کد خبر: ۵۱۹۶۳
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۶
دلار تا دو روز پایانی هفته در محدوده قیمتی هفته قبل ثابت ماند به گونه ای که رکود و عدم تغییر قیمت ها در بازار آزاد موجب ناامیدی نوسان گیران از بازار دلار شد.

به گزارش تجارت امروز؛ بازار سرمایه در نیمه ابتدایی هفته شاهد افزایش فشار فروشندگان و غلبه جو فروش بود با وجودی که گزارشات سالانه شرکت‌های پالایشی و فلزی معدنی با رشد سودآوری همراه بود، ولی بهبود نسبت قیمت به درآمد سهام شرکت‌ها هم نقدینگی را به سمت بازار سرمایه هدایت نکرد.

ساز ناکوک حباب درهم

دلار تا دو روز پایانی هفته در محدوده قیمتی هفته قبل میخکوب شده بود وتکان نمی‌خورد به گونه‌ای که رکود  و عدم تغییر قیمت‌ها در بازار آزاد موجب ناامیدی نوسان گیران از بازار دلار شد.  
چسبندگی دلار  تا پایان هفته دوام نیاورد و دلار تهران پس از انتشار خبر سفر علی باقری مذاکره‌کننده ارشد ایران به وین در پایان هفته کاهش یافت و حمایت مهم  از دست داد.
 نکته مورد توجه در مقایسه قیمت‌ها در بازار ارز حباب قیمتی درهم بود، با وجود کاهش قیمت‌ها در بازار، حباب درهم که از اختلاف نرخ دلاری درهم و دلار تهران به دست می‌آید کوتاه نیامد و در بالای محدوده ۵۰۰ تومانی باقی ماند.
 با توجه به اینکه  امارات مقصد ری اکسپورت کالا‌های کشور‌ها است و سهم بالایی از صادرات و واردات کشور‌ها را در بر میگیرد.  
قیمت درهم امارات نیز به خاطر برآورده کردن نیاز‌های وارداتی کشور توسط واردکنندگان از گذشته مورد توجه بوده و به همین دلیل با توجه به رابطه برابری درهم با دلار که همیشه مقدار ثابتی است معامله گران با ضرب قیمت درهم در نرخ برابری درهم با دلار قیمت دلاری درهم را به دست می‌آورند و از گذشته نرخ دلاری درهم را به عنوان عاملی تعیین کننده در قیمت آینده دلار در نظر میگیرند.
 با وجود کاهش سراسری قیمت‌ها در بازار ارز، بالا بودن حباب درهم نشان می‌دهد جهت انتظارات در بازار ارز هنوز تغییری نکرده و انتظارات خلاف جهت قیمت‌ها حرکت می‌کند. معامله گران باور دارند که کاهش حباب درهم عاملی است که اگر اتفاق بیفتد می‌تواند امید‌های افزایشی در بازار ارز ناامید کند.

  کاهش حباب طلا با اهرم اونس

  سکه، ولی در طی معاملات هفته در همان محدوده‌ی قبلی جا خوش کرده. سکه امامی هفته گذشته در محدوده ۱۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان تا ۱۵ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان نوسان کرد، ولی محدوده حباب سکه کاهش یافت و کمتر از هفته گذشته شد، حباب سکه از اختلاف نرخ فروش سکه و ارزش ذاتی آن به دست می‌آید، ارزش ذاتی سکه را قیمت اونس جهانی و دلار داخلی تعیین میکند.
اونس طلا در هفته قبل به خاطر انتظارات از کاهش سرعت رشد بهره فدرال رزرو و افزایش تنش‌ها میان چین و تایوان رشد کرد و به همین دلیل حباب سکه را کاهشی کرد تحلیلگران معتقدند اگر جهت انتظارات در بازار تغییر نکند کاهش حباب سکه می‌تواند خریداران را به بازار جذب کند. هفته گذشته نرخ بهره‌ی بین‌بانکی کاهش پیدا کرد اقتصاددانان معتقدند در شرایطی که تورم بالاست کاهش نرخ بهره بین‌بانکی مانع کنترل تورم است و تقاضای در بازار‌هایی مانند طلا را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

انتهای مطلب

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: