کد خبر: ۵۱۹۷۶
تاریخ انتشار: ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۷

بازار دلار و سکه در تضاد یکدیگر

در روزهای اخیر معامله گران دلار اخبار هتل کوبورگ را به‌دقت رصد می‌کنند. اگرچه روند قیمت بازار ارز در تعطیلات تاسوعا و عاشورای حسینی صعودی بود. به عقیده بسیاری از تحلیلگران، در بازار تهران افزایش نرخ دلار غیررسمی تا سطوح قیمتی نیمه کانال ۳۱ هزارتومانی ناشی از تلاش معامله‌گران افزایشی است.

به گزارش تجارت امروز؛ طبق بررسی‌های به‌عمل‌آمده از روند قیمت شاخص ارزی در روز‌های ابتدایی هفته جاری مشاهده می‌شود نرخ این ارز در معاملات نقدی و فردایی دچار افزایش قیمت حدوداً ۳۰۰ تومانی شده است. هر برگ از این اسکناس آمریکایی در معاملات ابتدایی روز شنبه ۱۵ مرداد با حدود ۲۸۰ تومان افزایش قیمت نسبت به نرخ روز‌های انتهایی هفته گذشته، در رقم ۳۱ هزار و ۵۰۰ تومان فعالیت خود را آغاز کرد. تا پیش از ظهر روز شنبه قیمت ارز مذکور در پله ششم کانال ۳۱ هزارتومانی نوسان کرد، اما در نرخ‌های فردایی ارائه‌شده در عصر این روز تلاش‌هایی در جهت حضور نرخ شاخص ارزی در پله‌های هفتم و هشتم کانال ۳۱ مشاهده شد. درنهایت قیمت هر برگ اسکناس دلار آزاد در معاملات نقدی عصر روز شنبه در رقم ۳۱ هزار و ۵۵۰ تومان به کار خود پایان داد. در روز‌های گذشته اخبار امیدوار‌کننده‌ای نسبت به حصول توافق احتمالی از وین، پایتخت اتریش، منتشرشده است.
معامله گران دلار ضمن اشاره به سیگنال‌های مثبت منتشر‌شده از وین، مقر نشست‌های هسته‌ای برجامی، بر این باورند که احتمال مشاهده تحرکات کاهشی نرخ دلار در روز‌های انتهایی هفته جاری افزایش‌یافته و به همین علت معامله‌گران افزایشی در راستای فروش دارایی‌های خود در سطوح قیمتی بالاتر، پیش از شروع نوسانات گام برمی‌دارند. در همین راستا قیمت هر برگ اسکناس دلار آزاد در روز شنبه ۱۵ مردادماه با ۳۳۰ تومان افزایش نسبت به نرخ روز‌های پایانی هفته گذشته، به رقم ۳۱ هزار و ۵۵۰ تومان رسید. قیمت هر قطعه سکه طلا طرح جدید نیز در نیمه مرداد‌ماه در سطح قیمتی ۱۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان ثبت شد.
به عقیده بسیاری از تحلیلگران سیاسی ـ اقتصادی، در صورت تداوم یافتن انتشار سیگنال‌های سیاسی مثبت، در روز‌های پایانی هفته جاری، بازار ارز تهران شاهد شروع روند کاهشی جدیدی در نرخ‌های غیررسمی ارز خواهد بود. این افراد بر این باورند که افزایش قیمت‌های مشاهده‌شده در روز‌های ابتدایی هفته جاری ناشی از تلاش معامله‌گران افزایشی در جهت فروش دارایی‌های خود در سطوح قیمتی بالاتر پیش از وقوع روند کاهشی است. روز گذشته نیز روزنامه وال استریت ژورنال در گزارشی راجع به گفتگو‌های وین از نزدیکی ایران و آمریکا به نهایی کردن متن توافق علی‌رغم وجود برخی موانع باقیمانده خبر داد. همچنین این روزنامه آمریکایی به نقل از انریکه مورا، هماهنگ‌کننده اروپایی نشست‌های هسته‌ای وین، نوشت: ما در حال مذاکره درباره برخی سؤالات فنی بودیم که در متن باز بود. ما در حال پیشروی هستیم و من انتظار دارم به‌زودی این مذاکرات را تعطیل کنیم.
این در حالی است که یک مقام وزارت خارجه کشور گفت: با توجه به ادامه بحث‌ها درباره چند موضوع مهم باقی‌مانده، هنوز در مرحله‌ای قرار نداریم که از نهایی شدن متن سخن بگوییم. گفتنی است از اوایل دی‌ماه سال گذشته و با تقویت احتمال احیای قرارداد برجام، روند کاهشی قابل‌توجهی در نرخ دلار آزاد صورت پذیرفت که در راستای این روند قیمت هر برگ اسکناس دلار از سقف قیمتی ۳۰ هزار و ۱۵۰ تومانی تا سطوح قیمتی کانال‌های ۲۶ و ۲۵ هزارتومانی کاهش یافت. حال با توجه به نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه بیش از ۵۰ درصدی کشور در مردادماه، باید دید در صورت انعقاد قرارداد هسته‌ای جدید میان ایران و قدرت‌های جهانی، نرخ دلار در معاملات غیررسمی تا چه حد در کاهش قیمت کشش خواهد داشت.

 روند متضاد بازار دلار و سکه

برخلاف روند افزایشی نرخ دلار در تعطیلات روز‌های ابتدایی هفته، قیمت سکه طلا طرح جدید کاهشی بود. روز شنبه ۱۵ مرداد هر قطعه از این فلز گران‌بها با حدود ۶۰ هزار تومان کاهش نسبت به نرخ روز‌های پایانی هفته گذشته، در رقم ۱۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان معامله شد. به عقیده برخی از کارشناسان بازار طلا در صورت حصول توفق احتمالی دو فشار کاهشی مختلف به قیمت سکه طلا وارد خواهد شد. فشار نخست کاهش قیمت دلار آزاد، از مهم‌ترین عوامل تشکیل‌دهنده قیمت سکه و فشار دوم کاهش حجم انتظارات تورمی و درنتیجه آن کاهش نرخ حباب قیمتی سکه است.

انتهای مطلب

نظر شما