کد خبر: ۵۲۰۰۲
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۱

عرضه کودهای تقلبی در بازار

اهمیت راه اندازی گلخانه ها در تولید محصولات کشاورزی این است که با توجه به سطح زیر کشت می توان محصول بیشتری برداشت کرد و همین امر در امنیت غذایی مردم هم تاثیر مثبت دارد. در این میان استفاده از سموم و کودهای شیمیایی برای افزایش بهره وری و همچنین مقابله با آفات اهمیت فراوانی دارد و به عنوان ماده حیاتی در این حوزه عمل می کند.

به گزارش تجارت امروز؛ بحران کم آبی در طی سال‌های اخیر باعث شده تا راه اندازی گلخانه‌ها رونق بیشتری پیدا کند و افراد از کشاورزی مدرن به جهت دست یابی به محصول بیشتر بهره بگیرند. این کار همچنین در کشور‌های پیشرفته نیز مورد توجه قرار گرفته است. از طرفی نیاز کشور به تامین کود از طریق واردات صورت می‌گیرد که به طبع نوسانات ارز در قیمت آن اثرگذار است و در سال‌های اخیر رشد قیمتی شدیدی را به خود دیده است.
دراین‌بین افراد سودجویی پیدا می‌شوند که از آب گل‌آلود ماهی می‌گیرند و کود‌های تقلبی و کم کیفیت را روانه بازار می‌کنند این افراد با جعل برند‌های خارجی در سایه کنترل ضعیف از سوی دستگاه‌های مربوطه سود هنگفتی را به جیب می‌زنند.
سموم غیرمجاز و تقلبی، نه نتها کمکی به مبارزه با آفات و بیماری‌های محصولات کشاورزی نمی‌کند بلکه اثرات منفی داشته و ازنظر مالی نیز خسارت‌های فراوانی به آن‌ها وارد می‌کند همچنین ازیک‌طرف به‌شدت آب‌های زیرزمینی را شور می‌کند و از سوی دیگر میزان بهره‌وری را کاهش ۵۰ درصدی می‌دهد.
به گفته مهرابی مدیرعامل اتحادیه گلخانه داران به دلیل نبودن نظارت و کنترل دقیق، کود و سموم جعلی به نام برند خارجی وارد کشور و تکنیکال آن دست‌کاری می‌شود.
مهرابی درباره عوارض کود‌های تقلبی می‌گوید استفاده ازاین‌دست کود‌ها چند عوارض بد بر بخش می‌گذارد؛ اول اینکه به‌شدت آب‌های زیرزمینی را شور می‌کنند و از سوی دیگر بحث عمل‌آوری در میزان برداشت بسیار تأثیر دارد؛ یعنی اگر در مترمربع ۱۰ کیلوگرم محصول برداشت می‌کند با استفاده از کود‌های بی‌کیفیت افت ۵۰ درصدی رقم می‌خورد.
وی با تأکید بر اینکه سموم و کود‌های موجود در بازار بسیار بی‌کیفیت است و خدا می‌داند چه بلایی بر سر تولیدکننده و محیط زیست می‌آید، گفت: شاهد هستیم که به دلیل بی‌کیفیتی کود و سموم موجود، میزان مصرف ۱۰ برابر می‌شود و راندمان به نصف کاهش می‌یابد.
وی گفت: مسئله اینجا است که با تورم فعلی کود را به دلار وارد می‌کنند و به ما می‌فروشند درحالی‌که خالص نیست و دست‌کاری شده است. در چنین شرایطی حوزه نظارتی در این بخش باید قدرت داشته باشد و با اشخاص خاطی به‌شدت برخورد کنند.
طبق گفته‌های مهرابی وقتی سموم و کود غیراستاندارد وارد محیط زیست و چرخه تولید می‌کنیم قطعاً عوارض بسیار بدی روی سلامت انسان دارد و لذا باید به‌شدت جلوی این اتفاق را بگیریم؛ اما می‌بینیم که هنوز هم کود‌های جعلی وارد بازار می‌شود؛ و قارچ‌کش‌ها و سموم برای آفت به همین شکل است و همگی دست‌کاری شده، اما کسی نیست که این‌ها را کنترل کند.
به عبارت بهتر کود‌ها و سموم جعلی به نام برند خارجی وارد کشور می‌شود و در اینجا تکنیکال آن را دست‌کاری می‌کنند.
با توجه به مطالب گفته‌شده وظیفه دستگاه‌ها این است با ورود جدی به این قضیه دست سودجویان در این بازار را قطع کنند وگرنه در آینده‌ای نه‌چندان دور شاهد تخریب محیط زیست و سلامتی مردم می‌شویم.

انتهای مطلب

نظر شما