کد خبر: ۵۲۰۰۱
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۸

۶۰ کشور درگیر بحران غذایی

یک کارگروه ویژه سازمان ملل که قبلا در سال جاری برای بررسی ناامنی غذایی تشکیل شد، اعلام کرد که بیش از ۶۰ کشور در سراسر جهان با مشکل واردات محصولات کشاورزی و بحران غذایی دست و پنجه نرم می کنند.

به گزارش تجارت امروز؛ طبق سندی که نشریه پولیتیکو به آن دست‌یافت، این کارگروه سطح توجه خود را برشماری از کشور‌های سراسر جهان ازجمله کلمبیا، مالاوی، پاکستان و میانمار معطوف کرده است.
خلاصه جلسه‌ای به ریاست مقام‌های سازمان ملل در ماه گذشته میلادی این نتیجه را در بر داشت که این گروه ضربت به تمرکز بر بهای بالای واردات متأثر از تراز پرداخت‌ها در بیش از ۶۰ کشور و همچنین چالش‌های امنیت غذایی نشات گرفته از کاهش نرخ ارز و بودجه‌های ملی ادامه می‌دهد.


آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل چندی پیش یک گروه بحران بین‌المللی را برای ارائه راهکار‌های سیاسی برای مقابله با بحران‌هایی درزمینهٔ انرژی، مالی و بخش غذایی تشکیل داد.
در سند فاش شده آمده است که در سیرالئون، مصرف غذا‌های مغذی افراد فقیرتر درنتیجه افزایش قیمت‌ها رو به کاهش است و خطرات مشابهی نیز از کلمبیا، کنگو، چاد، اکوادور، عراق، کنیا و مالاوی گزارش‌شده است.
این سند همچنین حاکی است که قیمت‌ها در کشور‌های پاکستان، میانمار، پرو، مالاوی، بروندی و نیجریه با سرعت بیشتری در حال افزایش است و تقریبا ۱۲ دولت درزمینهٔ بازپرداخت بدهی‌ها نزدیک به نکول (احتمال عدم بازپرداخت به‌موقع) هستند و بسیاری فرصت‌هایی را برای کاهش بدهی‌ها جستجو می‌کنند.
این گروه مشورتی بحران غذایی ۱۳ مرتبه در سال جاری تشکیل جلسه داده، اما هیچ اشاره‌ای به موجودیت آن در وب‌سایت سازمان ملل نشده است.
یکی از شرکت‌کنندگان دریکی از جلسات این کارگروه گفت که از حدود ۳۰ تا ۴۰ نفر برای شرکت در آخرین جلسه دعوت به عمل آمد.
 

انتهای مطلب 

نظر شما