کد خبر: ۵۱۹۹۲
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۸

قیمت جهانی نفت امروز ۱۹ مرداد ۱۴۰۱

افزایش غیرمنتظره ذخایر نفت خام آمریکا در هفته گذشته و کاهش احتمالی تقاضا، قیمت نفت را در اولین ساعات معاملات در روز چهارشنبه پایین آورد.

به گزارش تجارت امروز؛ قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۲۶ سنت معادل ۰.۲۷ درصد کاهش به ۹۶ دلار و ۵ سنت رسید. هر بشکه نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا هم با ۳۴ سنت معادل ۰.۳۸ درصد کاهش ۹۰ دلار و ۱۶ سنت معامله می‌شود.
آمار مؤسسه نفت آمریکا نشان می‌دهد ذخایر نفت خام این کشور حدود ۲.۲ میلیون بشکه در هفته منتهی به پنجم ماه اوت افزایش‌یافته است.
تحلیلگرانی که رویترز از آن‌ها نظرسنجی کرده بود، یک افزایش ۱۰۰ هزار بشکه‌ای را پیش‌بینی کرده بودند. گزارش رسمی دولت آمریکا امروز چهارشنبه منتشر خواهد شد.
طبق گفته‌ی ادوارد مویا، تحلیلگر ارشد بازار در مؤسسه اوآندا: «هرچقدر هم که تقاضای نفت به خاطر ضعیف شدن اقتصاد دنیا پایین بیاید، با توجه به کمبود عرضه، قیمت نفت پایین‌تر از سطح فعلی نخواهد رفت. تمام توجه در حال حاضر متوجه مذاکرات هسته‌ای ایران است که می‌تواند عرضه نفت را افزایش دهد».
اتحادیه اروپا در روز دوشنبه متن نهایی احیای قرارداد برجام را ارائه داد که می‌تواند صادرات نفت خام ایران را تقویت کند. طبق گفته یکی از مقامات ارشد این اتحادیه، انتظار می‌رود تصمیم نهایی طی چند هفته آینده گرفته شود.
هردوی شاخص‌های نفتی در روز سه‌شنبه بسیار بی‌ثبات بودند و بیش از ۱ دلار طی یک روز نوسان قیمت داشتند. خبر توقف صادرات نفت روسیه به اروپا از خط لوله دروژبا که از اوکراین می‌گذرد، قیمت نفت را تحت تأثیر قرار داد.
اوکراین جریان نفت خام از خط لوله دروژبا به بخش‌هایی از اروپای مرکزی را به خاطر عدم پرداخت هزینه ترانزیت نفت توسط مسکو درنتیجه تحریم‌های غربی متوقف کرد.
دراین‌بین، اپراتور میدان نفتی بزرگ کاشاگان در قزاقستان تولید از این میدان نفتی را پس از تعطیلی اضطراری در هفته گذشته به خاطر نشتی گاز، از سر گرفته است. این میدان نفتی حدود ۳۰۰ هزار بشکه در روز تولید دارد.
نگرانی در مورد احتمال رکود اقتصاد جهان همین حالا هم بر قیمت فروش نفت در آینده تأثیر گذاشته است. پالایشگاه‌ها و اپراتور‌های خطوط لوله در آمریکا انتظار دارند مصرف انرژی در نیمه دوم سال جاری میلادی هم بالا باشد.

انتهای مطلب

نظر شما