵۱۹۵۹
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۴

کالاهای معاف از مالیات بر ارزش افزوده کدامند؟

مالیات بر ارزش افزوده، مالیات غیرمستقیمی است که بر تفاوت بین ارزش کالاها و خدمات عرضه شده با ارزش کالاها و خدمات خریداری یا تحصیل شده در یک دوره معین وضع می‌شود. اگر بابت خرید و دریافت کالاها و خدماتی که از مالیات معاف هستند، مالیاتی دریافت شود، مالیات و عوارض پرداختی بابت کالا و خدمات معاف به همان حسابی که از آن خریداری شده است، واریز و به خریداران اطلاع داده خواهد شد.
کالاهای معاف از مالیات بر ارزش افزوده کدامند؟

به گزارش تجارت امروز؛ قانون مالیات بر ارزش‌افزوده در سال ۱۳۸۷ به‌صورت آزمایشی تصویب و هرساله در بودجه تمدید شد تا اینکه برای بودجه سال ۱۳۹۹  این قانون تا مهرماه آن سال اعتبار داشت، اما در آبان ماه سال ۱۳۹۹ تا زمان تصویب و لازم‌الاجرا شدن لایحه اصلاح و دائمی شدن این قانون، توسط مجلس شورای اسلامی به مدت یک سال تمدید شد.
پس‌ازاین، قانون دائمی مالیات بر ارزش‌افزوده در اوایل خرداد سال گذشته تصویب و در تیرماه نیز به رئیس‌جمهوری ابلاغ شد که طبق اعلام سازمان امور مالیاتی اجرای این قانون از ۱۳ دی‌ماه سال گذشته آغاز شد.
اما در این زمینه، سازمان امور مالیاتی اعلام کرد که تا زمان راه‌اندازی سامانه مؤدیان، نحوه ارائه اظهارنامه مالیاتی و رسیدگی به آن‌ها، حسب مقررات قانون مالیات بر ارزش‌افزوده مصوب ۱۳۸۷ است که هنوز این سامانه و قانون پایانه‌های فروشگاهی به‌صورت کامل راه‌اندازی و اجرانشده است.
دراین‌بین، قانون مالیات بر ارزش‌افزوده تکالیفی بر عهده سازمان امور مالیاتی در صورت احراز تخلف مبنی بر دریافت مالیات و عوارض پرداختی بابت کالا‌ها و خدمات معاف از مالیات را قرار داده است که بر اساس دستورالعمل مربوطه در این زمینه، سازمان باید برای آگاهی مردم و تشویق آن‌ها به گزارش دهی تخلفات احتمالی فهرست کالا‌ها و خدمات معاف از مالیات و عوارض را در سامانه سازمان منتشر و شرایطی را فراهم کند که مردم بتوانند گزارش تخلف مؤدیان مبنی بر دریافت مالیات و عوارض از کالا‌ها و خدمات معاف را از طریق سامانه سازمان اعلام کنند.  
همچنین، سازمان امور مالیاتی باید ترتیب بدهد تا امکان درج مالیات و عوارض از کالا‌ها و خدمات معاف در صورت‌حساب فروش کالا یا خدمت در سامانه مؤدیان و پایانه‌های فروشگاهی فراهم نباشد و سازمان امور مالیاتی باید در پایان هر دوره گزارش‌های مردمی رسیده در خصوص دریافت مالیات و عوارض کالا‌ها و خدمات معاف را رسیدگی و در صورت احراز تخلف نسبت به استرداد مالیات و عوارض دریافتی از خریداران و همچنین محاسبه، مطالبه و وصول جرائم غیرقابل‌بخشش از مؤدیان متخلف، اقدام و به ترتیب مقرر در ماده ۳۸ قانون عمل کند.

مالیات دریافتی از کالا‌های معاف ۴۵ روزه برگردد

از سوی دیگر، در این دستورالعمل به چگونگی برگشت مالیات و عوارض از کالا‌ها و خدمات معاف از مالیات نیز اشاره‌شده که طبق آن، سازمان امور مالیاتی باید پس از پایان هر دوره گزارش‌های مردمی اعلام‌شده در سامانه سازمان را بررسی و در صورت احراز تخلف مبنی بر دریافت مالیات و عوارض پرداختی بابت کالا‌ها و خدمات معاف، مالیات و عوارض دریافتی از کالا‌ها و خدمات معاف خریداران را از محل وصولی‌های جاری سازمان حداکثر تا ۴۵ روز بعد از پایان دوره اعلام گزارش در سامانه سازمان به‌حساب خریداران واریز کند.
علاوه براین، در صورت رد گزارش‌های اعلام‌شده در سامانه سازمان، مراتب با ذکر دلایل از طریق سامانه سازمان به گزارش دهندگان اعلام می‌شود و درصورتی‌که گزارش دهنده نقایص اعلام‌شده را برطرف کند، گزارش‌ها دوباره مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت تا در صورت احراز تخلف، مطابق بند ۶ شود.
در این زمینه، باید بدانید که استرداد مالیات و عوارض پرداختی بابت کالا‌ها و خدمات معاف صرفاً برای خریدارانی که از مؤدیان عضو سامانه مؤدیان و از طریق کارت‌های بانکی خرید می‌کنند، مجاز خواهد بود و مالیات و عوارض پرداختی بابت کالا‌ها و خدمات معاف به همان حسابی که از آن خریداری‌شده است، واریز و به خریداران اطلاع داده خواهد شد.
همچنین، پرداختی مالیات و عوارض خریداران کالا‌ها و خدمات معاف که مؤدی نظام مالیاتی هستند در صورت دارا بودن بدهی مالیات و عوارض، به‌حساب بدهی آنان منظور و در صورت درج عنوان اعتبار مالیاتی، به‌حساب پرداختی آنان منظور خواهد شد؛ در غیر این صورت به‌حساب آن‌ها برگشت داده می‌شود.
علاوه براین، سازمان امور مالیاتی مجاز است با درخواست خریداران کالا‌ها و خدمات معاف که مؤدی نظام مالیاتی هستند، پرداختی آن‌ها بابت کالا‌ها و خدمات معاف را درصورتی‌که مالیات و عوارض پرداختی را به‌عنوان اعتبار مالیاتی لحاظ نکرده‌اند، به‌عنوان اعتبار به دوره‌های بعد منتقل کند.

