کد خبر: ۵۱۹۷۵
تاریخ انتشار: ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۴۴

پرواز تهران – چین؛ گران‌تر از سفر به کانادا

از زمان آغاز کرونا، دولت‌ها بر اساس قوانین و شرایط خود، محدودیت‌هایی را در مسیر سفر‌های خارجی و رفت‌وآمد وضع کردند که در میان آن‌ها، چین، سخت‌گیرانه‌ترین قوانین را داشت.

به گزارش تجارت امروز؛ سیاست کرونا صفر دولت پکن باعث شده، سفر به چین محدودیت‌های زیادی داشته باشد و همین موضوع چه در تعداد پرواز‌ها و چه در نحوه مسافرگیری تأثیراتی جدی گذاشته است. باوجودآنکه با آغاز واکسیناسیون جهانی، بسیاری از دولت‌ها محدودیت‌های سخت‌گیرانه پروازی را لغو کردند، اما همچنان در چین این محدودیت‌ها پابرجاست.
یکی از تأثیرات این سیاست، افزایش هزینه سفر به چین است. نگاهی به برنامه پروازی از ایران به چین نشان می‌دهد که عملاً جز هواپیمایی ماهان، دیگر ایرلاین‌های ایرانی و چینی، برنامه پروازی در این مسیر ارائه نمی‌دهند و به‌این‌ترتیب در طول هفته تنها یک پرواز از سوی هواپیمایی ماهان از تهران به مقصد گوانجو در چین انجام می‌شود.
آنچه دراین‌بین تعجب‌آور است قیمت بسیار بالای بلیت این پرواز برای مسافران ایرانی است. نگاهی به سایت هواپیمایی ماهان نشان می‌دهد که اولین ظرفیت خالی برای سفر به چین در هفتم شهریورماه ارائه‌شده، اما رقم بلیت پرواز به عدد عجیب ۱۷۵ میلیون تومان رسیده است. نرخی که نشان می‌دهد در حال حاضر سفر به چین چند برابر سفر به کشور‌های اروپایی، کانادا و حتی آمریکا هزینه دارد. موضوعی که طبق گفته رئیس اتاق ایران و چین ریشه در سیاست‌های ضد کرونایی دولت پکن دارد.
مجیدرضا حریری، رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین می‌گوید: ما پیش از کرونا در هفته حدود ۱۸ پرواز برنامه‌ای به چین داشتیم که از سوی شرکت‌های مختلف هواپیمایی انجام می‌شد، اما پس از شیوع کرونا، تمامی این پرواز‌ها متوقف شدند و در حال حاضر تنها شرکت ماهان یک پرواز به چین دارد.
حریری با بیان اینکه سفر به چین در شرایط فعلی بسیار دشوار است، بیان کرد: در حال حاضر پس از ورود به چین افراد باید حدود هفته قرنطینه شوند و قوانین به شکل جدی اجرایی می‌شود ازاین‌رو فعالان اقتصادی و تجار در سال‌های گذشته عملاً سفری به چین نداشته‌اند و امروز نیز تقاضای ایرانیان برای حضور در چین بسیار ناچیز است.
به گفته رئیس اتاق ایران و چین، بخش مهمی از ظرفیت پرواز ماهان نیز در ماه‌های گذشته از سوی فعالان اقتصادی چینی که در کشور‌های اطراف به سر می‌برند پرشده و تقاضای سفر از ایران عملاً نزدیک به صفر بوده است. در صورت به پایان رسیدن شیوع کرونا و گشایش دوباره پرواز‌ها از سوی دولت چین، می‌توان انتظار داشت که بار دیگر پرواز‌های برنامه‌ای میان دو طرف برقرارشده و قیمت‌ها نیز به شرایط گذشته بازگردند.

انتهای مطلب

نظر شما