کد خبر: ۵۱۹۸۹
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۹

علت زیان ده شدن برخی از سبدگردان ها چیست ؟

برای تاسیس یک شرکت سبدگردان در حال حاضر 10 میلیارد تومان سرمایه لازم است که ‌بخش قابل توجهی از سرمایه اولیه شرکت های سبدگردان صرف تاسیس صندوق ها خواهد شد.

به گزارش تجارت امروز؛ در دو سال اخیر اکثر فعالان بازار سرمایه به‌خصوص اشخاصی که سال ۹۹ به این بازار وارد شدند، متحمل ضرر و زیان شده‌اند. عده‌ای، کم‌تجربگی تازه‌وارد‌ها را دلیل این وضعیت می‌دانند و معتقدند سرمایه‌گذاری مستقیم توسط غیرحرفه‌ای ها، چندان صحیح نیست. یکی از روش‌های سرمایه‌گذاری حرفه‌ای، سپردن مدیریت پرتفوی به سبد گردان‌ها است. حال‌آنکه بررسی‌ها نشان می‌دهد بعضی از سبد گردان‌ها هم در این دو سال، از گزند زیان مصون نمانده‌اند.


همایون دارابی مدیرعامل شرکت سبد گردان داریوش، در این خصوص بیان کرد: وقتی در مورد سرمایه‌گذاری صحبت می‌کنید، باید مستر مارکت» را هم در نظر داشت. واقعیت این است که وقتی بازاری روند نزولی دارد، تمامی فعالان، اعم از حقیقی و حقوقی را تحت تأثیر قرار می‌دهد.   اما نکته اینجاست که وقتی سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در این بازار صورت می‌گیرد، کنترل ریسک بیشتری صورت گرفته و سبد گردان‌ها تلاش می‌کنند مدیریت ریسک را از طریق ابزار‌های مختلفی که در پرتفوی قرار می‌دهند، انجام دهند. به همین دلیل هم در اکثر موارد عملکرد سبد گردان‌ها بهتر از عملکرد حقیقی‌های کم‌تجربه بوده است.
دارابی اضافه کرد: معتقدم سرمایه‌گذاری غیرمستقیم برای اشخاصی که تجربه‌ی کمتری داشته یا زمان کافی برای مدیریت پرتفوی ندارند، ابزار مناسبی است و ریسک کمتری متوجه سرمایه‌گذاران خواهد کرد. البته سبد گردان‌ها، تأمین سرمایه‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری با بحث رقابت هم مواجه هستند و اگر بازدهی موردنظر کسب نشود، مشتری خود را از دست خواهند داد. علاوه بر این، بخشی از زیان سبد گردان‌ها در دو سال اخیر ناشی از الزاماتی بوده که سبد گردان‌ها می‌بایست رعایت می‌کردند و این الزامات هزینه‌بر بوده است. بیش از نیمی از سبد گردان‌ها در دو سال اخیر مجوز فعالیت خود را اخذ کرده‌اند؛ یعنی هم هزینه سنگینی بابت راه‌اندازی متحمل شده‌اند و هم با بازار نزولی مواجه بوده‌اند که در آن مشتری کمتری وجود داشته است. در کشور ما در روند‌های صعودی هر بازار مشتری جذب می‌شود و هر موج مثبتی، سرمایه‌گذاران جدیدی را وارد آن بازار می‌کند. کما اینکه در حال حاضر به‌رغم آنکه قیمت‌ها در بازار مسکن به سقف تاریخی دلاری خود رسیده است، خریدوفروش‌ها در جریان است و سرمایه‌گذارانی تمایل به ورود به این بازار را دارند. در مقابل در روند‌های نزولی، بخشی از معاملات متوقف شد و عده‌ای از سرمایه‌گذاران از آن بازار خارج می‌شوند. مشابه این شرایط را در بازار سرمایه هم شاهد هستیم و در دو سال گذشته، بازار سرمایه و حجم معاملات به‌شدت افت داشته است. در چنین شرایطی، سبد گردان‌ها ناچار به تحمل هزینه‌های نگهداری دفتر و نیروی انسانی نیز هستند و منطقی است که سبد گردان‌ها عملکرد ضعیف‌تری داشته باشند؛ اما انتظار می‌رود با بهبود وضعیت بازار سرمایه سبد گردان‌ها هم رشد پایدارتری را تجربه کنند.
صورت‌های مالی شرکت‌های سبد گردان و همین‌طور گزارش‌های سازمان بورس و اوراق بهادار در مورد شرکت‌های سبد گردان به‌صورت کاملاً شفاف روی سامانه کدال قرار دارد و علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری از طریق سبد گردان‌ها می‌توانند با بررسی صورت‌های مالی شرکت‌های سبد گردان، مناسب‌ترین گزینه را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنند.
این کارشناس بازار سرمایه در خاتمه در رابطه با نحوه سرمایه‌گذاری سرمایه هر شرکت سبد گردان اظهار کرد: سرمایه لازم برای تأسیس یک شرکت سبد گردان در حال حاضر ۱۰ میلیارد تومان است که بخش قابل‌توجهی از سرمایه اولیه شرکت‌های سبد گردان صرف تأسیس صندوق‌ها خواهد شد. ضمن اینکه سبد گردان‌ها متعهد می‌شوند ظرف مدت‌زمان یکسان از تاریخ تأسیس اقدام به خرید یک دفتر اداری کنند که این مورد هم هزینه‌بر خواهد بود و سایر هزینه‌ها ازجمله هزینه‌های حقوق و دستمزد را هم باید در نظر داشت. با این تفاسیر سرمایه ۱۰ میلیارد تومانی اولیه شرکت‌های سبد گردان معمولاً جوابگوی تأمین نیاز این شرکت‌ها نبوده و بعدازاین یک دوره یک‌ساله، شرکت‌های سبد گردان اقدام به افزایش سرمایه می‌کنند.

انتهای مطلب

نظر شما