چه کالا‌هایی از مالیات بر ارزش‌افزوده معاف‌اند؟

طبق این گزارش، کالا‌ها و خدماتی که از پرداخت مالیات بر ارزش‌افزوده معاف‌اند، شامل موارد زیر هستند:
۱‌- کلیه محصولات کشاورزی فرآوری نشده مشتمل بر محصولات خام زراعی و باغی، گیاهان دارویی، محصولات مرتعی، محصولات جنگل (ازجمله چوب خام)، محصولات گلخانه (ازجمله سبزی، صیفی، گل و گیاه و انواع قارچ).
۲‌- دام زنده و خوراک آن، کلیه مواد اصلی تولیدمثل دام زنده مطابق پروانه صادره توسط وزارت جهاد کشاورزی، پوسال (کم پوست)، کشت بافت و بستر آماده کشت بافت.
۳‌- بذر، نشاء، نهال، سم و کود
۴‌- آب مصارف کشاورزی
۵‌ـ ۱‌- شیر، پنیر و ماست
۵‌ـ ۲‌- تخم ماکیان
۵‌ـ ۳‌- آرد و نان
۵‌ـ ۴‌- انواع گوشت و فرآورده‌های گوشتی مطابق با فهرستی که هرسال وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تا پایان دی‌ماه برای اجرا در سال بعد به سازمان ارسال می‌کند.
۵‌ـ ۵‌- برنج، حبوبات، سویا و پروتئین سویا
۵‌ـ ۶‌- انواع روغن‌های خوراکی اعم از گیاهی و حیوانی
۵‌ـ ۷‌- شیر خشک مخصوص تغذیه کودکان
۵‌ـ ۸‌- تخم‌مرغ نطفه‌دار و تبدیل آن به جوجه یک‌روزه
۶‌ـ خمیرکاغذ و کاغذ باطله
۶‌ـ ۲‌- دفتر تحریر

‌۶‌ـ۳‌- کاغذ چاپ، تحریر و روزنامه
۷‌- نسخه‌های کاغذی و الکترونیکی محصولات زیر:
۷‌ـ۱‌- کتاب
۷‌ـ۲‌- روزنامه
۷‌ـ۳‌- مجله و نشریه
۸‌- کالا‌های وارده همراه مسافر برای استفاده شخصی تا میزان معافیت مقرر طبق قانون امور گمرکی.
۹‌- انواع شمش طلا (وارداتی و داخلی) و انواع حواله‌های کاغذی یا الکترونیکی دارای پشتوانه ۱۰۰ درصد طلا.
۱۰‌- دارایی‌های غیرمنقول و انواع حواله‌های کاغذی یا الکترونیکی مبتنی بر آنها.
۱۱‌- هرگونه انتقال دارایی به/ از صندوق‌های سرمایه‌گذاری پروژه موضوع قانون توسعه ابزار‌ها و نهاد‌های مالی جدید به منظور تسهیل اجرای سیاست‌های کلی اصل چهل و چهارم (۴۴) قانون اساسی مصوب ۱۳۸۸/۹/۲۵یا شرکت‌های فرعی صندوق‌های سرمایه‌گذاری پروژه، به‌عنوان آورده غیرنقد شرکا در همان صندوق‌های سرمایه‌گذاری پروژه.
۱۲‌- هرگونه انتقال دارایی از/ به نهاد واسط موضوع قانون توسعه ابزار‌ها و نهاد‌های مالی جدید به منظور تسهیل اجرای سیاست‌های کلی اصل چهل و چهارم (۴۴) قانون اساسی.
۱۳‌- فرش دستباف و مواد اولیه اصلی آن.
۱۴‌- صنایع دستی تولید داخل موضوع ماده (۱) قانون حمایت از هنرمندان، استادکاران و فعالان صنایع دستی مصوب ۱۳۹۶/۱۰/۲۶ مطابق فهرستی که تا پایان دی ماه هر سال توسط وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی پیشنهاد می‌شود و به‌تصویب وزیر امور اقتصادی و دارایی می‌رسد.
۱۵‌- انواع دارو و واکسن (انسانی و دامی)، لوازم مصرفی درمانی و لوازم توانبخشی.
۱۶‌- رادار و تجهیزات کمک ناوبری هوانوردی، تجهیزات نظامی و اطلاعاتی موضوع بند‌های «پ»، «ت» و «ث» ماده (۱۱۹) قانون امور گمرکی با رعایت ترتیبات مقرر در بند‌های مذکور.
تبصره - معافیت این جزء در خصوص اقلام موضوع بند «پ» ماده (۱۱۹) قانون امور گمرکی در حوزه دفاعی با تأیید وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح قابل اعمال است.
۱۷‌- تجهیزات و اقلام با کاربرد صرفاً دفاعی، نظامی، انتظامی، امنیتی و اطلاعاتی. فهرست این تجهیزات و اقلام با پیشنهاد وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح و هماهنگی ستاد کل نیرو‌های مسلح به‌تصویب هیأت وزیران می‌رسد.

 

انتهای مطلب

نظر شما