کد خبر: ۵۱۹۹۶
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۵

پرداخت ۱۵ درصد تشویقی به نانوایان

بیشتر از ۸۰ روز است که شیوه پرداخت خرید نان در تهران و بسیاری از شهرهای کشور تا حدودی متفاوت شده است و خریداران صرفاً باید از طریق دستگاه‌های کارت‌خوان که به وزارت اقتصاد مرتبط است، پول خرید نان را پرداخت کنند.

به گزارش تجارت امروز؛ هزار واحد نانوایی فعال سنتی در سطح کشور وجود دارد که از زمان آغاز طرح هوشمند سازی یارانه آرد و نان بیش از ۷۰ هزار نانوایی به سامانه تجهیز شده‌اند، درحالی‌که سطح پوشش فعلی این طرح حدود ۹۵ درصد کل نانوایان است. روزانه فروش حدود ۱۰۰ میلیون قرص نان در سامانه ثبت می‌شود که شامل ۷، ۵ میلیون تراکنش بانکی است. این تعداد تراکنش توسط ۶.۵ میلیون کارت‌بانکی یکتا انجام می‌شود و به‌طور متوسط هر ۳ روز خرید نان توسط ۲۸ میلیون خانوار ایرانی انجام می‌گیرد. برآورد دولت این است که سالانه حدود ۱۰ میلیون تن گندم برای تأمین نان مردم مصرف می‌شود، اما در حدود ۳۰ درصد عرضه خارج از شبکه وجود دارد که با اجرای این طرح، جلوی آن گرفته می‌شود.

پرداخت ۱۵ درصد تشویقی به نانوایان

رئیس اتحادیه نانوایان سنتی تهران با اشاره به نصب دستگاه‌های پوز در نانوایی‌های کل کشور گفت: این دستگاه‌ها هنوز در حال نصب هستند و در تهران در حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ نانوایی هستند که هنوز به دستگاه کارت‌خوان مجهز نشده‌اند. این دستگاه‌ها متعلق به سامانه بانک سپه هستند و به وزارت اقتصاد متصل شده‌اند. وی افزود: با اجرای طرح هوشمند سازی یارانه آرد، نان سنتی نه گران شده است و نه در تعداد خرید برای مردم محدودیت ایجادشده است. دولت افزایش قیمت نان را به‌عنوان خط قرمز خود تعیین کرده است، چون نان قوت غالب مردم است و ازاین‌جهت نمی‌خواهد مشکلی برای اقشار مختلف جامعه به وجود بیاید. با توجه به بالا رفتن هزینه‌های نانوایی‌ها ازجمله حقوق و دستمزد کارگران، اجاره نانوایی و هزینه‌های حمل‌ونقل، دولت ۱۵ درصد تشویقی برای نانوایان برای پخت نان نوع یک و جبران هزینه‌های فعلی در نظر گرفته است. رئیس اتحادیه نانوایان سنتی تهران افزود: در این طرح تشویقی به هر نانوایی در پایان هرروز کاری و به تعداد قرص‌های نان فروخته‌شده، ۱۵ درصد تشویقی داده می‌شود، درحالی‌که درگذشته چنین تشویقی وجود نداشت.
وی در توضیح نان‌های نوع یک و نوع دو بیان کرد: نان نوع یک شامل نان‌هایی می‌شود که با آرد یارانه‌ای پخته می‌شوند و نان نوع دو شامل نان‌های آزاد پزی است که از زمان دولت نهم شکل گرفتند و قیمت آن‌ها بالاتر از نان‌های پخته‌شده با آرد یارانه‌ای است. متأسفانه بسیاری برای خرید نان پول نقد می‌دهند که این مسئله باید در طرح موردنظر دیده شود. به نانوایی‌ها اعلام‌شده است می‌توانند به تعداد متعارفی برای خرید نان از کارت متعلق به نانوایی مبلغ را بپردازند و در مقابل پول نقد را از خریداران دریافت کنند، اما هنوز مشخص نشده است که این تعداد متعارف چقدر است.  

افزایش قیمت نان شایعه است

اولین مسئله مهم در اجرای طرح هوشمند سازی، ثبات قیمت نان سنتی است، زیرا مردم سهمیه نان ندارند و این موضوع از ابتدا در این طرح هیچ جایگاهی نداشت. از سوی دیگر کارت نان نیز یک شایعه رسانه‌ای بود و قرار نیست هیچ افزایش قیمتی برای نان سنتی در نظر گرفته شود. طبق گفته محمد جلال مشاور وزیر اقتصاد، نانوایی‌های موجود که اغلب نانوایی‌هایی هستند که آرد را تبدیل به نان می‌کنند، بدون محدودیت، بعد از اجرای طرح، می‌توانند آرد خودشان را دریافت کنند و هیچ نگرانی در خصوص مقدار سهمیه و محدودیت ساعت کار نخواهند داشت.

افزایش کیفیت نان

دولت، هوشمند سازی یارانه آرد و نان را به‌صورت آزمایشی در برخی از نانوایی‌های استان زنجان کلید زد و هدف از اجرای این طرح را جلوگیری از قاچاق آرد و توزیع عادلانه یارانه‌ها عنوان کرد. دولت برای دست‌یابی به این هدف نانوایی‌ها را به کارت‌خوان‌های هوشمند مخصوص این طرح مجهز کرده تا از طریق این تراکنش‌ها حجم مصرف آرد و حجم تولید نان را به‌صورت لحظه‌ای رصد کند. یکی از اهداف مهم دولت با اجرای این طرح، بالا بردن کیفیت نان است تا فضای رقابت‌پذیری میان نانوایی‌ها ایجاد شود و هرکدام برای جذب بیشتر مشتری، کیفیت نان را افزایش دهند.
اجرای مرحله اول طرح هوشمند سازی یارانه آرد و نان از ۳۰ خردادماه در استان تهران هم آغازشده است و برآورد می‌شود با اجرای این طرح در کشور، از هدر رفت سالانه بیش از حدود چهار میلیون تن نان در کشور و قاچاق گسترده آرد یارانه‌ای جلوگیری شود.

انتهای مطلب

نظر شما