کد خبر: ۵۱۹۸۴
تاریخ انتشار: ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۲

پرتاب ماهواره ایرانی توسط روسیه

ساعاتی پیش ماهواره ایرانی "خیام" توسط روسیه با موشک ماهواره‌بر "سایوز" پرتاب شد.

به گزارش تجارت امروز؛ موشک سایوز طبق برنامه در ساعت ۸:۵۲ صبح سه‌شنبه به‌وقت مسکو از تأسیسات پرتاب بایکونور در قزاقستان بلند شد و حدود ۹ دقیقه پس از پرتاب، ماهواره ایرانی موسوم به «خیام» را در مدار قرارداد. این موشک به نام حکیم عمر خیام»، دانشمند ایرانی نام‌گذاری شده است.
ماهواره خیام که تحت مالکیت ایران است و توسط موشک روسی سایوز» در مدار زمین قرارگرفته، ساعت ۱۰:۲۰ امروز ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ از پایگاه پرتاب فضایی بایکونور در قزاقستان راهی فضا شد. این در حالی است که این همکاری میان سازمان‌های فضایی ایران و روسیه، موردتوجه رسانه‌های دنیا قرارگرفته و حواشی گوناگونی را پیش و پس از پرتاب به دنبال داشته است.
ایران اعلام کرده است که این ماهواره مجهز به دوربین با وضوح بالا برای نظارت بر محیط زیست است و به‌طور کامل تحت کنترل خود باقی خواهد ماند. ماهواره خیام» یک ماهواره سنجش‌ازدور ۶۰۰ کیلوگرمی باقابلیت تصویربرداری با دقت یک متر است که در مدار ۵۰۰ کیلومتری زمین به فعالیت می‌پردازد.
تهران گفته است که هیچ کشور دیگری به اطلاعاتی که این ماهواره جمع‌آوری می‌کند، دسترسی نخواهد داشت و فقط برای مقاصد غیرنظامی استفاده خواهد شد، اما ادعا‌هایی وجود دارد مبنی بر اینکه روسیه ممکن است از آن برای نظارت بر اوکراین در جریان اقدام نظامی خود در این کشور استفاده کند.
اگر این ماهواره با موفقیت عمل کند، این توانایی را به ایران می‌دهد که دشمن اصلی خود یعنی اسرائیل و دیگر کشور‌های خاورمیانه را زیر نظر بگیرد.

پرتاب ماهواره ایرانی توسط روسیه
تلویزیون دولتی ایران تصاویری از این پرتاب را به‌صورت زنده پخش و خاطرنشان کرد که وزیر ارتباطات این کشور در حین این پرتاب در قزاقستان حضورداشته است.
تلویزیون دولتی ایران گفت که این ماهواره تصاویر نظارتی با وضوح‌بالا باکیفیت یک متر بر پیکسل ارائه می‌دهد. این در حالی است که ماهواره‌های غیرنظامی غربی تصاویری با وضوح حدود نیم متر در هر پیکسل را ارائه می‌دهند و تصور می‌شود ماهواره‌های جاسوسی ایالات‌متحده از وضوح بیشتری برخوردار هستند.
همراه با این ماهواره ایرانی، ۱۶ فضاپیمای کوچک سوار بر این موشک وجود دارد که توسط دانشگاه‌های برجسته روسیه، شرکت‌های تجاری و سازمان‌های غیرانتفاعی ساخته‌شده‌اند. آن‌ها برای تحقیقات علمی و فناوری ازجمله برای آزمایش فناوری ارتباطات بین ماهواره‌ای، اندازه‌گیری سطح تابش الکترومغناطیسی و نظارت بر وضعیت محیط زیست طراحی‌شده‌اند.
در این میان، همان‌طور که گفته شد، این پرتاب از حیث همکاری میان سازمان‌های فضایی ایران و روسیه بسیار موردتوجه جهانیان قرارگرفته و خبرگزاری‌های اقصی نقاط دنیا مانند پایگاه‌های خبری جهان عرب، خبرگزاری‌های شرق آسیا و خبرگزاری‌های مهم دنیا به انتشار خبر آن اقدام کرده‌اند.
ماهواره خیام با وزن ۶۰۰ کیلوگرم با ماهواره‌بر سایوز به مدار ۵۰۰ کیلومتری زمین پرتاب شد تا طبق اعلام سازمان فضایی به مدت پنج سال از داده‌ها و تصاویر ارسالی آن در حوزه‌های کشاورزی، منابع طبیعی، محیط زیست، منابع آبی، معادن و پایش مرز‌ها و مدیریت حوادث غیرمترقبه و نیرو‌های دفاعی استفاده شود.
طبق اعلام سازمان فضایی ایران، ماهواره خیام که مالکیت آن در اختیار سازمان فضایی ایران است، با سَنجنده‌های دقیق در طیف‌های مختلف، زیرساختی مناسب برای هوشمند سازی بخش‌های گوناگون کشور خواهد بود. ارتقای بهره‌وری در حوزه کشاورزی، پایش دقیق منابع آبی کشور، مدیریت مخاطرات طبیعی، پایش تغییرات کاربری، ساخت‌وساز‌های غیرمجاز و مقابله با جنگل‌خواری، پایش مخاطرات زیست‌محیطی، پایش معادن و اکتشافات معدنی، پایش مرز‌های کشور و بسیاری از کاربرد‌های دیگر ازجمله کاربرد‌های داده‌های دریافت شده از این ماهواره خواهد بود.

انتهای مطلب

نظر شما